Dolský mlýn: Zřícenina vodního mlýna leží nedaleko Jetřichovic, v národním parku České Švýcarsko. Mlýn je umístěn uprostřed lesa, a to mu propůjčuje tajemnou atmosféru. Kdysi se tu odehrála jedna tragédie a mrtví nenašli klid dodnes.
Zřícenina Dolského mlýna leží nedaleko vesnic Kamenická Stráň a Jetřichovice, na soutoku řek Kamenice a Jetřichovické Bělé. Tajemná stavba se nachází v malebném kraji Českého Švýcarska, je to krajina lesů, hlubokých roklí, soutěsek, pískovcových měst, skalních stěn a lidové architektury. Dolský mlýn je pro svou jedinečnou atmosféru také místem, kde se natáčelo několik pohádek.
Historie mlýna
Dolský mlýn je jedním z nejstarších dochovaných vodních mlýnů v Českém Švýcarsku. První písemné zmínky o mlýně se objevují v roce 1515, jako součást kupní smlouvy Jana ze Salhausenu, kdy byl součástí panství hradu Ostrý. Mezi prvními mlynáři jsou jmenováni Andreas Schöbel a Christov Seidel, oba občané Hřenska.
Od roku 1548 až do 17.století patřil mlýn pod Benešovské panství, součástí mlýna byla i pekárna. V roce 1696 mlýn zakoupil Johann Krystoph Pohl, jehož potomci vlastnili mlýn po dlouhou dobu. Platilo zde pravidlo, že v době plavení dříví nesměli snižovat hladinu řeky, tudíž v tomto období například pálili kořalku nebo vařili pivo. Od roku 1814 zde fungoval lihovar a v roce 1888 získal Dolský mlýn výčepní právo.
Mlýn byl trojkolový, dvě kola mlela a třetí pohánělo pilu. Mlynáři měli stanovenou roční mzdu i povinné odvody vrchnosti. Od 19. století, díky spuštění provozu plavby lodičkami po Ferdinandově soutěsce, plnil mlýn funkci zájezdního hostince. Později už se zde obilí nemlelo, byly prováděny úpravy pro rozšíření restauračního zařízení. Mlýn už potom sloužil více jako zájezdní hostinec.
Nešťastné přízraky
K mlýnu se váže i jedna pověst, která se měla stát někdy v 16. století. Jeden z mlynářů měl syna, který se vydal do světa. Během svých cest zbohatnul a změnil vzhled, téměř k nepoznání. Jedné bouřlivé noci probudilo mlynáře a mlynářku bušení na dveře. Šly se tedy podívat, kdo je v takovém nečase budí. Za dveřmi stál zarostlý chlapík, s širokými rameny. Prosil o nocleh, už mu chtěli zabouchnout před nosem, když si všimli, že mu v dlani cinká váček plný peněz. Neznámý je ujistil, že pokud ho nechají přespat, rozhodně na tom tratit nebudou. Byl to jejich syn a chtěl je překvapit, byl si jistý, že ho nepoznají.
Protože byl mlynář s mlynářkou chamtiví a tolika peněz jaktěživ neviděli, zosnovali hrůzný plán. V noci, když pocestný spal, ho zabili a okradli, zaťali mu sekeru do hlavy. Potom ho zakopali v lese.
Nevěděli však, že se jejich syn stavil v místní hospodě, povyprávět, co zažil na cestách. Když se místní sedlák stavil zeptat, jestli mají z návratu syna radost, vše jim došlo.
Zoufalá mlynářka se vrhla do studených hlubin místní řeky a mlynář se oběsil v místě, kde bývala dříve kuchyně. Neustále ho pronásledovaly přízraky mrtvého syna a manželky, které ho dovedly až k šílenství.
Kolem mlýna se prý dodnes zjevují přízraky, jsou slyšet zvláštní zvuky, a zvláště v noci jsou tu k vidění siluety postav.
Jestli je příběh pravdivý, či jen výmysl bujné fantazie, se už dnes pravděpodobně nedozvíme. V kronikách se nedá spolehlivě dohledat.
Jak se dostat k mlýnu
K Dolskému mlýnu se dá dostat z obce Jetřichovice, cesta je dlouhá asi 3 km. Cesta je možná i z Vysoké Lípy.