Jihlavské katakomby: pozoruhodné podzemní prostory opředené řadou legend se nachází po celém světě. Jedna z významných se nachází i v naší malebné zemi. Na své si přijdou nejen lovci záhad, dobrodruzi, odvážlivci, ale i ti, co rádi navštěvují místa zahalená tajemnem a věrohodnými pověrami, kdy vás to láká přesvědčit se na vlastní oči a sluch, co je pravda a co mýtus.
Jihlavské katakomby
Jak už sám název prozrazuje, tak se jedná o systém podzemních chodeb nacházející se v Jihlavě. Svou rozlohou a délkou patří po znojemském podzemí k druhému nejrozsáhlejšímu podzemí v České republice. Jihlavské katakomby se nachází pod celým městem a pod většinou městských památek. Jde o jednu z posledních dochovaných pamětihodností coby pozůstatek činnosti středověkých jihlavských horníků, neboť většina starých stříbrných dolů v okolí města zanikla.
Spletité podzemní chodby pod Jihlavou provrtané 25 km chodeb a chodbiček, ze které návštěvníci mohli vidět a projít jen část, je rozšířená o zpřístupnění druhé prohlídkové trasy, která je dlouhá 900 m. Jde o novodobé podzemí a část historického. Obě trasy jsou velmi zajímavé, jako například ta první slavnou svítící chodbou a ve druhé je zase více promyšlené vedení současných inženýrských cítí. Nová trasa představuje větší náročnost. Návštěvník zde musí počítat i s lezením po žebříku. O to více zajímavější a lákavější to je.
Jihlavské katakomby jsou druhým největším komplexem svého druhu v ČR. Katakomby patří mezi historické a technické pamětihodnosti. A nejen nepopsatelná atmosféra, ale i řada legend, pověr, je lákadlem k osobní návštěvě. A kdo by nechtěl spatřit zdejšího ducha, který údajně střeží toto podzemí.
Pohled do historie jihlavského podzemí
Vznik Jihlavského podzemí či katakomb je možné datovat až někam do 14. století. Jen pro zajímavost, název Jihlavské katakomby je pouze laický, neboť označení katakomby se používá pro podzemní pohřebiště, které se v jihlavském podzemí nenachází. Podzemí je rozdělené do 3 pater, z toho první je v hloubce do 4 metrů, druhé do 6 metrů a třetí až do 14 metrů.
Jihlavské podzemí začalo vznikat v souvislosti s budováním města, nejprve jako sklepy, které se později rozšiřovaly a prohlubovaly. Historici se po dosti dlouhou dobu domnívali, že tyto podzemní katakomby vznikly díky těžbě stříbra. To ovšem bylo na základě geologického výzkumu vyvráceno.
Dále se spekulovalo o vojenském využití, ale to se rovněž neprokázalo. A tak za nejvíce pravděpodobné se považuje, že bylo podzemí budováno z ekonomických důvodů, kdy ve 14. století došlo k hospodářskému rozvoji, jenž zapříčinil potřebu nových výrobních i skladovacích prostor. Původní sklepy tvořily jámy v zemi, dovnitř vedla tzv. šíje, kudy se vstupovalo přímo z ulice či ze suterénu domu.
Jihlavské podzemí mohlo zásadně měnit události 20. století, kdy zde v březnu roku 1939 místní komunisté údajně plánovali atentát na Adolfa Hitlera během jeho návštěvy Jihlavy. Do šachty pod pódiem byla umístěna nálož. Ovšem gestapo jejich úmysly odhalilo a atentátníky zatklo. Hitler tak raději do Jihlavy vůbec nepřijel.
Magnetem pro návštěvníky je světélkující chodba
Mezi jedno z největších lákadel, které přivádí návštěvníky do jihlavského podzemí je světélkující chodba zvaná „svítivka“. Tato záhada zeleného světelkování na stěnách byla z laické i odborné řady vysvětlována různě. Panovaly názory o vstupní bráně 4. dimenze, o zdejším duchovi i strašidlech.
Ve skutečnosti se jedná o několikametrový úsek jedné z chodeb, který ve tmě září zeleně. Abychom zjistili, proč tomu tak je, je třeba se vrátit do doby, kdy nacisté používali chodby jako kryt. A tak s největší pravděpodobností tento úsek natřeli speciálním nátěrem, aby při potenciálním výpadku proudu, byla v krytu stále dobrá viditelnost. Tato svítící chodba byla objevena až v roce 1978 a to amatérskými speleology.
Podzemní duch a ztracená hrobka
Nejznámější je „černý stín“, který byl dokonce zachycen jedním z reportérů jednoho televizního pořadu. Po velkém ohlasu ze strany diváků proběhl další pokus, kdy filmaři zapojili termovizi, neboť zjevování duchů často údajně provází změny teploty. A tento pokus přinesl úspěch, neboť v momentě, kdy byla postava znovu nafilmována, tak opravdu poklesla teplota o 1,5 °C na dobu 6 minut.
V podzemí na vás tak nečeká jen duch či dokonce duchové, kdo ví, ale také se zde mají skrývat i další záhadné prostory. Údajně se jedná o tzv. jakubské jezero, poblíž kterého má být hrobka se 12 rakvemi. Praví se, že na ni narazil někdo z průzkumníků zhruba ve 2. polovině 20. století. A na základě toho se povídá, že při spatření 12 rakví s tuctem velkých zlatých křížů, se o tomto objevu doslechla StB a příslušníci státní bezpečnosti pak nechali veškeré přístupové cesty k jezeru i ke kobce zasypat. Jistí členové jihlavského nejmenovaného spolku přesto nepřestávají pátrat po nalezení přístupové cesty ke ztracené hrobce.