Kam vyrazit nejen na lyže v České republice

0
Rokytnice nad jizerou
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                               Rokytnice nad Jizerou

Až zaklepe na dveře paní zima, buďte připraveni a vyrazte za zimními sporty na hory. Kam se vypravit? Kde si nejlépe zalyžujete? Které místo zvolit při výpravě s dětmi? Jaké lyžařské destinace se těší pozornosti či se naopak něčím odlišují a stojí za návštěvu? Zima má své kouzlo a přináší spoustu aktivního vyžití. Na své si přijdou nejen nadšení lyžaři.

Nejdelší sjezdovky v Rokytnici nad Jizerou

I u nás se nacházejí místa, která jsou takřka podobná těm v Alpách. Nejdelší sjezdovka u nás je modrá Turistická z Lysé horyRokytnici nad Jizerou poskytne sjezd bez jakéhokoliv přerušení v délce více jak 3 km při převýšení 650 m. Hlavní část je široká a nejedná se o nikterak klikatou cestu. Jde o jednoduchou sjezdovku, která je vhodná pro všechny, ale především pro děti, slabší lyžaře či starší osoby.

V lyžařských střediscích v Rokytnici nad Jizerou je toho pochopitelně mnohem více. Nachází se tu na tři desítky vleků, nechybí čtyřsedačkové lanovky, lanová dráha Lysá hora je druhou nejdelší v ČR. Jelikož jsou tu náležitě upravené sjezdovky i běžecké tratě, které se v případě nedostatku uměle zasněžují, není třeba obav, neboť si zde můžete dostatečně zalyžovat. I na nelyžující návštěvníky je zde pamatováno a mohou třeba zkusit snowtubing, což je sjíždění na nafukovacích člunech v uměle vytvořeném sněhovém koridoru. To zní více než lákavě.

Špindlerův Mlýn aneb destinace známá i za hranicemi

spindleruv mlyn
Zdroj foto: commons.wikimedia.org Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn neboli Špindl, jak je lidově nazýván, patří mezi vyhlášenou lyžařskou destinaci, která je známá i za hranicemi naší země. Zásluhu na tom jistě má i to, že se tu konal Světový pohár, kdy se na černé sjezdovce ve Svatém Petru potkal světový výběr alpských lyžařek. Trať nazvaná FIS World Cup je strmá a na domácí poměry nezvykle široká.

Zde si na své přijdou lyžaři, od těch slabších až po ty vrcholové. Jsou zde zastoupeny všechny sjezdové tratě dle obtížnosti, tj. modrá, červená i černá. Populární je večerní lyžování na červené a modré sjezdovce. Pro běžkaře jsou zde připraveny lyžařské tratě o délce 24 km ve Svatém Petru a v areálu Horní Mísečky – Medvědín je trať dlouhá takřka 70 km. Je tu i lyžařská škola a k dispozici pro návštěvníky jsou snowparky. Pro děti jsou zde dětské parky.

Nejlepší lyžování na Šumavě nabízí Špičák

Lokalita, kde se nachází jedna z velmi náročných sjezdovek, jde o černou sjezdovku Šance na Špičáku u Železné Rudy. V nejprudším bodě dosahuje 100% sklon, tj. 45° a v hlavní pasáži není ani upravována. V lyžařském středisku vzdáleného 5 km od hranic s Německem a 85 km od Plzně je však k dispozici několik tratí podle obtížnosti, tudíž si zde zalyžuje začátečník i profesionální lyžař. Celkem je tu 9 hlavních sjezdovek a další 3 patří lyžařské škole.

Nechybí půjčovna s veškerým lyžařským vybavením, ski servisem. Na Špičáku je několik vleků, čtyřsedačková lanovka a také pojízdný koberec. Převážná většina tratí je uměle zasněžována, je tu možnost i večerního lyžování.

spicak
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        Špičák

Lipno je ideální volbou pro děti

Pokud jste se domnívali, že byste zde těžko mohli najít pořádné kopce na lyžování, tak naopak zdejší terén je perfektní volbou pro jedno z nejúspěšnějších středisek u nás. Sjezdové tratě jsou široké, mírné a nechybí čtyřsedačkové lanovky. Dokonce velké výukové hřiště je k dispozici návštěvníkům zdarma.

Čím se zdejší destinace může pochlubit v rámci výbavy pro milovníky nejen lyžování? Kromě praktické a ocenitelné půjčovny lyžařského vybavení, večerního bobování a lyžování, je tu výukové hřiště se 3 pojízdnými koberci. Využít můžete zábavnou skicrossovou trať, která je dlouhá 1200 m a je vhodná pro lyžaře bez rozdílu věku, tj. od dětí až po dospělé, ale také i pro snowboardisty. K dispozici je tu i měřený slalom, kdy si můžete porovnat svůj čas s vrcholovými sportovci. To je pořádná výzva, nemyslíte?

Neobvyklé lyžování v Němčičkách

Uznejte sami, už jen to, že se jedná o lyžování mezi vinicemi je neobvyklé a lákavé. Jde o jeden z nejníže položených lyžařských svahů ve výšce 180 m n.m. nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Dvě z červených sjezdovek jsou dlouhé 350 m. I zde jsou připraveni a v případě nedostatku sněhové pokrývky se lyžuje na umělé hmotě, která tvoří základ a na ní je položený právě přírodní či technický sníh. Sjezdovky jsou pravidelně upravovány.

Němčičkách pamatují samozřejmě na nejmenší lyžaře. Je možné absolvovat lyžařský kurz pro děti či dospělé. Jsou zde pořádány též kurzy snowboardingu. K dispozici je lyžařský servis, půjčovna lyží i možnost užití si večerního lyžování. Co se týče obtížnosti sjezdovek, tak zde jsou dvě, červená a modrá.

nemcicky
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                     Němčičky

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here