Orlické hory jsou svou rozlohou poměrně malé, ale krásné a zajímavé. Neméně zajímavé je i Podorlicko, které skýtá návštěvníkům nejen překrásnou přírodu, ale i mnoho historických památek. Ostatně, nejlépe je to vidět na městě zvaném Dobruška.
Něco málo z historie
O Dobrušce máme první zprávy ze 13. století, tehdy se však osada ještě jmenovala Leštná a byla trhovou osadou na česko-polské obchodní cestě do Kladska. Stálo zde zřejmě i menší hradiště. Ve 14. století získal město rod Drslaviců, kteří na místě vystavěli hrazené město se čtyřmi branami a pojmenovali je Dobruška. Zajímavé je, že město nemělo jen právo várečné (právo vařit pivo), trhové, ale také odúmrtní (když někdo zemřel bez dědiců, majetek připadl městu) a právo hrdelní. Město si udrželo svůj význam až do novověku, ačkoliv sídlo panství bylo přeneseno na lépe opevněný a obranyschopný hrad Opočno.
Jaké památky můžeme vidět v Dobrušce dnes
Radnice
Na náměstí vás ihned upoutá Dobrušská radnice. Reprezentativní budova je dodnes dominantou města. Dnes můžeme vyjít po schodech do věže radnice a prohlédnout si okolí jako z rozhledny. Na radnici samé je pak možné spatřit prvotiny slavného malíře Františka Kupky, který odtud pocházel a jehož otec působil na radnici svého času jako tajemník. Kromě jiných významných osobností zde působil i František Vladislav Hek jako protokolista – ano, je to onen František Ladislav Věk z Jiráskova románu – viz dále.
Rodný domek F. L. Věka
Nedaleko náměstí se nachází i rodný domek Františka Vladislava Heka, neboli literárního F. L. Věka. Je to jediný zachovaný domek z původní zástavby z 18. století. Je vybaven interiérem z dobového nábytku a je zde zachován i kupecký krámek rodiny Heků. Pohnutý život samotného Františka velmi poutavě vypráví místní průvodkyně.
Socha F. L. Věka
Co by to bylo za slavnou osobnost, kdyby jí nebyla postavena přímo na náměstí i vlastní socha? Sochu F. L. Věka vytvořil akademický sochař Josef Adámek v roce 1962 jako vlastní zpodobnění Jiráskova hrdiny.
Kostel sv. Václava
Barokní kostel z 18. století nadchne všechny milovníky tohoto architektonického slohu. Bohužel kostel v roce 1806 vyhořel při velkém požáru Dobrušky, a i mnoho lidí, kteří se do něj přišli schovat, uhořelo. Dnes můžeme obdivovat zejména barokní kazatelnu, varhany a sochy na hlavním oltáři. Součástí kostelního areálu je však i barokní zvonice a empírová budova děkanství z 19. století.
Kostel sv. Ducha
Nevadí-li vám zajít si kousek dál za město, navštivte i impozantní kostel sv. Ducha. Ten je tentokrát renesanční a pochází z poloviny 16. století. Ačkoliv byl několikrát přestavován, jeho renesanční duch byl vždy zachován. Ke kostelu náleží i hřbitov, na kterém najdete náhrobky místních slavných osobností (Laichterova rodina, Alois Beer a další).
Synagoga
Vraťme se však ještě na náměstí, protože v Dobrušce žila také velká část Židů, alespoň do druhé světové války. To nám připomíná synagoga, která je hned vedle místního muzea. V roce 2018 zde byla vystavena i Ďáblova bible zapůjčená toho času ze Švédska (jedná se o jednu z mnoha památek, kterou nám Švédové ukořistili za třicetileté války).
Mikve
Vedle synagogy najdeme jedny z posledních neporušených židovských očistných lázní – tzv. mikve. Sem se Židé chodili omývat zejména před významnými svátky. Místo je přístupné, většinou s průvodcem.
Židovský hřbitov
A protože Dobruška byla jedním z mála míst, kde se v Podorlicku Židé usadili, měli i vlastní židovský hřbitov. Ten můžete dodnes navštívit – nalézá se na konci Javorové ulice. Nezapomeňte na náhrobky položit kamínek – je to taková židovská tradice k uctění památky mrtvých.