Buckinghamský palác: Impozantní stavba, která zaujme nejen největší pracovnou na světě

0

buckingham palac

Když se řekne Londýn, tak se řadě vybaví kromě typických červených autobusů a černých taxíků i Buckinghamský palác, který každým rokem navštíví okolo 15 milionů lidí. Proč neopomenout návštěvu paláce při návštěvě Londýna? Co vše můžete vidět a co si nenechat ujít?

Palác, jenž se původně jmenoval Buckingham House a to dle svého majitele vévody z Buckinghamu, byl postaven roku 1703. Na žádost krále Jiřího IV, architekt Nash přestavěl objekt tak, aby mohl sloužit jako královská rezidence. Nicméně až královna Viktorie palác prohlásila oficiálním sídlem rodiny. A tak je Buckinghamský palác od roku 1837 oficiálním domovem britských panovníků. Plní účel nejen coby rezidence, ale také jako administrativní sídlo. Sama královna zde vítá hlavy ostatních států.

Dnešní podobu Buckinghamský palác nabyl až roku 1913. Ještě před pár lety se dovnitř mohla podívat a zavítat jen hrstka vyvolených, které sama královna pozvala na zahradní slavnosti. Pro veřejnost býval palác nepřístupný. To se změnilo a od roku 1993 je tak možné absolvovat prohlídku. Zpřístupnění pro veřejnost bylo z důvodu, aby výtěžek ze vstupného byl použit na přestavbu Windsorského hradu po ničivém požáru v roce 1992.

brana

Prohlídka hradu v době královniny dovolené

Prohlídka paláce je jednou z nejpopulárnějších atrakcí v Londýně. Věřte, že tolik krásy, noblesy a přepychu řada vidí jednou za život. Prohlídka paláce je přístupná pro veřejnost vždy v době královniny dovolené, tj. v měsících srpen a září, kdy máte tak jedinečnou příležitost vstoupit a nahlédnout pod pokličku, jak žije královská rodina.

Vstup do paláce je vždy v určitou hodinu. Uvnitř se každý pohybuje svým tempem. Mezi jeden z nejvýznamnějších prostorů v paláci náleží trůnní sál, který oslní bohatou výzdobou. Dále za pozornost stojí státní jídelna, hudební či modrý salonek. Pro slavnostní obřady je určen taneční sál a bílý salon, kde se schází celá rodina.

V Buckinghamském paláci se nachází 750 komnat, z toho 19 je státních. K vidění je zde klasický anglický i francouzský nábytek. Nejen na zdech je možné tu vidět obrazy od mistrů Poussina, Rembrandta, Rubense. Přepych a luxus tu na vás dýchá z každého zákoutí.

Projít se tu můžete po dvojitém schodišti z carrarského mramoru. Projdete kolem obrazové galerie. Na konci prohlídky se nabízí skvostný pohled na překrásné zahrady. Za pozornost v areálu paláce stojí i nádherné kočáry, jako je například Gold State Coach z roku 1762.

Odkud je nejkrásnější pohled na Buckinghamský palác?

Ten se vám naskytne od památníku Queen Victoria Memorial, který byl postaven v období 1901 až 1913 Astonem Webbem. Buckinghamský palác je turistickou atrakcí však po celý rok. Už jen pohled na tu impozantní stavbu, rozlehlost a zkrátka i pokud budete stát venku před branami, tak na vás dýchne nepopsatelná atmosféra.

Rozhodně si nenechte ujít nejen návštěvu této památky, která je opravdu nezapomenutelným zážitkem v jakoukoliv roční dobu, ale ještě lepší bude, pokud si načasujete návštěvu na dopoledne, kdy tak uvidíte nevídanou podívanou v podobě střídání stráží, která se tu koná zpravidla v jedenáct hodin. Pravdou však je, že střídání stráží nemusí proběhnout každý den, neboť je závislé na počasí a jiných okolnostech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here