Vydejte se ve stopách obuvnické historie za Tomáše Bati

0
batuv mrakodrap
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                    Baťův mrakodrap

Baťův institut – nejen milovníci a příznivci obuvi si však přijdou na své při návštěvě této unikátní sbírky, která svou propracovaností a rozsahem patří mezi ojedinělou nejen u nás, ale též v celé Evropě.

Bez bot se člověk neobejde, jedná se o samozřejmost a dnes spíše je mnohdy svízel si správně vybrat z nepřeberné nabídky, která je k dispozici na trhu. Zejména mnohé ženy mají slabost a boty jsou tak jejich vášní. O to více je rozhodně zajímavé nahlédnout zpět do historie. A kde jinde než ve Zlíně, kde se narodil král obuvi Tomáš Baťa, jehož obuv je známá po celém světě.

Jen tak pro zajímavost, Tomáš Baťa měl ve svém synovi svého následovníka, který dokázal proslavit českou obuv až za velkou louží. A tak dnes lze spatřit i Bata Shoe Museum v kanadském Torontu, které zde bylo otevřeno v roce 1995. Ale zpět do naší malebné země a to konkrétně do Zlína.

boty

Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně pro stálou expozici vyhradilo celé 3. nadzemní podlaží ve 14|15 Baťově institutu a zpřístupnilo celé veřejnosti.

Expozice mapuje dějiny celého baťovského koncernu, tj. od jeho založení roku 1894 až po samotné znárodnění československé části koncernu, ke kterému došlo po 2. světové válce. I když expozice stručně shrnuje i poválečný vývoj, tak rozhodně je vše podáno velmi zajímavou formou.

Baťovská éra je zde rozčleněna do několika okruhů témat. Jsou věnována základním oborům působnosti koncernu od výroby, přes budování zahraničních společností až po prodej, marketing, dopravu a nevýrobní sféru.

Však město Zlín a celý region je neodmyslitelně spojen s historií a rozmachem firmy Baťa. Nicméně až do roku 2012 Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně nemělo možnost kvůli prostorovým i finančním důvodům vytvořit odpovídající reprezentativní expozici, která by právě představovala baťovský systém. A právě díky vybudování 14|15 Baťova institutu tuto možnost splňuje a umožňuje. Expozici je vyčleněno celé 3. nadzemní podlaží bývalé tovární budovy 14, ze které vzniklo moderní kulturní centrum. V průběhu roku se v tomto kulturně vzdělávacím centru konají i různé výstavy, doprovodné kulturní akce. Mezi ně patří populární autorská čtení, ale také konference a různé koncerty.

Zikmund a Hanzelka coby první obchodní zástupci s obuví

Možná málokdo ví, že cestovatelé Hanzelka se Zikmundem na svou vůbec první cestu vyjížděli coby obchodní zástupci nabízející výrobky, přesně jako předváleční Baťovci.

Prohlídka bývalé administrativní budovy firmy Baťa je zpřístupněna veřejnosti s komentářem k samotné budově, historii, ale také architektuře Zlína. Délka trvání je zhruba 35 až 45 minut dle početnosti skupiny. Větší skupiny se musí objednat předem, tj. školy, kluby apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here