Hrad Helfštýn by bez Brontíků byl jen tuctovou památkou. A potkat tu můžete i umělecké kováře

0

hrad helfstyn

Nad údolím Moravské brány se majestátně tyčí z dálky viditelný hrad Helfštýn. Hrad, který se díky své rozloze řadí k nejrozsáhlejším hradním komplexům v celé Evropě.

Historie hradu

Vznik hradu se pravděpodobně datuje do poslední čtvrtiny 13. století, kdy slezský šlechtic Friduš z Linavy nechal vybudovat na hřebeni nad řekou Bečvou malý hrad oválného půdorysu. Již v té době chránila hrad silná zeď s věží a příkop. Během následujících staletí patřil hrad například rodu Pernštejnů, a to v 15. století, kdy byl hradní areál rozšířen k vojenským účelům a opevňován tak, aby odolával dělostřelectvu případných obléhatelů. Po roce 1900 začaly zajišťovací práce a po konci druhé světové války se hrad dočkal zařazení do kategorie státních hradů.

hrad helfstyn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                   hrad Helštýn – hradní palác

Nejen kulturní život na hradě

Hrad Helfštýn nabízí v průběhu celé sezóny mnoho akcí, jako je velikonoční program, noční prohlídky, festival vojenské historie, pouť, letní kino či novoroční výstupy na hrad. Srpen je pak měsícem pro mezinárodní setkání uměleckých kovářů – jsou pořádány kovářské soutěže a exponáty jsou vystaveny pod širým nebem. Hrad je také unikátní živou jednotkou – díky velkému množství dobrovolníků – tzv. Brontíků – starajících se o údržbu hradu zde vzniklo jedinečné přátelské prostředí.

Služby hradu i jeho okolí

Přímo na hradě můžete absolvovat zhruba týdenní kovářské kurzy zaměřené například na výrobu nářadí, základy kování, tepání mědi či výrobu animální plastiky. Běžnou službou nabízenou hradem je průvodce – průvodcovské služby jsou poskytovány od dubna do října. Nejbližší parkoviště je 250 m od hradu. U parkoviště je v provozu první vysoké lanové bludiště v ČR.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here