Dobříš, to není jen dobříšský zámek. Toto středočeské město má mnohem víc památek

0
Dobris zamek
Zdroj foto: JakSob, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons   Zámek

Ačkoliv když se řekne Dobříš, vybaví se vám nejspíše dobříšský zámek, my vás teď vyvedeme z omylu, neboť toto středočeské město má mnohem víc památek, za kterými se vyplatí vyjet.

Dobříš

Město se nachází ve Středočeském kraji v okrese Příbram v podhůří Brdské vrchoviny. Místo bylo osídleno již v době kamenné, první písemnou památku pak máme ze 13. století, Dobříš patřila střídavě českému králi a některým šlechticům (např. Rožmberkům), poničena byla bohužel jak za husitských válek, tak i za války třicetileté.

Památky

Pomineme-li zámek, který má na našich stránkách samostatný článek, pak v Dobříši nalezneme mnoho dalších památek z různých období. Je potřeba zmínit, že město bylo známé výrobou rukaviček, což se promítá třeba do sbírek místního muzea.

Muzeum Dobříš

V centru města si prohlédněte místní muzeum, které vystavuje veškeré propriety spojené s rukavičkářským řemeslem, dále samozřejmě místní památky včetně vykopávek, židovské památky, expozici vodohospodářství v Dobříši i expozici věnovanou významnému rodákovi Ludvíku Kopáčkovi, což byl regionální historik činný ve 20. století, a právě v jeho rodném domě se Muzeum Dobříš nachází.

dobris kostel
Zdroj foto: P.matel, Public domain, via Wikimedia Commons

Kostel Nejsvětější Trojice

Tento římskokatolický kostel se nachází v blízkosti dobříšského zámku a stojí na místě původní loretánské kaple. Kostel byl postaven na konci 18. století knížetem Colloredo-Mansfeldem. Poněkud pohnutá je historie kostelních zvonů. Bývaly tři a měly svá jména: Nejsvětější Trojice, sv. Jan Nepomucký a sv. Florián. Za 1. světové války však byly 2 největší sundány (a zřejmě roztaveny) a zbyl jen nejmenší sv. Florián. Po válce byly zvony nahrazeny, avšak za 2. světové války opět zabaveny. Až v roce 2001 byl ke sv. Floriánovi přidán další, větší zvon se jménem sv. Tomáš.

Fíkovna

Tuto památku už zde bohužel nenajdete, ale není možné ji nezmínit. Stávala mezi zámkem a náměstím a byla do budova s posuvnou střechou, kde se pěstovaly fíky. Je to velmi zajímavé, protože fíkoven ve středních Čechách mnoho nebylo.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA