Jak vzniklo starobylé Smečno a proč jej navštívit i dnes

0
zamek smecno
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                    zámek Smečno

Smečno je město a stejnojmenný zámek nacházející se ve Středočeském kraji mezi Kladnem a Slaným. Jedná se o starobylé město i hrad, který byl podle pověsti založen velmi zajímavým způsobem, a také odtud pocházely některé slavné osobnosti.

Pověst o založení smečenského hradu

Ačkoliv o hradu Smečno je zmínka již v Kosmově kronice, ještě předtím vznikla a vešla do povědomí pověst o hadím údolí a hadí korunce. V lesích na místě budoucího hradu pracoval myslivec, který skládal účty svému pánu na nedalekém hradě. Zamiloval se však do jeho dcery, avšak věděl, že se svým původem se o ni nemůže ucházet, to by se rovnou mohl přihlásit katovi. Chodil smutný po kraji a přemýšlel, jak by se k bohatství dostal. Tu jednou potkal starého kořenáře, který hned vytušil, že mladého myslivce něco trápí. I vyslechl si jeho trápení a poradil mu: Zde nedaleko je hadí údolí, kde žije spousta hadů i jejich hadí královna. Ta královna má tak cennou hadí korunku, že za ni pořídíš celý hrad nebo zámek. Poradil mu, i jak hady zaklínat, a přidal byliny, které hady na krátkou chvíli uspí. Myslivci se dílo podařilo, i když hadí královnu musel zabít, protože jej pronásledovala. Potom si na kopci nedaleko postavil hrad a pojmenoval jej Smečno.

A jak to bylo doopravdy

Přesné založení hradu neznáme, avšak v 15. století získal hrad Bořita z Martinic a přestavěl jej na renesanční zámek. Pozdější pán Jaroslav Bořita z Martinic byl právě tím jedním defenestrovaným královským místodržícím při pražské defenestraci roku 1618. Po Martinicích získali zámek ještě Clam Martinicové.

kostel smecno
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                            kostel Nejsvětější Trojce

Návštěva zámku

Interiér zámku bohužel není přístupný, nejprve sloužil jako ústav pro nemocné děti, nyní je to sociální ústav pro ženy. Přístupný je však park.

Co ještě ve Smečně navštívit

Kdyby vám bylo líto, že se nemůžete podívat do zámku, zkuste navštívit třeba kostel Nejsvětější Trojice na náměstí nebo sousoší Nejsvětější Trojice, které se nachází mezi kostelem a zámkem. Ve Smečně a okolí stojí také dva pamětní obelisky: ten ve městě připomíná úspěšné rekatolizační snahy Jaroslava Bořity z Martinic po třicetileté válce, ten druhý (mezi Smečnem a Kačicí) byl postaven na památku hraběte Jana Nepomuka Clam Martinice.

Opevnění kolem Prahy

Děti i dospělé určitě zaujme část předválečného vojenského opevnění, které se nachází u zámecké zdi, betonový bunkr přežil druhou světovou válku díky obavě o zničení zámku. Pro milovníky vojenské historie jsou zde vystaveny ukázky vojenské techniky.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here