Na samotě uprostřed krásné přírody se nachází původně zemědělská usedlost s idylickým názvem Pohádka. Proč je natolik atraktivním místem? Co je neodmyslitelně spjato s tímto stavením? A víte, za jakého důvodu je považováno za jedno z nejstrašidelnějších míst u nás? Co je mýtus a co pravda?
Kudy vede cesta do Pohádky
Pohádka (dříve Christelhof) se nachází na samotě uprostřed luk v kouzelné šumavské oblasti, konkrétně nedaleko osady Bradné u Čachrova na Klatovsku. Zhruba 15 km od Klatov. Jelikož stavení leží mimo značené turistické trasy, je dostupnost po lesních cestách. Můžete se vypravit z Čachrova a jít po modré turistické trase do osady Bradné a odtud je cesta dlouhá necelé 3 km. Jen je důležité nezapomenout odbočit z modré trasy do lesa. Další možností je cesta z Vitně po silnici na Mladotice až ke křižovatce s lesní cestou, která odbočuje vpravo do lesa zhruba cca 300 m před Mladoticemi. Odtud je cesta dlouhá okolo 2 km.
Pohádka kdysi a dnes
Původně osada tří statků ze 16. století, která byla postavena německou rodinou Pangerlových. Z těchto tří stavení je dochováno jen jedno a to nejnovější budova. Statek tehdy v 16. století dostal název Christelhof. Rodina Pangerlových zde po několik generací hospodařila a obstarávala všechny tři objekty. Rodina zde trávila poklidný život v drsných podmínkách šumavské přírody. Ovšem po 2. světové válce byla německá rodina odsunuta a osada osiřela.
V té době, která byla typická svým počešťováním německých názvů v pohraničí, se dostalo i na tento statek. Jeho název byl změněn a dostal jméno Pohádka. Statek nezůstal po odchodu rodiny Pangerlových nadlouho opuštěn. Jenže další majitelé Pohádku nevlastnili dlouho a často se zde střídali. V této souvislosti se hovoří i o manželích, kteří zde tragicky zahynuli. Žena se údajně pomátla a muž spáchal sebevraždu. Jedna z majitelek Pohádky prý zase nemohla klidně spát, neboť ji pronásledovaly zlé vidiny. Z tohoto důvodu statek Pohádka opustila.
Dnes se jedná o chátrající stavení, které bylo v roce 2010 zapáleno. Oheň se podařilo včas uhasit. Díky tomu nezpůsobil větší škody. Na první pohled polorozpadlé šumavské stavení nepůsobí hrozivěji než jiné, ale jeho historie je dosti tajemná, z té běhá až mráz po zádech. Dokonce zde bylo zaznamenáno i selhávání moderní techniky, jako jsou kamery, fotoaparáty a další přístroje. Občas se tu dějí i takové věci, jako podivné zvuky, nepříjemný pocit apod. V noci se zde údajně objevují tajemné postavy. Někteří návštěvníci popisují pocity zmatení, úzkosti při procházení se zde.
Prokletí statku
K Pohádce se váže příběh, který se odehrál v květnu roku 1828. V nedalekém Strážově vypukl děsivý požár, který většinu města zničil. Rozzlobení obyvatelé chtěli najít viníka požáru. Tímto rozpoutali hon na čarodějnice. Cílem jejich pomsty se stala stařena, která se vyhýbala lidem a žila sama v chatrči poblíž statku. Byla věhlasná svou znalostí bylin a mícháním různých lektvarů. Místní obyvatelé ji obžalovali ze založení požáru a nařkli ji z čarodějnictví. Stařenu vyvedli z jejího obydlí a házeli po ní kameny, mučili ji na těle i duši. Stařena na pokraji sil před skonáním proklela statek.
Jak čas plynul, tak na stařenu se sice zapomnělo, ale obyvatelé nezapomněli na prokletý statek. Jejich klid byl údajně narušován zvláštními zvuky, vidinami, nepříjemnými pocity. Jenže situace se nezlepšila, neboť v reálu se událo ještě něco mnohem horšího. Stalo se tak, když se majitelem stal jistý Roubal, ze kterého se stal vrah. Jméno, které je nejvíce spjato s tímto strašidelným místem.
Jak na vás bude působit Pohádka, to se musíte přesvědčit při osobní návštěvě.