Asie

Oslovila Vás Asie? Byli jste někdy v Asii? Že ne? Tak to bysto to měli do nejdříve napravit. Uvidíte, že se nebudete stačit divit, co všechno taky během staletí lidé postavili a vybudovali. A kromě toho – v Asii je taky množství pláží, které vás budou lákat jemným pískem a křišťálově čistou vodou.

cinska-pamatka
Čínský chrám. Zdroj Foto: Envato

Které státy patří do Asie

V Asii nalezneme tyto státy: Afghánistán, Arménie, Bahrajn, Bangladéš, Bhútán, Brunej, Čína, Egypt (část), Filipíny, Gruzie, Hongkong, Indie, Indonésie, Irák, Írán, Izrael, Japonsko, Jemen, Jižní Korea, Jordánsko, Kambodža, Katar, Kazachstán, Kuvajt, Kypr (část), Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Macao, Malajsie, Maledivy, Mongolsko, Myanmar (dříve Barma), Nepál, Omán, Pákistán, Rusko, Saudská Arábie, Severní Korea, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Sýrie, Tádžikistán, Turkmenistán, Turecko, Uzbekistán, Vietnam, Východní Timor.

Další důležité údaje

Nejvyšší horou Asie je samozřejmě Mount Everest s výškou 8848 m n. m. Nejdelší řekou je zcela jistě Jang-c-tiang s délkou 6379 km. Největším jezerem je Kaspické moře s rozlohou 371 000 km2. Nejhlubším jezerem je Bajkal (1642 m).

Asijské památky a pamětihodnosti

Asijská kultura je natolik odlišná od té evropské, že tady nenajdete klasické kostely, kláštery a hrady, ale zato plno typicky arabských, muslimských, čínských, indických a japonských staveb. Jsou většinou opravdu monumentální a mnohdy vás překvapí i důvod, proč byly vystavěny.

Tadž Mahal v Indii

Jako první musíme uvést světoznámý Tadž Mahal, který je symbolem Indie a na který si vzpomene téměř každý. Kromě toho byly zvolen i jedním ze sedmi Nových divů světa. Chrám byl postaven v 17. století v období tzv. mughalské architektury. A zajímavý je důvod stavby: Dal jej vystavět indický mogul (nejvyšší vládce, císař) Šáhdžahána na památku své předčasně zesnulé ženy. Celý chrám je vystavěn z mramoru a dodnes slouží jako mauzoleum. Nejen chrám, ale i zahrady okolo jsou naprosto symetrické.

tadz-mahal
Tadž Mahal. Zdroj Foto: Envato

Hrad Himedži v Japonsku

Hrady v Japonsku se opravdu v ničem nepodobají těm evropským. Avšak zato jsou téměř všechny zachovalé hrady zapsány ve Světovém dědictví UNESCO. Tento hrad je nejnavštěvovanější a také nejzachovalejší z japonského středověkého období: Má mnoho obranných prvků, z nichž nejzajímavější je asi labyrint cest vedoucích k hlavní věži, což dokonale zmátlo útočící protivníky.

himedzi-japonsko
Himedži, Japonsko. Zdroj Foto: Envato

Velká čínská zeď

Nejproslulejší památkou středověké Číny je právě proslulá Velká čínská zeď postavená (respektive dostavená) od 15. do 17. století za slavné dynastie Ming. Měla chránit říši zejména před mongolskými vpády, protože mongolské hordy žily zejména z napadání svých sousedů a získávání kořisti. Zeď se táhne 2 000 km, ale protože má spoustu odboček, celkově je její délka až 8 000 km. Stavěla se ze všeho, co bylo po ruce – vápenec, cihly, žula… Dodnes je symbolem Číny a v roce 1987 byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCA.

cinska-zed
Velká čínská zeď. Zdroj Foto: Envato

Video:

Pagoda u jezera Sun Moon Lake na Tchaj-wanu

Pagoda, tedy budhistická věžová stavba, je klasickou stavbou v jižní a jihovýchodní Asii. Tato se nachází na Tchaj-wanu je jezera s poetickým jménem Jezero Slunce a Měsíce. Dal ji postavit prezident Čankajšek na památku své zesnulé matky. Má 8 pater a je velmi impozantní. Samotné jezero je také nádherné, východní strana se podobá slunci, západní má podobu měsíce. Jedinou jeho vadou na kráse je to, že se v něm nesmí koupat.

Odpočinek na pláži

Jet do Asie a nevykoupat se ani jednou v moři, to by byl požitek jen na půl. My vám doporučujeme následující pláže.

Thajsko

Thajsko je častou a oblíbenou destinací mezi asijskými zeměmi. Vyberte si například ostrovy Phi Phi, kde vás dostane souboj moře s útesy. Voda je modrá, průzračná a čistá. Klidně můžete zkusit i potápění.

thajsko-plaz
Thajsko, pláž. Zdroj Foto: Envato

Video:

Pattaya – Více informací ZDE

Video:

Indonésie

V Indonésii se jedna krásná pláž nachází přímo v národním přírodním parku Komodo. Zajímavostí je, že tamější písek má narůžovělý odstín. Moře je modré až tyrkysové, písek jemný a pláže čisté. Tady můžete strávit dovolenou plnou klidu a romantiky.

ostrov-komodo-indonesie
Ostrov Komodo, Indonésie. Zdroj Foto: Envato

Ostrov Gaja

Mezi Borneem a Malajsií se nachází nenápadný ostrov Gaja. Ale taky vás čeká opravdové dobrodružství: není tu totiž jen čisté moře a korálové útesy, ale také přímo u moře začínají deštné pralesy, do kterých můžete po odpočinku podnikat výlety.

Filipíny

Nejkrásnější a asi i nejnavštěvovanější destinací Filipín je Palawan. Čeká vás tu jemný písek, průzračně čistá voda, laguny a korálové útesy. Potápění je nejen povoleno, ale i doporučeno. Jinde takovou krásu prostě neuvidíte.

palawan
Palawan, Filipíny. Zdroj Foto: Envato

Pangasinan – Více informací ZDE

Video:

Mindoro – Více informací ZDE

Video:

Catanduanes – Více informací ZDE

Video:

Manila – Více informací ZDE

Video:

Přírodní parky v Asii

A až vás omrzí památky nebo koupání, vypravte se do nespočetných asijských národních přírodních parků. Najdete tu typickou faunu i flóru, ale také podniknete nová dobrodružství.

Kaziranga

Národní park Kaziranga leží na území Indie, v provincii Ásám. Je tu zejména obrovská populace nosorožce indického, která je největší na světě, dále zde můžete narazit na vodního buvola nebo jelena barasingu, ale i na slona indického, levharta nebo tygra indického. Na toho posledního pozor – ten má na svědomí pár lidských životů ročně. Na Seznam dědictví UNESCO byl park zařazen v roce 1985.

Národní park Puerto-Princessa Subterranean River

Vápencové skály na filipínském pobřeží zde byly vymlety mořem do překrásných útvarů. Řeka zde protéká těmito útvary přímo do moře. Je to světový unikát, který byl zapsán na Světové dědictví UNESCO v roce 1999. Projet se tu můžete na lodičce.

Jakušima

Jedná se o přírodní park nacházející se v Japonsku. Jakušima je ostrov jižně od velkého ostrova Kjúšú. V roce 1980 byl zapsán na seznam biosférických rezervací UNESCO. Nejkrásnější na celé rezervaci jsou staré cedry, ale kromě nich tu můžete vidět dalších 1900 druhů rostlin, vodopády Óko, typickou faunu. Jen si dávejte pozor na počasí, prší tu skoro každý den, ne-li častěji…

Sarjarka

Oblast Sarjarka se nachází na severu Kazachstánu a je to oblast stepí a jezer zapsaná na Seznam dědictví UNESCA v roce 2008. Kolem jezer budete moci pozorovat zejména hejna plameňáků, ve stepích pak hlavně sviště, vlky či antilopy saiga. Oblast je důležitá zejména pro migrující ptáky z Evropy, Asie i severní Afriky, protože ve zdejších mokřinách často odpočívají na svých dlouhých letech.

Issyk-Kul

Jezero Issyk-Kul je bezodtoké jezero v Kyrgyzstánu, v pohoří Ťan-šan. V roce 2001 bylo i se svým okolím zapsáno na Seznam biosférických rezervací UNESCO. Pobřeží je velmi členité, najdete tu písčité i oblázkové pláže. Koupat se zde samozřejmě smí, za předpokladu, že nebudete rušit místní rybáře, protože je to častokrát jediný způsob jejich obživy. V jezeře žije asi 20 druhů ryb (kapři, osmani, jelci) a mnoho různých druhů vodních ptáků (kachny, lysky, labutě…).

issyk-kul
Issk-Kul. Zdroj Foto: Envato

 

Další články o Asii

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?