Kanada je sama o sobě nádhernou destinací. A tak nějak je už proslulá typickou zdejší zimou, kdy si místní nemohou stěžovat na nedostatek sněhu či teplot klesající výrazně pod nulu. Pokud chcete zažít tu pravou zimu, vypravte se do Kanady. Pokud chcete vidět a spatřit nádherný úkaz, vydejte se ke kanadskému jezeru Abraham. Na zamrzlém jezeru je možné spatřit unikátní úkaz, ale pozor.
Krásná i nebezpečná podívaná
Jezero Abraham najdete na řece Severní Saskatchewan v kanadské provincii Alberta. V roce 1972 zde byla započata výstavba přehradní nádrže Bighorn. Společně s ní vzniklo toto uměle vytvořené jezero Abraham. U nás také známo jako Abrahamovo jezero.
Jezero bylo tak vytvořeno ve Skalnatých neboli taktéž známých jako Skalistvé hory. Došlo tak přehrazením řeky Saskatchewan. Dno je tak poseto značným množstvím organických látek, tj. rostlinami a trávou. Přestože není jezero přírodního původu, velmi se podobá jiným ledovcovým jezerům v Kanadě. Nádherná tyrkysová barva je způsobena sedimenty z ledovcové eroze.
Kudy vede cesta k magickému jezeru?
Jediná cesta k jezeru Abraham je tzv. zimní cesta po dálnici Davida Thompsona. Jméno nesoucí po význačné osobnosti. Thompson byl badatelem, který jako první hlouběji probádal většinu západní Kanady. A proč vůbec navštívit Abrahamovo jezero? Co je tu tak neobvyklého, záhadného a magického k vidění?
Impozantní úkaz, jenž je současně varovným signálem
Jezero přivádí ročně stovky návštěvníků. Důvodem není velikost jezera, ani křišťálově čistá voda. Největší podívanou a jedinečnou atrakcí zde jsou zmrzlé bubliny. Jev, který je doslova magnetem pro vášnivé fotografy, turisty i vědce. Bubliny se vytváří každou zimu pod zamrzlou hladinou.
Přestože zamrzlé bubliny vytváří nádhernou a výjimečnou podívanou, tak především vědci zabývající se životním prostředím, tento jev považují za významný varovný signál, který by dle nich neměl být rozhodně přehlížen.
Nebezpečí, které však neodradí turisty od návštěvy
Bubliny methanu vznikají tehdy, když se organické látky, jako jsou například rostliny či mrtvá zvířata rozkládají na dně jezera. A během zimy jsou pod ledem uvězněny, ve zmrzlém stavu. Jakmile nastane oteplení a led začne tát, methan se uvolní do atmosféry. Methan náleží mezi tzv. skleníkové plyny a je několikanásobně škodlivější a ohrožující pro životní prostředí než známější oxid uhličitý.
A právě čím dál vyšší množství těchto skleníkových plynů v atmosféře vede ke globálnímu oteplování, dochází ke zvýšenému riziku podstatných klimatických změn, které mohou vést až k nebezpečným živelným pohromám. Jelikož jezero je uměle vytvořené, tedy lidmi a vzniklo tak, že byla zaplavena původně suchá půda, ve které se nachází zpravidla značné množství biologického odpadu oproti přírodnímu jezeru, kde tomu tak v značné míře není. Nastřádal se tak tento biologický odpad za celé generace, kdy se zde běžně procházeli lidé, žila tu zvířata, rostly zde rostliny i stromy.
Mrtvou rostlinnou a živočišnou hmotou se na dně jezera živí bakterie, které pak vylučují methan. Bubliny tohoto plynu stoupají k hladině, jakmile se dostanou do chladnější vody poblíž povrchu, zmrznou. Když led zesiluje, vznikají celé útvary mléčně bílých bublin. Neskutečná podívaná, která není zcela bezpečná.
Tisíce bílo-modrých bublin je nicméně nádhernou podívanou, která neustále přitahuje pozornost ze strany turistů a badatelů z celého světa. Zimní procházka vám zde poskytne kouzelný pohled a to vše umocněno i jistým adrenalinem v podobě nebezpečí, které je tak způsobeno škodlivým methanem. I tak toto místo rozhodně stojí za návštěvu.