Faustův dům: Historie kolem doktora Johanese Fausta a kolem Faustova domu v Praze je více než zamotaná. Pojďme se podívat aspoň na některá známá fakta.
Jak je to s doktorem Faustem
Legenda o doktoru Faustovi vznikla v německých zemích a skutečný doktor Faust, který se zabýval okultními vědami a alchymií a podle pověsti upsal duši ďáblu, Prahu nikdy nenavštívil. Ovšem například Jan Amos Komenský tvrdí, že přezdívka Faust patřila Johanu Gutenbergovi, který vynalezl knihtisk. V Praze také své doby žil německý učenec Johanes Faust, který zemřel roku 1540 a vlastnil dům v Praze – tento dům byl však již dávno zbourán, ale stával na Starém Městě v dnešní Melantrichově ulici.
Faustův dům na Karlově náměstí
Proslulý dodnes stojící Faustův dům na Karlově náměstí dnes slouží 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Všeobecné lékařské nemocnici. Zde se žádný majitel jménem Faust nikdy nezdržoval, avšak pojmenování zřejmě vzniklo částečně podle legendy a částečně podle toho, že zde skutečně pobývali nejrůznější alchymisté. Ostatně, posuďte sami:
- Prvním majitelem se zájmem o alchymii byl Václav, vévoda Opavský, který zde žil ve 14. století.
- Druhým byl dvorní alchymista samotného Rudolfa II. Edward Kelley, za jeho držení dům několikrát vyhořel. Když byl Kelley odsouzen za podvody, stihl přepsat dům na svou švagrovou.
- A posledním, ale zřejmě nejvýznamnějším byl Ferdinand Mladota ze Solopysk a jeho syn Josef Petr Mladota ze Solopysk, kteří nejenže se zabývali kabalou a alchymií, ale mladší z Mladotů dokonce vyráběl první díla „robotiky“ – například zpívající kovovou pannu nebo jezdící schody do prvního patra. (Podle této rodiny je někdy dům nazýván i Mladotovský palác.)
Proč je legenda o Faustovi kladena do Faustova domu na Karlově náměstí
Zde je namístě zmínit, že z Faustova domu vedla tajná chodba až ke Staroměstské radnici, a také zde dodnes můžeme spatřit zazděný otvor, kterým by se protáhl dospělý muž (nebo muž, kterého si vzal ďábel). Ovšem otvorů v domě je mnoho a jeden z nich je zcela racionálně vysvětlitelný – vznikl po nevybuchlé bombě za 2. světové války.