
Už jen samotné místo vzbuzuje zvláštní atmosféru. A věřte, že záhady nemusí vždy sahat hluboko do historie. Jeden důkaz je zde. Kryptos ve Virginii. Podaří se jednou někomu rozluštit zašifrovanou zprávu?
Tajemství ukryté v Langley
Záhada nevytvořená historií ale moderním věkem. Začněme tím, že asi každý zná či lépe řečeno slyšel o Ústřední zpravodajské službě USA známou pod zkratkou CIA, která byla založena v roce 1947. Její úlohou je věnování se zpravodajským operacím po celém světě ve prospěch USA. A přímo před sídlem tajné americké služby CIA se nachází od roku 1990 šifra, kterou se nikomu doposud nepodařilo rozluštit.
Za tímto mistrovským dílem stojí americký umělec Jim Sanborn. Jeho vrcholné dílo v podobě zvlněné měděné desky poskládané na první pohled působící z 865 chaoticky rozesetých písmen. Pro lepší představu se jedná o výrazný prvek připomínající svitek ve tvaru písmene S. V někom může vzbuzovat kus papíru vznikající z počítačové tiskárny, z nichž polovina se skládá z šifrovaného textu. Znaky jsou všechny nalezené v 26 písmen latinské abecedy.
Zdání klame aneb nedejte na první dojem
Na první pohled jde o pouhé abstraktní vyobrazení s neznámou symbolikou. Nicméně realita je úplně jiná. Nejedná se rozhodně jen o zajímavou dekoraci. Jak CIA chtěla, tak se stalo, neboť přáním bylo, aby se jednalo o něco, o čem se bude hovořit dlouhá léta, rovněž aby to i vzbuzovalo zájem, svým způsobem provokovalo a ukrývalo tajemství.
Už jen sám název Kryptus, což v překladu znamená „ukrytý“, vybízející k rozluštění záhady. A i když to vypadá, že jsou písmena pouze nahodilá, tak opak je pravdou. Jsou totiž důmyslně sestavená s pomocí neznámé šifry. Někteří toto dílo považují za zábavu a možnost, jak si cvičit své schopnosti. Podle jiných je zde ukryto klíčové poselství.
Šifra mistra Leonarda vzbudila enormní zájem o rozluštění záhady
Dílo amerického sochaře a milovníka tajemna, jehož název nese Kryptos, po dokončení nevzbuzoval zrovna velký zájem. Kryptosu si nikdo příliš nevšímal. Obrat nastal až potom, co se o něm zmínil spisovatel Dan Brown ve své knize „Šifra mistra Leonarda“. Od té doby je doslova enormní zájem a souboj o to, kdo jako první rozluští zdejší zakódovaný text.
Tři nápisy ze čtyř pokořeny aneb komu se podaří vyluštit poslední?
Zašifrovaná část, kde se nachází celek oněch 865 písmen a k tomu 4 otazníky, je rozčleněna do 4 sekcí. Z toho je každá zakódovaná podle vlastního klíče. Obtížnost je zde stupňována, což dokládá i fakt, že první tři části se podařilo pokořit. Stalo se tak v roce 1999. Počítačový odborník Jim Gillogly rozluštil dokonce hned všechny první tři texty. Souběžně s ním ovšem se podařilo alespoň část šifry rozluštit později i několika dalším lidem.
I když na to vzápětí reagovala samotná CIA s tím, že její odborníci rozluštili ony tři texty už o rok dříve. Co je na tom pravdy, těžko říct.
První rozluštěný text je jakýmsi poetickým zvoláním, druhý obsahuje souřadnice, na kterých se nachází centrála CIA. Třetí je parafrází líčení egyptologa Howarda Cartera o vstupu do Tutanchamonovy hrobky.
Co ukrývá čtvrtý zakódovaný text?
Je otázkou, zda se vůbec někdy podaří rozluštit čtvrtý zakódovaný text. Jde o poslední část obsahující 97 znaků. Samotnému iniciátorovi se zželelo a poskytl indicii, podle které se podařilo zjistit, že prvním slovem poslední části je s největší pravděpodobností Berlín. To je ovšem stále doposud vše. Zatím se rozluštění nepodařilo ani lidem, kteří se o to snaží už roky.
Zdroj informací:
enigmaplus.cz/lokalita/virginia/page/2/