Myslíte si, že se musíte vydat do Provence, abyste na vlastní oči spatřili nádherná levandulová pole a užili si do sytosti vůně levandule? Ne, nemusíte! Tu samou atmosféru si totiž můžete vychutnat i mnohem blíž – u jezera Balaton na maďarském poloostrově Tihany. Ne nadarmo se jí přezdívá „maďarská Provence.“
V poslední době získalo zdejší pěstování levandule takovou proslulost, že na zmínky o něm narazíte snad ve všech maďarských průvodcích pro turisty. A když přijde na samotnou levandulovou farmu Lavendula Ház, pak vás levandule doslova zaplaví.
Levandule a chilli papričky – takové spojení najdete jenom v maďarském Tihany
Ale abychom byli spravedliví, nejenom levandulí živ je zdejší turistický ruch. Vždyť jak by tu mohl chybět snad nejznámější symbol Maďarska – chilli paprička? Ale vraťme se ještě na chvíli zpátky k levanduli.
Půjdete-li přes náměstíčko, pak vás na první pohled upoutá malý obchod s produkty z levandule, přímo připojený ke zdejšímu informačnímu centru. Tady se dozvíte vše potřebné nejenom o tomto stálezeleném keři, ale i o místních turistických zajímavostech a atrakcích. Nebojte se požádat o informační letáčky (mnohdy vám je sami vnutí), bývají na nich podrobné mapy všeho – od cyklostezek až po nejkrásnější pláže u Balatonu.
Po zakoupení levandulových suvenýrů můžete přímo vstoupit do levandulové zahrady. Chcete-li se trefit do hlavního kvetení levandule, musíte sem dorazit od poloviny června do konce července. Tehdy se v Tihany koná tradiční každoroční levandulový festival, doprovázený řadou kulturních akcí. Tou dobou je možný i samosběr rostlinky, což se vám jinde jen stěží poštěstí. Ale i pozdní léto tady opravdu stojí za to. Tehdy se totiž levandule sklízí a zpracovává.
Za levandulí se samozřejmě můžete vydat i dál. Blízko lesů Tihany jsou celé levandulové lány, kam vás ochotně zaveze některý z místních turistických autobusů, pokud tedy nemáte s sebou svůj vlastní automobil.
A když vás procházka unaví, si můžete posedět v kavárně a vsadit na některou z mnoha levandulových specialit. Je libo levandulovou kávu nebo levandulovou zmrzlinu? Je dostupná v mnoha příchutích – hořká čokoláda s levandulí, bílá čokoláda s levandulí, citron s levandulí … a levandule! Dobrá zpráva pro lidi držící dietu a také pro diabetiky je ta, že několik příchutí je oslazeno výhradně stévií, takže ani oni o jedinečný zážitek nepřijdou. A pokud budete mít chuť (a odvahu), klidně všechno zapijte lahodným levandulovým pivem.
V okolních restauracích je pak levandule je zajímavým doplňkem hlavních jídel, dezertů a sladkých i slaných omáček. Mimochodem věděli jste, že původně patří i do receptu na provensálské bylinky?
Samozřejmě nesmíte odejít ani bez typických suvenýrů, jako jsou mýdla, polštáře, oleje nebo třeba med s vůní levandule. Ovšem netěšte se na to, že nakoupíte levně. Oblasti Tihany se poslední dobou opravdu dobře daří a ceny v restauracích a obchůdcích jsou dokonce vyšší než v Budapešti!
Od vůně levandule přímo k té pálivé
Chystáte se na prohlídku místního kláštera? Pak určitě nemůžete minout velkolepě vypadající obchod s chilli papričkami, stojící těsně pod jeho schody. Jeho obchod zdobí obrovské svazky této pikantní zeleniny a není divu, že patří k nejfotografovanějším místům Tihany vůbec. Dovnitř zkrátka vstoupit musíte, už jen kvůli tomu, jak barevná celá kompozice je. Na chilli jídla se však příliš netěšte, k dostání jsou jen ve větších restauracích. Pouličního občerstvení je tu poskrovnu, všemu totiž dominuje levandulová limonáda.
Samotný klášter je vlastně benediktinské opatství, založené v jedenáctém století uherským králem Ondřejem I. Během osmanských válek v 16. a 17. století však byl klášter přestavěn na hrad, proto se z původního opatství do dnešních dní dochovala jen krypta s hrobem krále Ondřeje I. Navštívit lze i zajímavé Muzeum opatství.
Součástí celého komplexu je rovněž je barokní benediktinský kostel, tyčící se takřka nad celým poloostrovem. Benediktinští mniši ho postavili v letech 1740–1754 na základech dřívějšího kostela, vysvěceného už roku 1060.
Nenechte se odradit jeho vzhledem a vstupte. Strohý exteriér kostela totiž ostře kontrastuje s jeho bohatě zařízeným a zdobeným interiérem. Ten má na svědomí umělec Sebastianem Stulhoff, jež se do kláštera uchýlil po smrti své snoubenky. Její podobiznu tu prý rovněž najdete, stačí se zahledět do tváře anděla vpravo od oltáře.
Cestou nahoru si ale trochu zašlapete, do kopce vede spousta schodů. A pokud se nechcete kochat klášterní historií, otevře se před vámi snad nejkrásnější výhled na Balaton v okolí. Přímo vás vybízí k tomu, abyste si sedli na lavičku a obdivovali ho. Ne, není těžké si představit, že se nacházíte u Středozemního moře, a ne u jezera Balaton.
Za zajímavými zážitky do skanzenu
Ovšem to stále není vše, co má pro vás poloostrov Tihany a stejnojmenné město připravené. Na poloostrově například stále stojí pozůstatky původního osídlení obyvatel Tihany. Většinou šlo o rolníky, takže oblasti dominují zejména doškové chalupy. Některé z nich se dokonce staly skanzeny (Parasztgazda ház a Halászcéh ház), jiné jsou stále obývány a některé slouží už jen jako obchody se suvenýry.
A kam ještě vyrazit? Velmi zajímavá je jedna z vedlejších turistických tras, vedoucí k zajímavě tvarované skále, v níž si mniší – poustevníci vytvořili svá skalní obydlí (Barátlakások) a to mezi 11. a 14. stoletím.
A pokud vám to ještě nestačí, udělejte si příjemnou procházku po Piskyho promenádě na Vrch ozvěny. Svůj název nemá náhodou. Když na kopci zakřičíte, váš hlas by měl doputovat až ke zdi kostela, odrazit se od ní a vrátit se zpět k vám. Bohužel dnes musíte křičet opravdu hodně, protože kvůli silnému zahuštění zástavby na poloostrově tato ozvěna velmi zeslábla.
Pověst vypráví, že ozvěna je hlasem princezny, kterou v jezeře utopil král vod, protože odmítla žádost syna, který si ji chtěl vzít za ženu. Nebohou princeznu tu znázorňuje dívčí socha.
Z promenády samotné se vám pak nabízejí nádherné a neustále se proměňující výhledy na Balaton a po něm plující plachetnice. A samozřejmě také z výšky na tradiční historické domy (mimochodem většina památkově chráněných domů pochází z 18. století). A vaší pozornosti určitě neujdou ani paraglidisté, kdybyste se k nim ovšem chtěli přidat, máte smůlu. Tento zážitek je nutné rezervovat vždy několik týdnů dopředu, což je vzhledem k turistické vytíženosti oblasti vcelku pochopitelné.
Přírodní chráněná oblast Tihany
Kopcovitý poloostrov Tihany byl v roce 1952 vyhlášen za přírodní chráněnou oblast a jeho jihozápadní část je dodnes nepřístupná automobilům. Celá oblast je dnes díky tomu opravdu jedinečnou oázou klidu, kde si užijete takřka nedotčenou přírodu, protkanou mnoha turistickými stezkami. Krásná jsou i dvě jezera: Vnější jezero (Kulső tó) a Vnitřní jezero (Belső tó), které vyplňuje starý sopečný kráter a to 25 metrů nad úrovní hladiny Balatonu.
Zaujmout by vás mohly i speciální geologické a mikroklimatické podmínky, které stály u zrodu zdejší neobvyklé fauny a flóry (i na toto téma tu najdete turistickou stezku). Na Tihany se můžete setkat s mnoha geologickými raritami. Jednou z nich je gejzirit – silicit, vzniklý vysrážením opálů z horkých pramenů a kromě Tihany se vyskytuje zejména v Yellowstonském národním parku v USA, na Novém Zélandu a na Islandu.
Na Tihany v současné době žije necelých 1 500 obyvatel, ovšem turistů sem každý den během sezóny přijedou stovky. V poslední době se dokonce tvrdí, že Tihany soupeří s o něco známější vesničkou Szentendre nedaleko Budapešti o pomyslný titul „nejturističtější“ obce v Maďarsku.
Ale nebojte se, díky opravdu velké rozloze tu stále najdete klidná místa, kde si můžete zdejší krajinu a lány levandule užít zcela nerušeně. Stačí občas zabočit i jinam, než mimo hojně navštěvované turistické trasy. Třeba vydáte-li se po jednotlivých zastaveních kalvárie, budete tu vyjma náboženských svátku zcela sami.
Vycestovat do „maďarské Provence“ alias Tihany se jednoznačně vyplatí. A nezáleží na tom, zda vás sem láká menší turistická vytíženost nebo finanční nenáročnost (oproti francouzské Provence). Zážitek to bude jednoznačně nezapomenutelný!