Hranická propast – opravdu se tu obětoval moravský král?

0

 

Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy a je to nejhlubší propast České republiky. Její celková hloubka je skoro 404 metrů, avšak jejího dna stále nebylo dosaženo a vědci odhadují, že by mohla být hluboká až 800 metrů. Vydejte se prozkoumat okolí propasti, najdete ji v Olomouckém kraji v Národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic.

hronická propast
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                           Hronická propast

Nově můžete navštívit vyhlídku, jejíž plošina vám umožní překrásný výhled na jícen propasti, odkud můžete vidět nejen zelené jezírko, ale i hluboké vody, kterými propast dokáže klamat.

Pověst

I k této propasti se vztahuje zajímavá pověst, jež praví, že do ní skočil moravský král Mojmír II., aby oklamal nepřátele, kteří ohrožovali Moravu. Nepřátelé v nočním světle propast neviděli a vrhli se za králem.

Vznik propasti

Propast vznikla krasovým procesem, který není až tak typickým, jelikož celý prostor vznikl vlastně „zezdola nahoru“. Stoupání agresivní kyselky z puklin doslova rozpouštělo vápenec, až zničilo dutinu natolik, že se strop zřítil a propast se otevřela.

Fauna a flóra

Propast je také známá výskytem netopýrů, jejíchž kolonie je jediná objevená kolonie v podzemí u nás. Dále se tu vyskytují i ohrožené druhy netopýrů, jež žijí v části propasti nazvané Rotunda. Potápěči, kteří se vydají do propasti mohou vidět největší ozdobu jeskyně – překrásné gejzírové krápníky.

Kde můžu jeskyně navštívit?

Tras k propasti je hned několik, doporučujeme se vydat nejkratší cestou od železniční zastávky Teplice nad Bečvou. Po cestě narazíte na vyhlídku, z níž si můžete užít překrásný výhled na krajinu v okolí. Po krátké zastávce vás naučná stezka přivede až ke hradu Svrčov. Propast si můžete prohlédnout v lese pouze za zábradlím a ničím nerušenou atmosféru si můžete vychutnat i díky tomu, že kolem propasti nenajdete žádné stánky se suvenýry ani občerstvení.

[flexiblemap address=“hranická propast“ title=“Hranická propast“  width=“100%“ height=“400px“ directions=“true“]

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here