Hartoušovské mofety a Bublák: Na Chebsku najdeme jednu přírodní zajímavost. V sousedství říčky Plesná vyvěrá na povrch oxid uhličitý skrz povrchovou vodu a bahno. Vychází z velké hloubky díky puklinám a bývá následkem vulkanické činnosti. Výlet může být i nebezpečný.
V údolí říčky Plesná se nachází jedinečná místa, kde na povrch vyvěrá oxid uhličitý. Jsou to tzv. mofety, trhliny do nitra země, kudy uniká na povrch oxid uhličitý a jiné plyny. Většinou se jedná o doprovodný jev vulkanické či postvulkanické činnosti. Mohou vyvěrat jen tak v trávě, ale nápadné jsou právě ve vodě či bahně. Někdy se lidově označují jako „bahenní sopky“. Voda vypadá jako by se vařila, ale horká není. Často se kolem mofet nachází těla uhynulých zvířat.
Oxidem uhličitým se může člověk udusit, jeho nebezpečí spočívá v tom, že není cítit a rychle se vstřebává do krve. Hromadí se při zemi, což je nebezpečné zvláště pro malé děti a zvířata, ale i dospělého, pokud se nachází v malé výšce nad zemí.
Hartoušovské mofety
Nachází se v blízkosti obce Hartoušov. Vidět je můžeme u mostu, kde říčka Plesná podtéká silnici. Kolem vývěrů se nachází dřevěné chodníky a informační tabule, mofety si tak můžeme dobře prohlédnout. U Hartoušovských mofet najdeme starou geologickou sondu, ve které plyny bublají skrz bahno a vydávají hluboký tón.
Bublák
Nachází se mezi obcemi Vackovec a Milhostov. K Bubláku je trochu horší přístup než k Hartoušovským mofetám. Dovede nás k němu kolíky vyznačená stezka v močálovitém terénu a často bývá zarostlá. Hrozí zde propad do mokřadu. Že tu plyn vyvěrá z opravdu velké hloubky svědčí přítomnost izotopů helia, přibližně šestkrát vyšší, než je hodnota vzdušného helia. O tom, že se nacházíte poblíž Bubláku, vás přesvědčí nepřeslechnutelný bublavý zvuk. Bublák byl vyhlášen národní přírodní památkou.
Cestou na Bublák se můžete zastavit u dřevěného domu. Majitel vám určitě povypráví nějaké zajímavosti a hlavně bezpečně provede…