Pokud jste se rozhodli vydat se za krásami tohoto kraje, hned se nabízí jeden z akčních výšlapů. Slyšeli jste již o Amálině údolí?
Amálino údolí
Amálino údolí se nachází jihovýchodním směrem od Kašperských hor v chráněné krajinné oblasti Šumava a jako rezervace byla vyhlášena v roce 1994. Plocha údolí pokrývá 80,93 hektarů, většinová část leží v Plzeňském kraji, zbylá v kraji Jihočeském. Značným úsekem protéká tzv. Zlatý potok, v jehož okolí jsou viděny pozůstatky dřívějšího dolování a rýžování zlata. Především severní strana údolí poukazuje na tehdejší těžbu. Do dnešní doby tu po hledačích zlata zůstalo přes 200 štol, které ale nejsou přístupné. Skalnaté údolí potoka, vzácné rostliny a živočichové a rozsáhlá prameniště jsou předmětem ochrany celého údolí. Rezervací prostupují dvě naučné stezky; Stezka strážců hranice a Cestou zlatokopů.
Dolování zlata
Cestou zlatokopů je stezka dlouhá 7,5 km, při jejím zdolávání zhlédnete početné památky tehdejšího povrchového i důlního dolování a to šachty, štoly, jámy, mlýnské kameny nebo také pozůstatky upravování zlaté rudy, což vše probíhalo mezi 14. a 20. stoletím.
Stezka se zahajuje z města Kašperské hory, konkrétně z náměstí od informačního panelu u kostela sv. Markéty po červené turistické značce kolem kostela Panny Marie Sněžné, až sejdete k údolí Zlatého potoka známého jako Amálino údolí.
Cestou zlatokopů při Zlatém potoce se dostanete až k přehradě zlatokopů. Název je zavádějící, ve skutečnosti se používala jako nástroj ke zmírnění povodní. Jeden úsek stezky vede od Mlýna na Rybníce a pokud se od něj vydáte na jih k obci Červená, dojdete k pastvinám, kde se chovají bizoni. Pokud se na stezku vydáváte s dětmi, můžete jim povědět, že ve skalách žili skřítkové, kteří ochraňovali pstruhy v místním Zlatém potoce a chudým lidem dokázali proměnit šišky ve zlato.
Obnovení těžby zlata zde již nebylo povoleno.