Pokud se zajímáte o vše, co souvisí s druhou světovou válkou, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Berlína, pro takového nadšence je to skoro až povinnost. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, jakou destinaci zvolit, která je poblíž, vydejte se do Berlína. Památník holocaustu osloví a zaujme každého turistu. Berlín je sám o sobě zajímavý.
Hlavní město Německa. Stalo se však až po sjednocení v roce 1991. Berlín vznikl ve 13. století a jeho významná část dějin je spjatá s druhou světovou válkou, rovněž i s obdobím následné studené války. Přínosné je i to, že do Berlína můžete zavítat klidně na týden, ale také se sem vypravit jen na prodloužený víkend.
Město mající v erbu medvěda
Když už se ocitnete v tomto městě, tak si na památku můžete pořídit roztomilý suvenýr v podobě medvěda. Zde platí, že zkrátka medvěd je všude tam, kam se podíváte. Však Berlín má ve svém erbu právě toto zvíře. A proč tomu tak vlastně je? Jelikož jako vysvětlení se uvádí, že Berlín v sobě skrývá německé slovo Bär, nicméně dle jazykovědců je spíše Berlín odvozen od slovanského výrazu berl, ale také současně poukazují na indoevropský výraz bheros, což značí hnědou neboli medvědí barvu.
Výkladů o tom, jak se medvěd stal znakem města je poněkud více. Prvotní dokonce vede k samotnému zakladateli území Braniborské marky – Albrechtovi řečenému medvěd, jenž žil ve 12. století. V té době však byl znám jako Albrecht z Ballenstedtu. Zřejmě přezdívku medvěd získal až po založení města Berlín.
Židovský památník aneb uvedení všeho na pravou míru
Památník holocaustu, Židovský památník, památník Mahnmal, ano se všemi názvy se můžete a také pravděpodobně setkáte. Nicméně správný název je Židovský památník. Město, které bylo za druhé světové války sídlem nacistů. I když se jedná o jistou distanci města, tak připomíná utrpení mnoha miliónů lidí. A je třeba k tomu i náležitě přistupovat. Přestože je tento památník otevřen 24 hodin denně, není vhodné po kvádrech lézt, stoupat si na ně apod. Ostatně je to i důvod, proč je památník hlídán a jakékoliv nevhodné chování je zde neakceptovatelné.
Památník, jenž vyvolal sporné diskuse
Židovský památník se nachází v samém centru města a to mezi Braniborskou bránou a náměstím Postdamer Platz. Památník tvoří více jak dva a půl tisíce šedivých betonových kvádrů různé délky a výšky. Stavba památníku byla odsouhlasena v roce 1999, přestože první návrh na památník byl dán již v roce 1988. Po dlouhých a až se zdálo že nekonečných diskusích, byla stavba započata v roce 2003 a dokončena o dva roky později, konkrétně 10. května 2005.
Památník je zdarma přístupný veřejnosti. V podzemí sídlí Muzeum holocaustu, které se snaží zdokumentovat jména i původ Židů usmrcených právě během druhé světové války v Evropě.