Boubínský prales láká návštěvníky na panenskou přírodu

0
Boubinsky prales
Zdroj foto: Chmee2 / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Boubínský prales je chráněnou národní přírodní rezervací nacházející se na území Šumavy. Je to jediné území tohoto typu u nás. Prales je přístupný návštěvníkům a nabízí pohled na les, který si žije svým vlastním životem, a na místní faunu a flóru, kterou jinde nenajdete.

Bezzásahová oblast

Velká část pralesa patří k tzv. bezzásahové oblasti, tj. netěží se zde dřevo, popadané stromy se nechávají volně ležet a díky tomu na nich mohou vyrůstat například nejrůznější houby, které v běžném lese nenajdete. Les se také sám zmlazuje – tj. starší stromy jsou postupně nahrazovány mladšími. Tato bezzásahovost se v Boubínském pralese udržuje už přes 150 let.

Flóra

Ze stromů zde najdete smrk, buk, jedli, jilm a javor klen, z keřů můžete obdivovat zimolez černý či lýkovec jedovatý, z rostlin a bylin pak třeba jedovaté vraní oko čtyřlisté, plavuň pavučinnou, pitulník horský, různé druhy kyčelnic, z hub třeba ucháčovec šumavský, ušíčko jedlové či ježatec různozubý – ten je opravdu hezký na pohled (viz obrázek).

jezatec ruznozuby
Zdroj foto: H. Krisp / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0) Ježatec_různozubý

Fauna

V celém pralese narazíte i na zajímavá zvířata, jsou jimi především srnci, jeleni a daňci. V minulosti zde žily i šelmy jako medvědi, vlci a rysové. Z ptáků můžete obdivovat strakapoudy, puštíky, datly, lejska malého, sýce rousného a kulíška nejmenšího. Z menších savců jsou pak k vidění rejsci a plšíci. Z měkkýšů se zde najdou zajímavé druhy spíše už jen pro znalce: boděnka malinká, kuželník drobný a další.

Pro návštěvníky

Pro návštěvníky je park protkán sítí turistických značených cest a dále se zde pak nachází naučná stezka, která vás zavede až k rozhledně. Na jednotlivých tabulích se můžete dočíst mnoho zajímavostí o fauně i flóře. Dorazíte-li až na rozhlednu, jedná se o nejvýše položenou dřevěnou rozhlednu u nás, je vysoká 21 metrů a je z ní pěkný výhled po okolí.

Chystáte-li se na návštěvu Boubínského pralesa, buďte prosím ohleduplní k přírodě i ostatním turistům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here