
Když se řekne Gran Canaria, okamžitě se nám vybaví slunečné pláže, nádherná příroda a především kosmopolitnost. Jen v málokteré turistické destinaci se mísí tolik různých vlivů jako právě tady.
Možná vám to přijde skoro nemožné, ale na tomhle evropském ostrově, ležícím 1 250 kilometrů od Pyrenejského poloostrova, svítí slunce průměrně 340 dní v roce. Nezáleží na tom, v jakém ročním období sem zamíříte. I v zimě půjde o sázku na jistotu.
Pláže i hory na jednom místě
Gran Canaria je, stejně jako vlastně celé Kanárské ostrovy, vulkanického původu. Z leteckého pohledu vypadá skoro jako kruh s malým ocáskem v severní části. Je zajímavé, že 60 % z celkové rozlohy 1 532 km2 tvoří pláže a 43 % spadá pod chráněná území. Rozhodně tu tedy je na co se dívat.
Někteří Gran Canarii nazývají miniaturním kontinentem. Jeho středem se totiž táhne poměrně vysoké pobřeží, oddělující od sebe písečnou a skalnatou část ostrova. Pokud se chcete především opalovat, zamiřte na jih na pláže Maspalomas Dunes nebo Playa del Ingles. A milovníci skalnatých zátok a přírody všeobecně by měli naopak zamířit na jihozápad.

Střípky historie tu můžete vidět dodnes
Není úplně jisté, odkud se vzal název Kanárské ostrovy, ani kdy a odkud sem připluli jejich první obyvatelé. Podle některých to byli Afričané, podle jiných obyvatelé jiných okolních ostrovů. Dodnes tu však lze pozůstatky dávného osídlení najít. Stačí zamířit třeba do:
- Cueva Pintada (malovaná jeskyně),
- Cenobio de Valerón (sýpka, umístěná opravdu vysoko ve skalách),
- množství dalších jeskyní, jež sloužily původním obyvatelům jako poněkud nevšední domovy.
Las Palmas aneb co musíte vidět
Do hlavního města ostrova se dříve nebo později dostane každý návštěvník kanárských ostrovů. A opravdu je na co se dívat. Začít byste měli v historické čtvrti La Vegueta, v níž se mísí několik zajímavých architektonických stylů, především z období kolonialismu. Doslova přehlídku historie najdete na náměstí. Tyčí se zde například Katedrála sv. Anny (jedna z prvních církevních staveb na ostrovech) nebo Casa de Colón.
Svůj den pak zakončete na městské pláži Playa delas Canteras v Las Palmas, která nabízí jedno z nejkrásnějších míst pro pozorování západu slunce nad mořem.
Aktivní odpočinek na horách
Nejvyšším vrcholem Gran Canarie je Pico de Las Nieves (1949 m. n. m.). Ovšem většina stezek, vedoucí skrze zdejší vulkanické pohoří, není příliš obtížných. Pokud zamíříte k monolitům a dřívějším náboženským symbolům Roque Bentayga a Roque Nublo, budete si připadat skoro jako na procházce. Ovšem najdou se tu i stezky, určené pro skutečný trekking. Třeba na nejvyšší vyhlídky, odkud za opravdu dobrého počasí dohlédnete dokonce i na Tenerife (spatřit lze sopečný vrchol Pico del Teide).
Vstup není omezen ani do chráněných oblastí. Ba naopak, celý ostrov doslova protkávají bludiště turistických stezek, takže si snadno vyberete ideální úroveň pěší turistiky právě pro sebe.

Zajděte si na výlet do Teroru
Ne, nechceme vám doporučit žádný horor, ale vyhlášené výletní místo Kanárských ostrovů. Dříve tu probíhaly velké náboženské pouti, dnes je v centru zájmu zejména jeho výjimečná architektura. Jeho ulice tvoří množství malých nízkých domků, kterým se říká také Los Balcones, a to kvůli jejich mistrovsky vyřezávaným dřevěným balkonům.
Jde o tradici, která má náboženských původ. V roce 1478 se na místě, kde dnes stojí terorská bazilika, lidem údajně zjevila Panna Marie – a to na borovicovém kmeni.
Nejkrásnější botanická zahrada Španělska
Najdete ji v Jardín Canario. Dnes tu roste přes 2 000 druhů rostlin, z nichž přes 500 se vyskytuje pouze na Kanárských ostrovech. Vstup sem je zdarma. Mezi nejvyhledávanější atrakce botanické zahrady patří její kaktusová část, ale v letních měsících sem samozřejmě nejvíce návštěvníků láká množství nádherných květů.
Na výlet třeba i ponorkou
O Maspalomas jsme už mluvili. Pokud však máte náladu na trochu akčnější výlety po okolí, zamiřte do letoviska Puerto Mogan. Při pohledu na jeho propracovanou infrastrukturu je těžké uvěřit, že ještě před několika desítkami let šlo o chudou rybářskou vesničku. Návštěvníky sem lákají hned dvě věci – vysoké hory, které Puerto Mogan obklopují a potom moře, plné vraků a pestrého podmořského života. Pokud je chcete obdivovat opravdu zblízka, zamiřte do přístavu a zaplaťte si lístek do miniponorky. Kanárské ostrovy jsou jedním z mála míst, kde je tato atrakce skutečně velmi dobře dostupná.
Cestovatelská gastronomie, aneb co si na Kanárech dát
Říká se, že zemi skutečně nepoznáte, Pokud ji neochutnáte. A Kanárské ostrovy jsou v tomto ohledu opravdu štědré. Na jídelníčku se nejčastěji objevuje hovězí, vepřové, ale také kozí maso. Potom králík a samozřejmě i spousta druhů vždy čerstvých ryb. Máte spadeno na tuňáka nebo třeba žraloka? Tady si určitě přijdete na své.
Typickým pokrmem jsou také játra s tymiánovou omáčkou – carajacas. Ale zachutnat vám může i cizrna, dušená s drůbežím a hovězím masem alias ropa vieja. Typickou přílohou jsou tu smažené brambory, ale určitě neuděláte chybu ani s omáčkou z rajčat, cibule a bílého vína. Ale pozor – obědy i večeře tu mají podobu spíše menší hostiny. Nepřepalte to tedy hned na začátku a nezapomeňte si nechat místo na dezert. Určitě to bude stát za to. Dobré jídlo totiž ke Kanárským ostrovům patří stejně neodmyslitelně, jako sluníčko, malebné pláže nebo nedotčená příroda. Co víc si při dovolené ještě přát?
Zdroj informací:
www.magazyn.travelist.pl
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kan%C3%A1rsk%C3%A9_ostrovy