Jednou z pobaltských zemí je Litva. Pobaltské republiky na vás vždycky dýchnou zcela jinou atmosférou než všechny ostatní postsovětské státy. Je to asi tím, že si nikdy nenechaly sebrat svou výjimečnost a nenechaly si vnutit sovětskou architekturu a režim. Byly také první, které se od rozpadlého SSSR odpojily a distancovaly.
Základní informace
Litva má rozlohu 65 200 km2. Počet obyvatel je téměř 3 miliony. Hustota zalidnění dosahuje 52 obyv./km2. Oficiálními jazyky je litevština, ruština a polština. To odráží i národnostní složení, které se skládá z Litevců, Rusů a Poláků. Náboženské složení čítá římskokatolické i pravoslavné křesťany. Měnou je euro a Litva patří do Evropské unie.
Vilnius
Hlavním městem Litevské republiky je Vilnius. Jedná se o město s historickým jádrem, které je zapsáno na Seznam dědictví UNESCO. Leží blízko hranice s Běloruskem. Klima ve městě je na rozhraní kontinentálního a přímořského, proto v létě čekejte i teploty vysoko nad 30 stupni. Pro turistiku je vhodnější jaro nebo podzim. Vilnius je dopravním uzlem, je zde letiště, autobusový i železniční uzel. Z památek navštivte katedrálu svatého Stanislava a svatého Vladislava, která je celá bílá včetně zvonice (zvonice bývala věží opevnění). Kostel svatého Petra a Pavla je představitelem litevské barokní a rokokové architektury.
Nad městem se vypíná bývalý královský zámek Valdovu rumai. Projít se můžete také podloubími místní univerzity.
Moderní architekturu naproti tomu naleznete především ve čtvrti Šnipiškeš, kde nejzajímavějším a nejvyšším v Pobaltí je mrakodrap Europa Tower, který má 33 nadzemních pater.
Klaipeda
Přístavním městem a zároveň nejstarším městem na území Litvy je Klaipeda. Je to příjemné městečko s mnoha památkami, muzei, parkem a poklidným životem. Město je rozděleno na Staré město, Fridrichovu čtvrť a čtvrť Vités. U moře můžete navštívit Muzeum moře s delfináriem, další muzea v oblasti jsou Muzeum hodin, Muzeum jantaru nebo Kovářské muzeum. Galerie najdete také na každém kroku – Galerie Klaipedy, Galerie fotografie… A kdybyste chtěli navštívit umění pod širým nebem, zajděte do Parku soch: zde uvidíte sochy Torzo, Kolo, Památník padlým ve válce a mnohé další.
Šiauliai
Čtvrté největší město Litvy má hned několik zajímavostí. Za prvé se zde nedochovaly prakticky žádné středověké památky – zejména kvůli různým válkám, které přes město přešly, za druhé je to město plné muzeí, a to opravu jedinečných: Muzeum jízdních kol, Muzeum rozvodů vody, Požárnické muzeum, Muzeum rádia a televize aj. Kromě toho ve městě sídlí univerzita.
Hora křížů
Asi 10 km od města Šiauliai se nachází nejvýznamnější poutní místo a zároveň místo protisovětského vzdoru – Hora křížů. První kříže zde byly vztyčeny v roce 1831 po listopadovém povstání a tyto kříže měly uctít památku padlých polských hrdinů. Ačkoliv za doby sovětského režimu byly kříže několikrát poničeny buldozery, lidé je sem nosili dále. A nosí dosud. Dnes už jsou tu miliony křížů. Horu požehnal i papež Jan Pavel II., který sem daroval dřevěnou sochu Krista. Kdybyste se prošli po okolí, mohli byste navštívit ještě blízký františkánský klášter, který je přístupný veřejnosti.
Skanzen Rumšiškéš
Skanzen nacházející se blízko vesnice Rumšiškéš rozhodně stojí za prohlídku. Domky a život starých Litevců se totiž v mnohem lišil od toho středoevropského. Dřevěné domečky mají barevné dveře i sloupky a v jednotlivých stavbách i venku se budete moci seznámit se zemědělstvím, řemesly i životem obyčejných lidí.
Trakai
Ostrovní hrad je symbolem Litvy a přitahuje turisty již po několik desetiletí. Na tomto hradě totiž sídlili středověcí vládci Litvy, protože zde byli okolní vodou chráněni před útoky nepřátel. Hrad je dnes zrekonstruován do podoby z 15. století. Kromě hradu naleznete ve městečku také muzeum a synagogu zvanou kenesa. Za výlet to určitě stojí: z Vilniusu se sem dostanete za 30 minut vlakem.
Kurská/Kuronská kosa
Tento písečný poloostrov láká turisty možná ještě o něco víc než památky. A navíc, když je také zařazen na Seznam památek UNESCO. Můžete tu vidět písečné duny, ale také travou zpevněné bažinaté oblasti, některé části jsou dokonce zarostlé stromy – borovice, olše, dub, lípa a jilm. Takováto výjimečná poušť se v Evropě hned tak nenajde.
Národní parky
V Litvě se nachází 5 národních parků. Nejstarším a zároveň druhým největším je Aukštaitios. Nachází se na severovýchodě Litvy, asi 100 km od Vilniusu. Najdete zde 126 jezer, borovicové porosty, mnoho druhů hub, z nichž některé jsou endemity, na stromech i kolem jezer hnízdí mnoho ptáků, kteří jsou chránění a ohrožení. Na území parku se nachází i několik vesnic, dřevěný kostel, vodní mlýn z 19. století a středověká hradiště. Zkrátka, je zde opravdu co objevovat.
Největším národním parkem je Dzúkijos, který byl založen v roce 1991 s cílem chránit lesní porosty borovic na jihu země. Kromě borových lesů tu narazíte na mnoho řek a potůčků a cestovat můžete pěšky, půjčeným autem nebo lodí.
I ostatní menší národní parky byly založeny v roce 1991, tedy po osamostatnění od SSSR (patří sem částečně i výše zmíněná Kurská kosa a ostrovní hrad Trakai).