Vydejte se za poznáním do Netolic. Čeká tam na vás Archeopark

0
Archeopark Svatý Ján, Netolice

Tento oblíbený archeopark Netolice se neustále vyvíjí a snaží se představit široké veřejnosti středověké hradiště v jakémsi muzeu pod širým nebem, kde se nejen provětráte a naberete novou energii z čerstvého vzduchu, ale také se dozvíte něco nového a objevíte spoustu zajímavých věcí a faktů, které jste dosud nevěděli. Celý výlet bude poučný jak ro vás, tak i pro vaše děti, které se navíc dokážou mezi opevněním vyřádit.

Pokud se sem budete chtít vypravit, budete muset zamířit směrem město Netolice, u nějž se nachází vrch Svatý Ján. A právě na tomto vrchu vznikl archeopark.  Jeho vznik je založena na zbytcích mohutných valů, které se našly na místě bývalého slovanského hradiště. Byly zde také nalezeny předměty z 10. – 13. století. Jedná se o první rekonstruovanou archeologickou památku, která je přístupná veřejnosti.

Záměr archeoparku je ukázat nám tak málo známé období vzniku českého státu v dobách raného středověku. Vše bylo provedeno speciálními archeologickými technikami, které se zabývaly dobovými nálezy. Stejně tak původní byly veškeré materiály, technologie či dokonce nástroje, které s rekonstrukcí souvisejí.  Momentálně můžou návštěvníci obdivovat ukázku dobového opevnění a strážní věž, která je zároveň i rozhlednou, ze které je krásný výhled na obdivuhodnou krajinu Šumavy.

Využití parku Netolice dnes?

Momentálně je park využíván většinou pro kynologické účely, nicméně je samozřejmě otevřena i pro širokou veřejnost, která využívá hlavní průchozí trasu. Jsou zde k vidění menší klešťovité brány, profil tělesa hlavního sypaného valu, který se dochoval z 10. Století, dále čerstvě zrekonstruovanou opěrnou zeď, která podpírá komorové hradby s palisádou, které byly objeveny archeologickými výkopy v roce 2000.

Klidně vezměte děti, aby si udělali představu, jak těžké to bylo v dřívějších dobách, kdy nebyly žádné chytré mobily, tablety, ale dokonce ani elektřina a plyn. Jistě to pro ně bude poučný výlet.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here