Jeskyně krystalů: Čím fascinuje a co ukrývá

0
jeskyne krystalu
Foto: Alexander Van Driessche / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Jeskyně krystalů, která uchvátí již na fotografiích. Kde se nachází? Čím je výjimečná? A jak je to se vstupem do krystalové jeskyně? Jaké prvenství zaujímá? Věřte, že z té krásy až mrazí. Posuďte sami.

Jeskyně ukrývající rekordně obří krystaly

Mexická jeskyně, které se přezdívá coby Jeskyně krystalů, jejíž originální název ve španělštině je Cueva de los Cristales, se nachází v mexické polopoušti v pohoří Naica. Nejedná se sice o jedinou jeskyni na tomto místě, ale jako jediná se ovšem pyšní špičatými krystaly sádrovce, které dosahují délky až 11 metrů a průměru 2 metrů.

Jeskyně je jak z jiného světa. Obří krystaly se různě křižují a protínají strop jeskyně. Doslova fascinující je jak jejich velikost, tak i neuvěřitelná průzračnost, díky které se na jejich ostrých hranách dobře láme světlo. Jeskyně doposud držící rekord díky ohromným krystalům sádrovce, je objevem dvou horníků. Stalo se tak poměrně nedávno.

Obdivuhodná hříčka přírody

Jeskyně, která byla objevena vlastně jen pouhou náhodou. Stalo se tak v roce 2000, když dva horníci, kteří pracovali v přilehlém dolu Naica, ve kterém se těžilo desítky let. Objev to byl nečekaný, pozoruhodný a vzbudil náležitý rozruch. Všichni si ovšem uvědomili hodnotu nálezu. Proto byla komora zapečetěna a opatřena vraty. Podle geologů se jedná o skutečný unikát a jeskyně by rozhodně měla být zachována i pro následující generace. Pravděpodobnost, že se na světě nachází druhé takové místo, je údajně takřka nulová.

krystalova jeskyne
Foto: Wikipedia Loves Art participant “Assignment_Houston_One” / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)

Stejně tak nebezpečná, jako krásná

V jeskyni panuje teplota okolo 60 °C a téměř stoprocentní vlhkost. K delšímu pobytu a průzkumu jsou nutné speciální obleky. Ke vstupu do jeskyně je nutný dokument, kterým se prokážete, že jeskyni hodláte navštívit za účelem výzkumu. Tímto se mexická vláda snaží eliminovat riziko případného poškození či „utržení“ deseti metrového krystalu. I tak extrémní podmínky znemožňují rozsáhlejší průzkumy. A tak není divu, že se ani neví, jak je vlastně jeskyně velká.

V jeskyni se nacházejí největší sádrovcové krystaly na světě. Komplex jeskyní, ze kterého mnohé jsou doposud ještě neprozkoumané se nachází zhruba 100 km od mexického města Chihuahua.

Mikroby nacházející se v krystalech

Najít je, trvalo 9 let. Vědcům z NSA pracujícím ve skafandrech se podařil převratný objev. V krystalech v jeskyni objevili uvězněné mikroby se stářím 50 000 let. Jejich stáří vědci odvodili podle jejich „pozice“ v krystalech a rychlosti, jakou rostou. Podle vedoucí týmu jde o „superživot obdobný strojům času“. Stalo se tak, že zkrátka 40 kmenů mikrobů, pravděpodobně i nějaké viry, přežily i zdejší extrémní podmínky, které v jeskyni panují.

Vědci krystaly sádrovce zkoumali po celou dobu 9 let. V jeskyních se pohybovali zásadně ve skafandrech a to z důvodu zamezení kontaminace unikátního vnitřního prostředí zvenčí. Přestože měli ve skafandrech sáčky s ledem, i tak mohli pracovat v teplejších částech jeskyně jen po dobu 20 minut.

I přes výše uvedené stáří mikrobů nejde o nejstarší objevený život na Zemi. Už před několika lety jiná skupina vědců zveřejnila svůj objev mikrobů starých zhruba půl milionu let. Jedná se taktéž o mikroby nalezené v ledu.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here