Nekonečné písečné duny, vyhaslé sopečné krátery, zvrásněná solná pole, horniny hrající více barvami než malířova paleta. To vše je k vidění v rozsáhlé oblasti Death Valley. Nejde však jen tak o ledajaké místo. Co je pravdy na příběhu, že zde číhá smrt? Kdy je tak vhodné se vypravit do Kalifornie na návštěvu Death Valley?
Death Valley (Údolí smrti) se nachází v odlehlé oblasti pouštních plání, kde se naskýtá jedinečná podívaná, kterou zde nachystala sama příroda. A věřte, že při návštěvě tohoto místa si mnohokrát uvědomíte, jak výstižné je pojmenování, tj. Údolí smrti. Nutno však zmínit, že tento název získalo údolí až v polovině 19. století.
V té době si zde krátila cestu do zlatých dolů skupina osadníků. Výpravu až na jednoho všichni přežili a to i na úkor toho, že jim po cestě došly zásoby jídla i pití. Na základě těchto získaných zkušeností s vyprahlou krajinou, kde se tak ocitli na pokraji sil a boje o přežití, začala se oblast nazývat právě Údolím smrti. V roce 1933 bylo údolí prohlášeno za národní památku a od 90. let má status národního parku. Ale rozhodně se nejedná o ledajaký park. Tento je v mnoha směrech jedinečný, odlišný, unikátní a taktéž je jedním z největších.
Death Valley či Údolí smrti nebo také Mrtvé údolí
Jde o pouštní údolí na východě Kalifornie. Nejsušší místo, které je zároveň nejníže položené v Severní Americe, současně je nejteplejším místem na zemi. Teploty přesahují i 50 °C. I zde se však zadaří a v případě příznivých klimatických podmínek, když tu zaprší, tak zde i něco dokonce vykvete.
Menu, které se nabízí zdejším návštěvníkům
Můžete zde vidět vyhaslé sopečné krátery, písečné duny, solné pole či Fata morgánu. V parku žije i řada nebezpečných zástupců z fauny, jako jsou například pavouci či hadi. V rámci pěší turistiky je zde několik upravovaných stezek, zpravidla jsou kratší, ale můžete sejít z cest a vydat se na výlet právě do pouště nebo se vypravit na některou z okolních hor. Údolím vede silnice č.190, po ní můžete bez problému projet celým údolím.
Sporná historie a mnoho rozdílných legend
Historie tohoto údolí je nejistá, koluje o místu řada legend a povídek. Zejména se jedná o legendy o původních městech, která jsou dnes přezdívána coby města duchů. A tak kdo ví, co je pravda a co mýtus. I zda následující příběh je pravdivý.
Psal se rok 1848, když bylo nedaleko Sacramenta objeveno zlato. Necelý rok poté nabrali směr Kalifornie hned tisíce lidí, kteří byli zachváceni vidinou tohoto bohatství. Doufali, že oni budou mít to štěstí. Se stejným úmyslem v rámci získání zlata vyrazila jednoho dne ze Salt Lake City početná kolona mající cca 100 vozů. Ale bylo už pozdě. Na pohoří Sierra Nevada již ležel sníh a kdo v něm nechtěl uvíznout, musel čekat na jarní oblevu.
Skupinu zlatokopů tento fakt neodradil, vidina bohatství spočívající ve zlatě byla silnější. Chtěli nad tímto vyzrát, zkrátili si cestu skrz vyprahlou proláklinu. V prosinci 1849 se tak ocitli na místě dnes zvaném coby Údolí smrti. Celé jejich rodiny i s dětmi tehdy zcela uvízli uprostřed vyprahlé pustiny. Když jim došlo jídlo i voda, pozabili tažná zvířata. A odtud pramení příběh, že kdo vkročí na toto území, už se zpátky nevrátí.
Kdy se vypravit do Údolí smrti?
Ideální a nejlepší volbou pro návštěvu je období od října do dubna. Léto není vhodné, neboť zde teploty přesahují i 50 °C. Každým rokem údolí navštíví více jak milion turistů. Srážky jsou zde zejména v zimním období. Údolí smrti je velmi suché. I tak nezapomeňte na dostatečnou zásobu tekutin a stejně tak to chce pořádné boty s kvalitní podrážkou.