Bělá pod Bezdězem: Máchův kraj vhodný pro rodinné výlety

0
hard bezdez
Zdroj foto: cs.wikipedia org                    Hrad Bezděz

Střední Čechy, to je například i Bělá pod Bezdězem, jenž je ideální pro výlety jak v párech, tak i s rodinou. Jedná se o kraj Karla Hynka Máchy, českého národního básníka a tak by se neměla vynechat tato část na výletech. Koho zajímají nějaké ty věci o tomto básníkovi, tak pro ně je zde pomník, který je vlastně sloup vysoký tři metry s Máchovou hlavou v horní části. Mácha chodil zásadně všude pěšky. Máchovo jezero je ani ne tak atrakce, jako spíše turistický cíl. Má čtyři pláže a je ideální na letní rekreaci. Hlavní pláže jsou v Doksech a Starých Splavech.

Rybník, ne jezero

I když se tohle místo nazývá jezerem, ve skutečnosti je to rybník. Rok založení je 1366 za doby panování Karla IV. Jezero má dva ostrůvky – Myší a Kachní. K těm se váže několik místních pověstí. Jinak se Máchovo jezero vděčným turistickým cílem. Například v letní sezóně se dají využít výletní parníky. Okružní plavba trvá půl hodiny. Od dubna roku 2016 sem mohou přijít i rekreační rybáři. Dají se využít čtyři lodě – Racek, Máj, Hynek, Jarmila. Dají se půjčit šlapadla, lodičky a jiný sportovní materiál. Na plážích u Máchova jezera se dá sportovat – plážový volejbal či jízda na divokém tobogánu.

Je zde přítomný i kemp v klidném lesním prostředí. Sice je léto, ale i v zimě má Mácháč využití – brusle, běžky, ale také speciálně upravené plachetnice tzv. eiska.

machovo jezero
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                 Máchovo jezero

Bezděz

Král hradů, to je přezdívka, kterou Bezděz dostal od návštěvníků. Z Doks se do něj turisté dostanou po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, a to jak vlakem, tak i autobusem. Výstup k hradu je pouze pěším způsobem. Bezděz je jeden z mála hradů, který se dochoval v původní, tzv. čisté podobě. Kdo má rád výhledy do kraje, musí zcela jistě vystoupat na Velkou věž, která měří 34 metrů.

Cyklistika a pěší výlety

To je standardní letní zábava. Například se můžete vydat do areálu zámeckého parku Doksy, kde jsou informační tabule, se zajímavostmi právě o tomto zámku. Dá se udělat i přestávka na známém Šibeničním vrchu. Zde je lavička, ze které se návštěvníci mohou kochat výhledem na město. Jinak jsou v této části umístěny informace o tomto tajemném místě. Dozvědět se dá například to, že ne nadarmo se vrch jmenuje Šibeniční.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here