
Město Kroměříž, ležící v srdci Moravy, se může pyšnit dvěma mimořádnými kulturními památkami, které jsou právem zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO. Jsou jimi Arcibiskupský zámek a Květná zahrada – dvě perly barokní architektury, které představují výjimečnou ukázku evropského kulturního a zahradního umění 17. a 18. století. Obě památky dohromady vytvářejí unikátní symbiózu mezi architekturou, přírodou a výtvarným uměním a každoročně přitahují tisíce návštěvníků z celého světa.
Arcibiskupský zámek – sídlo moci, kultury a umění
Kroměřížský zámek, známý také jako Arcibiskupský zámek, je monumentální barokní stavba, která sloužila jako rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů. Původní středověký hrad byl přestavěn po třicetileté válce, během níž byl silně poškozen. Největší rozkvět zaznamenal zámek za biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Kastelkornu, který povolal přední architekty a umělce své doby, aby z něj učinili reprezentativní sídlo odpovídající jeho postavení.
Zámek se pyšní bohatě zdobenými interiéry, které zahrnují slavnostní sály, knihovnu, obrazárnu, lovecký pokoj a arcibiskupskou kapli. Obrazárna Kroměříž patří k nejvýznamnějším v České republice – obsahuje jedinečné sbírky evropského malířství, včetně děl Tiziana, van Dycka nebo Lucase Cranacha staršího. Mimořádnou hodnotu má i zámecká knihovna, která čítá více než 90 000 svazků, včetně vzácných rukopisů a starých tisků.
Součástí zámku je také zámecká zahrada, tzv. Podzámecká zahrada, která je rozsáhlým přírodně-krajinářským parkem s vodními plochami, romantickými pavilony a volně žijící zvěří. Slouží jako harmonický doplněk architektonického celku a nabízí poklidné prostředí pro procházky a odpočinek.
Květná zahrada – geometrie, krása a filozofie přírody
Jestliže zámek představuje sídlo moci a kultury, pak Květná zahrada je vyjádřením ideálu řádu, estetiky a lidského vztahu k přírodě. Tento barokní zahradní skvost, který vznikl v 60. letech 17. století na popud biskupa Karla II., patří k nejlépe dochovaným raně barokním zahradám v Evropě. Zahradu navrhl italský architekt Filiberto Lucchese, později na ni navázal Giovanni Pietro Tencalla.
Zahrada má striktně geometrický půdorys a je rozdělena do několika částí s bohatou symbolikou. Hlavní osu tvoří kolonáda o délce téměř 250 metrů, zdobená antickými sochami a reliéfy, která je jedinečnou ukázkou barokního zahradního architektonického prvku. Na její konci se nachází rotunda, v níž je umístěn slavný Foucaultův kyvadlový experiment, dokazující rotaci Země.
Dominantními prvky zahrady jsou partery s bohatě střiženými živými ploty, květinové záhony, labyrinty, fontány, oranžerie a řada alegorických soch. Vše je komponováno s cílem vytvořit dokonalý vizuální a duchovní zážitek, který měl podle barokních představ vést člověka k zamyšlení nad pomíjivostí světa a věčností Boha.

UNESCO a světové uznání
Obě památky – Arcibiskupský zámek a Květná zahrada – byly v roce 1998 zapsány na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Toto prestižní ocenění zdůrazňuje jejich výjimečný význam nejen v českém, ale i evropském a světovém kontextu. Důvody zápisu zahrnují nejen zachovalost a autentičnost obou objektů, ale především jejich uměleckou, architektonickou a historickou hodnotu.
Poklad, který stojí za objevení
Kroměříž není jen krásným historickým městem, ale především živým důkazem kulturního bohatství Moravy. Zámek a Květná zahrada představují harmonii mezi lidským duchem, uměním a přírodou. Jejich návštěva nabízí nejen estetický zážitek, ale i hlubší poznání historie, kultury a filozofie doby, která dala vzniknout těmto unikátním památkám.
Pokud plánujete cestu po České republice, Kroměříž by rozhodně neměla chybět na vašem seznamu. Tyto architektonické a zahradní klenoty vás okouzlí svou krásou, majestátností i tichem, které se zde po staletí zachovalo.