Hrad Moosham: Proč je jeho návštěva určena jen odvážným

3
hrad Moosham
Renedrivers / CC BY-SA 3.0 AT (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/at/deed.en)         hrad Moosham                                                                    

Hrad Moosham: Rádi se bojíte a vyhledáváte tajemná místa? Chcete si splnit bobříka odvahy? Vydejte se k sousedům do Rakouska. Nebudete litovat. Impozantní hrad je opředen řadou vskutku pozoruhodných legend.

Impozantní a strašidelný hrad Moosham

Hrad Moosham vzdálený přibližně 130 km od rakouského Salzburgu, od Brna činí vzdálenost zhruba 500 km. Hrad zaujme svým majestátním vzhledem, zachovalostí a krásou. Výhled z výšky cca 1000 m nabízí nádherný pohled nejen na štíty štýrsko-korutanských Alp. Impozantně a hrdě tyčící se hrad vysoko nad zemí uvidíte již z dostatečné vzdálenosti. Hrad, který zaujme historií, samotnou prohlídkou jak interiérů a zdejších expozic, tak i okolní krajinou, ale především legendami, které v tomto směru opravdu budí náležitou pozornost.

Prvně byl hrad Moosham zmíněn v roce 1191 a od roku 1520 byl osídlen salcburským zemským knížetem a arcibiskupem. Od roku 1790 měl soudní pravomoc i k hrdelním trestům. Podle nalezených latinských nápisů vyplývá, že na původním místě stála strážnice, která se ve 13. století změnila v mohutný hrad, který ani z dostatečné vzdálenosti či naopak zblízka nepůsobí natolik strašidelně. Ale zdání klame. Legendy hovoří za vše.

Bouřlivé středověké dějiny se do hradních zdí zapsaly stejně nesmazatelně jako všude jinde, kde se to neobešlo bez reformace, ani boje, zde šlo konkrétně o boj s Turky a třicetiletou válku. V roce 1790 byl hrad uzavřen a ponechám osudu, směřoval akorát k tomu, stát se další zříceninou, kterých se nachází dostatek nejen v Evropě, ale po celém světě. Naštěstí hrad byl zachráněn. Moosham koupil hrabě Hans Nepomuk Wilczek, který se postaral o jeho rekonstrukci do původního stavu. Dodnes tak lákají návštěvníky zde vystavené nádherné sbírky historických a uměleckých děl, zbraní, obrazů. Ale především jsou to pověsti o nadpřirozených jevech, které působí doslova jako magnet.

Moosham
Peter Tritthart / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Hrad čarodějnic

Místo, které sloužilo coby vězení a zejména ze zde konaly různé soudní tribunály a čarodějnické procesy. Obvinění z čarodějnictví zde byli mučeni a následně popraveni. Dochované prameny uvádí stovky odsouzených a mučených nejrůznějšími způsoby, ať už šlo o sekání končetin, které mělo ochránit před čarodějnictvím, dále se jednalo o cejchování rozžhaveným kovem apod. Hradu se často říká coby hrad čarodějnic. Doposud je údajně v mučící místnosti stále cítit přítomnost nadpřirozených sil.

Co praví legendy

Jedna z mnoha legend hovoří o dvou hradních pánech zamilovaných do stejné dívky. Ale ani jeden nechtěl ustoupit druhému, došlo tak k souboji, kdy zahynuli jak oba muži, tak i samotná dívka, která se pokoušela souboji zabránit. Od té doby se na nádvoří hradu zjevují tři mlhavé přízraky, dva černé a jeden bílý. Lidé si to vysvětlují tím, že dokud se pánové neusmíří, jejich přízraky nezbělají a budou tam obcházet navěky.

Hrad Moosham obchází také vlkodlak, děje se tak v noci. Vlkodlak obchází v lesích okolo a děsivě vyje. Tato pověst pochází z doby 1715-1717, kdy místní měli problém s dobytkem, který nacházeli roztrhaný. To vše bylo záhy vysvětleno díky dopadení pytláků převlečených za vlky. Nicméně na základě toho vznikla legenda o bratrech, kteří se dohodli se samotným ďáblem, který jim dal tu schopnost, že se dokáží přeměnit v noci ve vlkodlaky. A ti se dodnes za nocí zjevují v této podobě.

Zaměstnanci hradu i návštěvníci zažívají neobvyklé věci

Zdejší zaměstnanci, ale také samotní někteří návštěvníci tvrdí, že zde zažili situace, při kterých cítili přítomnost jiné osoby, která jakoby jim dýchala až na krk, slyšeli nevysvětlitelné zvuky, kroky i hlučné zavírání dveří, přestože tam nikdo nebyl. Na fotografiích některých návštěvníků se objevily nevysvětlitelné skvrny, které nemají na fotografii co dělat.

3 KOMENTÁŘE

  1. V r.2018 jsme hrad prohledli-nádhera-bohužel žádné podívné událosi sme nezažil -přesto že jsem přespal u hradu ale jinak pěkná prohlídka a doporučuji. Čau PETR LOVOSICKO.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here