
Čím je ve skutečnosti Antilopí kaňon natolik pozoruhodný? Jak je to s objevením místa, které se přisuzuje malé holčičce, je tomu tak? Proč je toto místo považováno za zázrak jak z jiné planety?
Antilopí kaňon neboli Antelope Canyon
Je známo, že příroda dokáže kouzlit, vytvářet jedinečné skvosty. O tom, že příroda je zkrátka nepřekonatelnou architektkou, se lze přesvědčit i právě v podání tohoto díla. Jeden z nejnázornějších a nejokázalejších důkazů o tom se nachází ve Spojených státech amerických. Patří mezi nejfotografovanější místo v USA. Na první pohled může evokovat zdárný um talentovaného grafika. Místo, které uchvátí, ale také se dokáže rázem proměnit v nebezpečné. Nicméně se jedná o jedinečnou a dechberoucí krásu vytvořenou přírodou, která nebrání odvážlivcům k její návštěvě. Nabízí totiž neopakovatelnou podívanou.
Antilopí kaňon představující v reálu 2 kaňony
Antilopí kaňon je svým způsobem jen vyschlé řečiště, které vyhloubila sama příroda do červeného pískovce. Ve skutečnosti Antilopí kaňon představuje dva kaňony a to Lower a Upper, přičemž horní kaňon je menší než spodní. Vstupy do obou kaňonů jsou od sebe vzdálené několik kilometrů.
Upper neboli horní kaňon
Horní kaňon nepřekvapí nikterak svým ne příliš velkým vstupem do něj, rovněž ani jeho délka vás příliš neuchvátí, neboť dosahuje jen 400 m. Co ovšem vás ohromí, je jeho jedinečná barevnost a úžasná hra světel a to proto, že sem proniká vskutku málo světla. Jednotlivé kužely světla prostupující do hloubky zhruba 30 m se postupně lámou do různých vlnových délek a vytváří tak nádherné barevné krásy, od hnědé přes fialovou, červenou až po modrou.
Díky tomu patří právě mezi nejvíce fotografované místo v Americe. Jelikož není snadné se k tomuto místu dostat, tak po zaplacení vstupného návštěvníky navahové odvezou džípy k místu. V horním kaňonu existují i tzv. fotoprohlídky, na které je návštěvník vpuštěn jen s fotografickým vybavením.

Lower neboli spodní kaňon
Pro odvážnější návštěvníky a dobrodruhy je atraktivnější a lákavější prohlídka spodního neboli Lower Antelope Canyon, neboť je přeci jen o trochu větší. Jeho délka činí 800 m. V některých místech je ovšem natolik úzký a neschůdný, že tu jsou z tohoto důvodu zavěšené žebříky, po kterých ovšem stoupají opravdu ti nejodvážnější. Což je zároveň i důvodem, proč se zde nemusíte obávat zástupu turistů.
Stinná stránka dolního kaňonu
V roce 1997 zde došlo k tragické události. Při vydatném dešti a bouřce se původně toto vyschlé řečiště z nenadání zatopilo a usmrtilo zde 11 návštěvníků. Ze 12 zdejších osob, jich tak 11 zahynulo a některá z těl se nikdy ani nepodařilo najít. Po tomto neštěstí byl kaňon na dobu 9 měsíců uzavřen.
Po této tragédii a po znovuotevření a zpřístupnění jsou součástí kaňonu bedny s lany a záchrannými potřebami. Průvodci několikrát denně ověřují předpověď počasí. V případě hrozby vydatného deště, není návštěvníkům umožněna a dovolena prohlídka.
Kdo objevil tento přírodní unikát a proč název Antilopí kaňon?
Původně se místo jmenovalo Tse bighnilini. Kaňon byl vytvořen působením skalní erupce a tekoucí vody. Přestože se praví, že Antilopí kaňon objevila v roce 1931 malá dívenka pasoucí zde ovce, tak skutečnost je trochu jiná a ukazuje na fakt, že původní zdejší obyvatelé, tj. indiáni z kmene Navahů, znali toto místo už dávno předtím.
Kde se nachází tento skvost?
Antelope Canyon leží necelých 7 km od města Page. Místo nacházející se v Arizoně na indiánském území. Indiáni za návštěvu kaňonu vybírají vstupné. A pokud navštívíte kaňon v pravé poledne, sluneční paprsky dopadají až na samé dno kaňonu a tvoří tak světelné záblesky trvající několik minut.
Zdroj informací:
amerika.cz/clanek/okouzlujici-antilopi-kanon-objevila-mala-holcicka
cestovinky.cz/clanek/pastva-pro-oci-tohle-je-24-nejkrasnejsich-mist-severni-ameriky