Libčany: Největší bonsaj centrum v ČR potěší milovníky exotiky i nejmenší děti

0
bonsaje Libcany
Zdroj foto: Jana Šrámčíková                Bonsaj centrum Libčany

Jen málo návštěvníků tuší, jaké překvapení je čeká, nechají-li se navést nenápadnou cedulí Bonsaj centrum mezi domy obce Libčany, ležící asi 11 km od Hradce Králové. Už velký skleník a návštěvnické centrum v jednom hned u vstupu dává tušit něco výjimečného, ovšem ten pravý zážitek začíná až po vstupu do nádherné japonské zahrady za ním.

Bonsaj centrum Libčany vyrostlo doslova mezi domy a pokud nevíte, kde ho hledat, nenajdete ho. Před zvědavými pohledy okolí ho chrání například vysoké porosty bambusu nebo živé ploty. Jen od příjezdové cesty žádná bariéra nestojí – to aby se mohli všichni příchozí pokochat první várkou úchvatně tvarovaných bonsají nebo rovnou celých miniaturních krajinných kompozic.

Těžko uvěřit, že první kameny tohoto snažení bylo položeny už v roce 1979. Mimochodem, díky tomuto letopočtu má tato bonsajová zahrada na svém kontě i další prvenství. Nejenom, že jde o největší, ale také nejstarší bonsajové centrum v ČR. Zkušenosti při jeho budování byly získávány přímo v Japonsku a je to znát. Rodina Pišlových se opravdu tomuto koníčku věnuje na plný úvazek, což je znát i při osobní návštěvě. Vždy najdete někoho, kdo vám ochotně poradí s vaším problémem nebo si jen tak nezávazně popovídá o úžasných japonských reáliích. Stačí si jen udělat čas.

bonsaj centrum
Zdroj foto: Jana Šrámčíková                Bonsaj centrum Libčany

Do království bonsají skrze pěstitelský skleník

V létě je první kontakt s bonsajovým královstvím občas trochu nepříjemný. Jediný vstup do areálu totiž vede přes velký skleník, jež je rozdělen na prodejní část (plnou knížek suvenýrů, keramiky ale i pěstitelských pomůcek) a velký pěstební skleník se zázemím pro pořádání nejrůznějších seminářů.

Bývá tu často větší horko než venku, ale rychle si zvyknete. Stačí slušně pozdravit a vejít dál. Žádné vstupné se tu neplatí. A nezáleží na tom, zda si jdete něco koupit nebo zda se hodláte několik následujících desítek minut jenom kochat. Ovšem bez suvenýru odejde málokdo, kromě bonsají tu totiž prodávají i nejrůznější doplňkové rostliny, asijské doplňky, sukulenty apod. A malou bonsaj tu pořídíte už okolo 150 Kč. Stačí se zeptat a vyberou vám optimální druh do paneláku i do studené venkovské chalupy.

Vzhůru po zarostlém chodníčku

bonsaj
Zdroj foto: Jana Šrámčíková       

Jakmile vyjdete východem ze skleníku ven, ocitnete se v úplně jiné krajině. Zahrada je vybudována ve svahu a každou volnou plochu lemují police nebo stolky s bonsajemi. V sezóně vždy najdete nějakou kvetoucí nebo dokonce nesoucí plody. Té nejstarší je okolo 330 let – jde o pomerančový jasmín (Murraya paniculata), což však rozhodně není jediná zajímavost. Půjdete-li vzhůru, budete procházet okolo živě proudícího potůčku s křišťálově čistou vodou. Můžete minout půvabnou suchou zenovou zahradu a na chvíli si posedět u keramického japonského stolku pod rozložitou třešní v blízkosti jemně hrající zvonkohry.

Ještě o kousek výše vás uvítá obrovská borovice, vytvarovaná podle japonského ornamentálního způsobu. Ona a dvě kamenné lucerničky střeží cestu k bambusovému houští, ukrývajícímu altán a velké jezírko s KOI kapry (menší nádrž je k vidění i dole). Můžete si zakoupit krmení a pozorovat, jak se o něj tyhle úžasné ryby přetahují. A rozhodně nelitujte námahy a dojděte až nahoru do japonského altánu. I tady se dá posedět a pokud si přinesete vlastní čaj či kávu, můžete si je vychutnat s jedinečným výhledem na přírodu okolo vás.

Zážitek i pro nejmenší děti

Kousek stranou od hlavní stezky pak leží i malý, ale útulný zoo koutek s centrálním pískovištěm. K pohlazení (a nakrmení z automatů) vás nalákají králíci a morčata a přítomny jsou i kozy, miniaturní křepelky a další zajímaví obyvatelé. Loutek je částečně stíněn vysokými stromy, takže se v něm dá příjemně pohrát i v létě.

Strávit tu můžete, kolik času chcete. Bonsaj centrum Libčany je otevřeno každý den mimo neděle a pondělí od 10:00 hodin až do 18:00, jen v zimě je vstup do zahrady uzavřen. Navíc se každou druhou sobotu v měsíci můžete zdarma zúčastnit nejrůznějších tématických seminářů. Najdete tu vše – od tvarování bonsají pro začátečníky (materiál si můžete přinést svůj nebo ho zakoupit přímo na místě) až po zajímavé přednášky třeba na téma ozdobných kamenů suiseki .

A jak se sem dostanete? Z hlavní státní silnice Hradec králové-Praha to bude jen cca 1,5 kilometru cesty.  A použít můžete i exit dálnice D11 směrem na Dobřenice. Nenechte se odradit křivolakými uličkami přímo před bonsaj centrem, opravdu jedete správně. Parkoviště tu nenajdete, v okolní zástavbě však bývá místa dost. Jen v době pořádání sobotních seminářů se na tento benefit tak úplně spoléhat nelze. V takovém případě doporučujeme nechat auto v horní části obce před fotbalovým hřištěm a udělat si asi desetiminutovou procházku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here