Lednicko-valtický areál. Kde byste v něm našli třeba minaret

0

zamek lednice

Lednicko-valtický areál rozprostírající se mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví, je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Při jeho úpravách se vycházelo ze zvyklostí inspirovaných anglickými parky.

Rozlehlý areál

Lednicko-valtický areál má rozlohu zhruba 200 km2. Na jihu hraničí s Rakouskem, na západě s Pálavou a na severovýchodě s řekou Dyje. Během procházek či projížďky areálem budete potkávat prvky barokní architektury, novogotický zámek i stavby v romantickém stylu. Potěší vás rybníky i příjemná zákoutí lákající k pikniku.

Zámek v Lednici

Státní zámek v Lednici patří ke skvostům naší architektury. Díky novogotické přestavbě z 19. století se stal snovým romantickým místem uprostřed upravené přírody. Kníže Alois II. z Liechteinsteina nechal zámek přebudovat na letní sídlo inspirované anglickou gotikou. Důvod přestavby? Zdálo se mu, že Vídeň je pro letní slavnosti nevhodná a hodlal je pořádat právě v Lednici. Při návštěvě byste neměli opomenout prohlídku palmového skleníku, římského akvaduktu, minaretu či umělé zříceniny Janův hrad.

Jak si areál co nejvíce užít

Areál si nejlépe vychutnáte na kole či pěšky, kdy oceníte soulad s přírodou v „zahradě Evropy“, jak se areálu často přezdívá. Čeká vás více než 90 km dobře značených tzv. Lichtenštejnských stezek, které jsou zaměřeny na poznávání památek a přírodních skvostů areálu. Pokud vyzkoušíte jízdu v kočáře, můžete zažít unikátní pocit při projížďce romantickou krajinou. Využít můžete i plavbu parkem a lužním lesem při jedné z pravidelných plaveb mezi zámkem, minaretem a Janohradem.

Praktické informace

Do Lednice se dostanete autobusem či vlakem z Břeclavi, autem pak z dálnice D2 EXIT 41 směr Podivín a dále Lednice. Některé části zámku Lednice jsou přístupné téměř po celý rok. Vstupné se liší v závislosti na zvolené prohlídkové trase. Plavbu areálem můžete využít od března do listopadu. Vyjížďky v kočáře, projížďky na koních a svezení na ponících můžete vyzkoušet od dubna do října.

Lednicko-valtický areál vás přenese do romantického prostředí. Těšíte se na výlet?

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here