Hrad Cornštejn: Zříceninu hradu Cornštejn najdeme u Vranovské přehrady, nedaleko obce Bítov. Cornštejn se nachází na skalnatém ostrohu dvojitého meandru řeky Dyje. Z hradu je nádherný výhled do okolní rekreační krajiny. V létě zřícenina ožívá kulturními akcemi, například šermíři či divadelníky.
Malebná silueta nad meandrem řeky
Zřícenina hradu Cornštejn se nachází asi 27 kilometrů západně od Znojma, poblíž obce Bítov. Právě z této obce se k hradu dostaneme. Z Bítova sjedeme dolů, k přehradě, dáme se přes most a na první křižovatce doleva. Auto ponecháme na odstavném parkovišti, přibližně 600 m od hradu a odtud po značené lesní cestě jdeme přímo k hradu. Kdo holduje pěší turistice, tak k hradu vede zelená turistická značka. Rovněž je možné absolvovat výlet i na kole po cyklotrase. Kromě prohlídky samotné zříceniny se nabízí i romantický pohled na okolní krajinu s rekreačními chatkami a řeku Dyji.
Něco z historie hradu
Původní hrad, který zde stával, byl vybudován ve 14. století, Lichtenburky z Bítova. Jeho jméno (Zornstein) je odvozeno ze slov zorn – hněv, stein – kámen. Měl chránit hrad Bítov a zároveň být opěrným bodem královské moci u jižních hranic. V 15. století se dočkal výrazného rozšíření. V 15. století také došlo na vzpouru Lichtenburků proti králi Jiřímu z Poděbrad, hrad tak čelil obléhání královskými vojsky. Po konfiskaci připadnul Krajířům z Krajku, ti ho rozšířili, opravili a nechali vybudovat mohutné opevnění. V 16. století opět připadnul Lichtenburkům, po jejich vymření se stali majiteli Steinové ze Švarcenavy. Za jejich vlastnictví hrad značně zpustnul, počátkem 17. století přešel do majetku Jankovských z Vlašimi a označen jako pustý. Posléze se vystřídalo ještě několik majitelů, než byl v roce 1945 na základě Benešových dekretů zestátněn.
Současnost
V současnosti je hrad ve správě Jihomoravského muzea ve Znojmě, které zajišťuje nejnutnější sanační práce, aby Cornštejn mohla navštěvovat veřejnost. Zachována je rozsáhlá zřícenina s několika branami, sklepní prostory s expozicí mučírny a šenku hradní posádky, bašta na jižní straně s předsunutou věží, studna na dešťovou vodu. Impozantní je i samotné opevnění hradu.
Na hradě to žije
V sezóně, zejména v letních měsících ožívá zřícenina kulturními akcemi, zejména šermířskými souboji a divadelníky.
I Cornštejn má svou Bílou paní
V době obléhání hradu byli stateční obránci přemoženi lstí. Obléhatelé se skryli a svým koním přibili opačně podkovy, zdálo se tak, že odtáhli a hrad je v bezpečí. S důvěrou obránci otevřeli brány hradu a byli přemoženi. Pán hradu, Hynek z Lichtenburka, byl zabit. Jeho manželka ho viděla umírat a v žalu skočila z hradeb. Dodneška je prý k vidění, sedává u okna jediného zachovalého pokoje hradu a pláče. Na sobě má bílé šaty a závoj.
Podle dalších pověstí je ke spatření i o Květné neděli, kdy se spolu s přízrakem vynořuje ze studny i sud naplněný pokladem, který zde ukryl její manžel.