Malé Svatoňovice leží v malebném kraji Jestřebích hor. Městečko je známé tím, že se tu narodil spisovatel a novinář Karel Čapek. Nalezneme zde i kouzelnou, sedmipramennou studánku, která má mít léčivé účinky, váže se k ní dokonce pověst. Obci se také dříve lidově říkávalo Studánka.
Malé Svatoňovice leží v Královéhradeckém kraji, v područí Jestřebích hor. Nachází se nedaleko Úpice, mezi Trutnovem a Náchodem. Tato hornická, podkrkonošská obec je známá jako rodiště Karla Čapka. V jeho rodném domě je zřízeno i muzeum. Najdeme zde ukázky prací, rukopisy, rodinné fotografie, originální kresby a mnoho dalšího. Oblast byla také známá jako naleziště černého uhlí, to se zde těžilo už od 16. století. V té době je zpočátku lidé považovali za projev temných sil, které se v podzemí ukrývají a touto cestou se vydávají na povrch. Zpočátku se nepoužívalo v krbech a kovářských výhních, bylo preferováno dřevěné, které méně kouřilo. Většinou se uhlí pálilo ve volném prostoru a následně se s ním hnojilo pole. Dnes už se zde uhlí netěží a hornickou minulost připomínají naučné stezky.
Léčivá studánka a pověsti
Nejznámější jsou Malé Svatoňovice díky zázračné studánce. Je osvěžující i v parném létě a údajně má léčivou moc. Kdysi prý vyvěrala ze sedmi puklin ve skále, proto se jí někdy říká sedmipramenná. Váže se k ní i pověst.
Nad studánkou kdysi rostla třešeň, ta jedné tuhé zimy, roku 1709, uschla. Sedlák, Václav Šrejber, měl jednoho dne vidění a to uposlechnul. Na uschlou třešeň, roku 1715, zavěsil dřevěnou sošku Panny Marie s Jezulátkem a ta následující rok, 1716, opět vykvetla a dokonce plodila. Zpráva o této události se roznesla do okolí a začali sem přijíždět lidé prosící Pannu Marii o pomoc. Prý tu začalo docházet k zázračným uzdravením. Studánka byla později vyzděna a v následujících létech, díky kněžně Anně Victorii Piccolomini de Arragona, majitelce náchodského panství, postavena nad studánkou barokní kaple s mozaikou Madony Svatoňovické.
Dokonce byly zřízeny vodoléčebné lázně a poutní místo. Zpočátku dřevěné kádě, později i zděné budovy. Budovy se rozrůstaly a s tím i příbytky lidí, živící se provozem lázní. Vznikla tak malá osada nazvaná Malé Svatoňovice.
Kde pramen najdeme
Pokud budeme chtít okusit vodu ze studánky, najdeme ji ve velké zděné kapli za kostelem. Voda vytéká symbolicky ze sedmi trubic. Dno kaple tvoří bazének, který dříve sloužil ke koupelím. Stěna kaple je zdobena vyobrazením pověsti, je na ní mozaika s Pannou Marií a Ježíškem, s třešní na pozadí. Kaple je uzavřená mřížemi, vodu si ale můžeme nabrat vývodem, který je přístupný v čele kaple. Voda neprochází bazénkem a můžeme se jí tedy v klidu napít, je chladná i v nejparnějším létě.
Tajemství léčivé vody
Voda, která zde vyvěrá z velké hloubky, může mít skutečně jiné složení než ta vyskytující se běžně na povrchu. Je mírně radioaktivní a má trochu jiné chemické složení. I přes lidské zásahy a hlubinnou těžbu uhlí zde pramen vytrval a průtok je stabilní, to by mohlo značit, že pochází z opravdu velké hloubky.