Že jste ještě nenavštívili jedno z nejvíce tajuplných míst u nás? Je třeba to napravit a naplánovat či zařadit na svůj seznam míst, která doslova vybízí k návštěvě. Místo, které je prostoupeno řadou legend. Hrad Houska se nachází v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, konkrétně 47 km severně od Prahy.
Tajemný a řadou bájí obestřený hrad, který budí pozornost. O to více zajímavým faktem je i to, že není známo, proč byl vlastně postaven, neboť stojí v místě, které nepředstavuje žádný strategický význam, daleko od významných stezek, prostě široko daleko samotná pevnost. Nebyl ani hradem královským, stejně tak neplnil úlohu hraničního hradu a postaven v pusté krajině bez dostupného zdroje vody.
A kuriózní je i samotný obranný systém hradu, který evokuje ochranu něčeho, co se nesmělo dostat z hradu ven.
Historie hradu aneb jak je to se vznikem
Dle nových poznatků, které vyplývají na základě archeologického průzkumu, byl hrad založen v 1. polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Hrad byl vybudován v lokalitě původně dřevěného a později kamenného hradiště, které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka. Během své působnosti prošel tento prvotně nedobytný gotický hrad mnoha stavebními úpravami. Díky tomu se tak na Housce setkáte se všemi slohy, pozdně románským počínaje.
Nejvýstižnější jeho současná podoba je coby renesanční stavba s prvky gotického hradu. I tento hrad poznal řadu vlastníků, od panovníků a pánů z Dubé, dále to byl Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, až po princeznu Hohenlohe a hraběnku Andrássy. V roce 1924 byl hrad koupen Josefem Šimonkem a byl užíván až do roku 1939 pouze jako letní sídlo rodiny.
Hrad prošel řadou úprav a byl nějakou dobu nepřístupný, až v roce 1999 byl zpřístupněn nejširší veřejnosti. Dnes to zde žije nejen návštěvou turistů, ale pořádají se zde i různé akce, jako jsou jarmarky, řemesla, tance, vystupují zde zpěváci a hudebníci. K vidění jsou zde stálé i sezónní expozice, ale také se tu konají svatební obřady.
Věřit či nevěřit legendám…
Jedna legenda praví, že byl hrad vybudován na skále, ve které vedla průrva až do pekla. Peklem zde však je možné chápat prakticky cokoli. Šíří se taktéž informace o tom, že v podzemí hradu je mnoho podzemních chodeb a prostor, ve kterém mají být údajně pohřbeny „jisté věci“ a kostry „nelidí“. Prostor, kudy bylo možné do těchto míst vstoupit měl být označen nad dnes již neexistující hradní bránou.
Prý zde existoval a kdo ví, možná stále i existuje přestup do jiného světa, jehož obyvatelé mohou být od nás smrtelníků význačně odlišní, že splňovali představu o obyvatelích pekel. Další známou legendou je postava v mnišské kápi, která se na Housce i v okolí zjevuje, jde o postavu bez obličeje, která sleduje všechny odvážné duše, které mají tu odvahu hrad navštívit v noci a přenocovat zde.
Další pozoruhodnou pověstí je ta, která se váže ke třicetileté válce, kdy se zde usadila tlupa švédských zlotřilých vojáků, kterou vedl Oront, jenž byl prý spolčený se samotným ďáblem a od něj dostal kouzelnou černou slepici, která měla přinést svému pánovi nesmrtelnost. Nakonec však slepice nepomohla a Oront padl k zemi, neboť byl zasažen střílejícími myslivci. Ale údajně bloudí stále po hradě a hledá svou černou slepici, která by ho mohla přivést zpět mezi živé.
Pozoruhodná keltská malba
Na hradě Houska se nachází keltský ornament, jakýsi fragment malby starší než je samotný hrad. Tento keltský vzor se podobá keltskému slunečnímu kultu, byť hrad vždy patřil lidem, kteří byli křesťany. O to více je to celé záhadou.
Jinak se praví, že fotografie pořízené návštěvníky nikdy nevyjdou dobře, neboť jsou snímky rozmazané či se snímek vůbec nezdaří. Co je na tom pravdy, se budete muset přesvědčit sami. Na úkor všech pověstí a záhad hrad Houska neztrácí nic na své magické přitažlivosti a je atraktivním místem pro návštěvníky.