Jde o romantickou zříceninu. Jeden z mála hradů s dochovanou zakládací listinou. O jaký hrad se jedná? Kdo ho založil? Kde se nachází a proč byste si neměli nechat ujít jeho návštěvu? Řeč je o zřícenině hradu Dívčí Kámen nacházející se v krásné přírodě u vsi Třísov, zhruba 9 km severovýchodně od Českého Krumlova. Stojí na skalním ostrovu nad soutokem Křemežského potoka. Zřícenina je přístupná po celý rok.
Hrad Dívčí Kámen (Maidstein) založili v roce 1349 synové Petra I. z Rožmberka, bratři Jan, Oldřich, Jošt a Petr. Jméno vzniklo spojením německého slova Stein – kámen či hrad a slova maget (Moght) dívka. Dříve se užívalo německého názvu Maidstein či do dnešní doby užívaného českého slovního spojení Dívčí Kámen.
Místo známé již od pravěku
Romantická zřícenina nacházející se v lesích je místem, které bylo osídleno již v pravěku. Až posléze zde byl založen hrad. Dnes se jedná o jednu z nejlépe zachovaných památek svého druhu u nás.
Stavba hradu trvala takřka čtyřicet let. Vybudován byl ve dvou stavebních etapách, kdy v období 1350 až 1360 vzniklo obytné jádro s dvoupatrovým západním palácem a ohradní zdí. Východní palác, třetí patro západního paláce s kaplí, kamenná hradba podhradí byly postaveny před rokem 1383. V 15. století bylo podhradí prodlouženo na severní straně až k východní palácové věži. Hrad sestával ze tří částí, tj. z vlastního obytného hradu, horního předhradí a vybudovaného podhradí, latránu, na jižní straně.
Obytné jádro tvořily dva třípatrové paláce. V přízemí a dvou patrech obou paláců se nacházely vždy tři místnosti mající dřevěné stropy a okny do nádvoří. Cesta do hradu vedla skrze tři hradební brány.
Hrad byl obýván po relativně krátkou dobu. Jak je již výše uvedeno, není obvyklé, aby se český hrad mohl pochlubit originální zakládací listinou, jako je tomu právě u tohoto hradu, kdy se dochovala listina z roku 1349 potvrzená samotným Karlem IV. Hrad plnil nejen ochrannou funkci, ale také sloužil coby správní centrum pro celý region. Roku 1420 hrad dostatečně ukázal své kvality, když byl obléhán husitskými vojsky. Přestože některé zdi byly poškozeny, tak samotný hrad nebyl dobyt. V roce 1506 Petr Vok z Rožmberka opustil hrad a ten následně v dalších letech začal chátrat.
Nyní hrad je ve vlastnictví obce Křemže a v jeho prostorách se pořádají různá divadelní, šermířská, historická představení, konají se tu koncerty, přednášky, výstavy, středověké trhy.
Hrad je unikátem v ČR
Dívčí Kámen je klenotem mezi středověkými hrady u nás. Místo, které fascinuje svou symbiózou přírody a historie. Od zříceniny je nádherný výhled do údolí Vltavy. Nabízí se tu krásné rozhledy do krajiny, architektonické detaily, do oblasti pestré i na faunu a floru. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací.
Zřícenina je ve velmi dobrém stavu, z původního hradu jsou zachovány fragmenty profilového ostění oken v hlubokých výklencích s bočními sedátky, ve východním paláci pak štukové rámce dveří i oken. Zároveň jde o jednu z největších zřícenin u nás se svou délkou 210 m a šířkou 45 m.
Hradní zřícenina opředená legendami
Vypráví se, že mladý Rožmberk Jošt pronásledoval laň, která mu u vysoké skály nad Vltavou náhle zmizela. Místo ní se tam objevila krásná mladá panna, pro kterou mladík ztratil srdce. A jelikož dívka nevěřila jeho slovům lásky nepodloženým žádným činem, tak na důkaz svých slov postavil Jošt na skále pevný hrad a nazval ho Dívčí Kámen.
Jiná legenda praví, že naopak ona dívčina pána Jošta z Rožmberka nevyslyšela, ten nosil lásku k ní ve svém srdci až do smrti a hrad právě nese název dle jejího kamenného srdce. Rovněž je možné se dočíst, že údajně hrad postavil pan Jošt pro svých pět dcer coby úkryt před světskou zkažeností. Jak to bylo, kdo ví…