Kde se nachází Orlí hnízdo? Co píše jeho historie? Komu sídlo patřilo a u jaké příležitosti bylo vybudováno? O co se v reálu jedná a proč stojí za osobní návštěvu?
Malebná krajina bavorských Alp ukrývající neobyčejnou stavbu
The Eagle’s Nest neboli v překladu Orlí hnízdo se nachází v pohádkové krajině bavorských Alp. Oblast, která se ještě před 2. světovou válkou stala oblíbeným útočištěm pro Adolfa Hitlera a nejvyšších nacistických pohlavárů. Idylická horská vesnička, kam nacisté jezdili odpočívat, zatímco miliony nevinných lidí umíraly. Místo nacházející se v horské vesnici Obersalzberg. A právě zde, přímo na vrcholku hory, vyrostla v letech 1937 až 1938 impozantní horská chata pod názvem „Hitlerovo Orlí hnízdo“.
Tato honosná chata byla dárkem k Hitlerovým padesátinám od jeho nejbližšího spolupracovníka – osobního tajemníka Martina Bormanna. Stavba horské chaty ve výšce 1834 m. n. m. a vybudování přístupové cesty k ní bylo v té době nevídaným stavitelským počinem a stejně tak i bojem s drsnou horskou krajinou.
Na stavbě pracovalo více jak tři tisíce dělníků z Německa, Rakouska a Itálie. Byli za práci nejen velmi dobře placeni, ale dokonce měli k dispozici k odpočinku po práci utajený nevěstinec s prostitutkami. Na stavbě se pracovalo ve dne i v noci. Zásluhou toho bylo dílo hotové za pouhých třináct měsíců. Náklady na stavbu vyšplhaly do astronomické částky.
Odkud pramení název Orlí hnízdo?
Název Orlí hnízdo dal tomuto místu francouzský velvyslanec Francois-Poncet, který při jeho osobní návštěvě v říjnu 1938 jím byl zcela ohromen. Samotný Hitler ovšem Orlí hnízdo často nenavštěvoval a čas tu trávil jen sporadicky.
A to ještě v případě, jen když chtěl zapůsobit na význačné návštěvy. Praví se, že důvodem byl jeho strach z výšek, závratě a klaustrofobie. Také se prý obával zajetí na podobném místě, kde nebylo možnosti úniku. O to více si místo zamilovala Hitlerova milenka Eva Braunová. Ta se zde nejen ráda opalovala, ale rovněž tu pořádala různé party a oslavy.
Jak se dostat k místu aneb speciální přístupná cesta
Na Orlí hnízdo je možné se dostat pouze speciálně upraveným autobusem, který je uzpůsoben pro zdolání příkrého stoupání. Jedná se o speciálně určené autobusy, které vyjíždí z parkoviště. Na tomto centrální parkovišti autobusů přímo pod Kehlsteinem zakoupíte rovnou i zpáteční jízdenku s přesně určeným časem odjezdu.
Cesta dlouhá 6,5 km vedoucí po strmé silnici zaříznuté ve skále, kdy během 15 minut vystoupáte 700 výškových metrů a projedete 5 tunely. Jakmile se ocitnete v cíli, tj. pod vrcholem hory Kehlstein, projdete tunelem obloženým mramorem až k dobovému výtahu, který vás vyveze o dalších 124 m výše a to přímo do nitra samotné chaty.
Zdatní a sportovně založení návštěvníci mohou zvolit turistickou pěší stezku. V tomto případě je třeba si vyhradit na návštěvu Orlího hnízda celý den.
Chata s honosným interiérem
Interiéru Orlího hnízda dominuje osmihranná místnost s mramorovým krbem, který Hitler dostal od Mussoliniho. Hlavní místnost sloužila dříve jako přijímací prostor pro návštěvy. Dnes je z ní výletní restaurace. K vidění je zde i pokoj Evy Braunové a prosklená galerie nabízející krásný výhled do okolí.
Dobrý den,
zaujal mě Váš článek o Orlím hnízdě. Bylo by na místě uvézt, že letos je z důvodu stavebních úprav a covidu tento oblíbený výletní cíl uzavřen, a to jak místní dopravou elektrobusy, tak i pro pěší.
Článek je zajimavý, ale hodně stručný. Na Kehlsteinhausu je občerstvení a stručná fotohistorie tohoto sídla, která se poměrně značně snaží vyhnout spojení s nacistickou minulostí. V r. 2020 zavřeno z důvodu epidemie koronaviru. Kousek od parkoviště je taky nejvýše položená vyhlídková alpská silnice v Německu.