Podmořské muzeum: Zcela netradiční a neobvyklé muzeum pod vodou. Zde nepotřebujete zakoupit vstupenku u pokladny, ale náležitou potápěčskou výzbroj. Potápět se můžete nejen za krásami flory a fauny. A jak si mohou užít návštěvu ti, kteří neholdují potápění a chtějí tuto krásu spatřit rovněž na vlastní oči? Co vás čeká v tomto případě při návštěvě podzemního muzea?
Unikát nacházející se v jednom ze světových letovisek
Kde se nachází toto neobvyklé a největší podmořské muzeum na světě? Potápěčskou výzbroj za účelem návštěvy netradičního muzea a nutno podotknout, že netradiční v tomto případě není myšleno pouze to, že se nachází pod vodou, ale i tím, co je zde k vidění. Toto unikátní muzeum v Karibském moři u poloostrova Yucatán náleží mezi největší na světě. Projekt, který vytvořil Jason de Caires Taylor.
Když už je zmínka o mexickém Cancúnu, tak se praví, že místo pro toto letovisko vybíral kdysi počítač. Úředníci do něj zadali parametry, které by nové letovisko mělo splňovat a počítač vygeneroval právě Cancún. Rybářská vesnice se tak rázem stala světovým letoviskem, jenž dnes zastíní i takové Acapulco.
Pozoruhodné muzeum pod mořskou hladinou
Autorem Musea Subacuático de Arte (zkráceně MUSA) je již výše zmíněný Jason de Caires Taylor. Jedná se o britského sochaře a vášnivého potápěče. I když se můžete domnívat, že je v tomto případě trochu komplikované ono muzeum navštívit, tak ve skutečnosti je to snadnější. Sochy se nachází totiž v hloubce několika metrů.
Milovníci potápění si obléknou neopren a vydají se či výstižně řečeno potopí se do hlubin za účelem návštěvy muzea. Další možností je se k sochám dostat i suchou nohou a to ve speciálním plavidle s průhledným dnem. Pokladny tu nehledejte, vstupné se zde nevybírá.
Předloha v podobě obyčejných lidí
Pokud se domníváte, že zde spatříte nadpřirozené či jinak zajímavé mytologické bytosti, tak jste na omylu. Největší podmořské muzeum tvoří na 400 soch v životní velikosti, které právě během několika let vytvořil výše zmiňovaný britský sochař. Inspirací byli skuteční lidé a to všech věkových i váhových kategorií i vzhledu. K vidění jsou zde jak děti, starci, těhotné ženy, ale i je možné zde spatřit sochy nahých žen. Sochy jsou vytvořené ze zvláštního cementu či skleněných vláken.
Sochy upozorňují na vliv člověka na životní prostředí. Všechny dohromady váží okolo 180 tun. Instalovány byly pomocí obrovských jeřábů. Jako zcela první vznikla socha s názvem La Jardinera de la Esperanza. Jedná se o čekající zahradnici. Zachycuje mladou a sexy ženu ležící na zahradní terase obklopenou květináči.
Splynutí soch s přírodou
Pokud si říkáte, zda tímto nedochází k narušení životního prostředí a k ohrožení života vodních živočichů, tak věřte, že ne. Sochy jsou vytvořené jednak z materiálu, jenž neškodí životnímu prostředí a zvířatům žijícím ve vodě. Zároveň totiž sochy slouží i jako efektivní přírodní útes pro ryby, korýše a další podmořské zástupce ze světa fauny. Tímto je ze strany sochaře současně podpořena obnova přirozených útesů. A jelikož postupně se z těchto uměleckých děl stávají i domovy pro vodní tvory, sochy postupně obrůstají vodními rostlinami, což vede mnohé návštěvníky k tomu, že po vynoření zpátky na hladinu, nazývají návštěvu muzea mořským městem duchů.
Podmořské výtvory z dílny britského sochaře
Přestože se jedná o největší podmořské muzeum na světě, tak ovšem nejde o jediný počin britského sochaře Taylora. Ten má na svědomí i další skvostné projekty. Jeho sochy tak najdete například u ostrova Grenada v Malých Antilách, dále v řece Stour v Anglii, další na Bahamách, kam byla spuštěna obrovská socha člověka, jenž drží na svých zádech tíhu světa. Za zmínku stojí i další impozantní sochařský um vytvořený na ostrově Lanzarote.