Bydlel ve Faustově domě v Praze opravdu slavný doktor Faust? Zde jsou fakta

0
faustuv dum
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                   Faustův dům

Faustův dům: Historie kolem doktora Johanese Fausta a kolem Faustova domu v Praze je více než zamotaná. Pojďme se podívat aspoň na některá známá fakta.

Jak je to s doktorem Faustem

Legenda o doktoru Faustovi vznikla v německých zemích a skutečný doktor Faust, který se zabýval okultními vědami a alchymií a podle pověsti upsal duši ďáblu, Prahu nikdy nenavštívil. Ovšem například Jan Amos Komenský tvrdí, že přezdívka Faust patřila Johanu Gutenbergovi, který vynalezl knihtisk. V Praze také své doby žil německý učenec Johanes Faust, který zemřel roku 1540 a vlastnil dům v Praze – tento dům byl však již dávno zbourán, ale stával na Starém Městě v dnešní Melantrichově ulici.

Faustův dům na Karlově náměstí

dum
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Proslulý dodnes stojící Faustův dům na Karlově náměstí dnes slouží 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Všeobecné lékařské nemocnici. Zde se žádný majitel jménem Faust nikdy nezdržoval, avšak pojmenování zřejmě vzniklo částečně podle legendy a částečně podle toho, že zde skutečně pobývali nejrůznější alchymisté. Ostatně, posuďte sami:

  1. Prvním majitelem se zájmem o alchymii byl Václav, vévoda Opavský, který zde žil ve 14. století.
  2. Druhým byl dvorní alchymista samotného Rudolfa II. Edward Kelley, za jeho držení dům několikrát vyhořel. Když byl Kelley odsouzen za podvody, stihl přepsat dům na svou švagrovou.
  3. A posledním, ale zřejmě nejvýznamnějším byl Ferdinand Mladota ze Solopysk a jeho syn Josef Petr Mladota ze Solopysk, kteří nejenže se zabývali kabalou a alchymií, ale mladší z Mladotů dokonce vyráběl první díla „robotiky“ – například zpívající kovovou pannu nebo jezdící schody do prvního patra. (Podle této rodiny je někdy dům nazýván i Mladotovský palác.)

Proč je legenda o Faustovi kladena do Faustova domu na Karlově náměstí

Zde je namístě zmínit, že z Faustova domu vedla tajná chodba až ke Staroměstské radnici, a také zde dodnes můžeme spatřit zazděný otvor, kterým by se protáhl dospělý muž (nebo muž, kterého si vzal ďábel). Ovšem otvorů v domě je mnoho a jeden z nich je zcela racionálně vysvětlitelný – vznikl po nevybuchlé bombě za 2. světové války.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here