Alžírsko se nachází v severní Africe. Je největším státem na černém kontinentu, pokrývá plochu 2380 000 km2. Národní měnou je alžírský dinár. V zemi je přísně zakázáno nezákonně měnit měnu, lze tak učinit pouze na státních burzách. Alžírský dinár byl uveden do oběhu v roce 1964, dva roky poté, co země získala nezávislost. Předtím se používal alžírský frank.
Alžírsko a jeho pouště
Saharská poušť zabírá 80 procent Alžírska. Denní teplota v létě zde může přesáhnout 50 stupňů a povrch písku se zahřeje na 70–80 stupňů. Je neuvěřitelné, že v zimě může Saharu dokonce zasypat sníh. Naposledy se to stalo v lednu 2012. Sníh trval jeden den a nějakou dobu zuřila i vánice.
Protože poušť zabírá většinu Alžírska, žije mnoho obyvatel na severním pobřeží. Navíc každý desátý Alžířan žije v hlavním městě země, které se nazývá prakticky totéž jako samotný stát – Alžír. Město je staré více než 1 000 let a bylo založeno v roce 994 v místě sídliště starověkých Féničanů.
Pokud se na Saharu vydáte, nemělo by vám uniknout hned několik zajímavostí. Tou první jsou určitě oázy, z nichž nejkrásnější jsou El Goléa a Béni Abbès. Nádherná zeleň ostře kontrastuje s okolním žlutým pískem. Až se nabažíte přírodních krás, vsaďte na pouštní architekturu a město El Oued zářící bílou barvou do daleka. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na 15 000 let staré skalní malby v Tassili. Nechte se k nim zavést s pomocí průvodců, jedině tak najdete ty nejkrásnější.
Věděli jste, že: Nejfotografovanějším místem Sahary jsou písečné duny Erg Admer?
Kromě pouště je tu i další zajímavost – solné pánve alias šoty. Najdete je mezi pohořím Malý a Velký Atlas. Tvoří je zčásti vyschlá jezera ale i nebezpečné močály, takže pokud se budete chtít s jejich jedinečnou krásou seznámit, tak vždycky pouze s místním průvodcem. Nebyli byste prvními turisty, kteří se odtud nevrátili.
Co si dát v Alžírsku?
Jedním z nejoblíbenějších nápojů v Alžírsku je místní limonáda Hamoud Boilem. Říká se, že podle chuti připomíná americký „Sprite“. Všechno to začalo v roce 1878, kdy obchodník Yusuf Hamoud začal nabízet zákazníkům sladký sirup zředěný vodou. Nin výjimečného, řeklo by se, ale nápoj se stal tak populárním, že po několika letech začal Yusuf Hamoud s výstavbou továrny na limonády. V současné době je limonáda Hamoud Boilem požadována nejen v Alžírsku, ale dodává se také do různých zemí světa. U nás je však k dostání spíše výjimečně.
Mimochodem, v Alžírsku není McDonald. Alžířané preferují kvalitní maso své vlastní produkce, proto odmítli dovážet hovězí maso ze Spojených států. Belgická společnost Quick otevřela v Alžírsku několik prodejen rychlého občerstvení, ale jejich existence netrvala dlouho – místní obyvatelé jsou na kvalitu výrobků velmi nároční.
Budete-li v metropoli – Alžíru, pak si určitě nezapomeňte dát kebab. Je to ten typický, který seženete i u nás, ale podává se ve francouzském chlebu. S limonádou Hamoud Boilem chutná prostě skvěle.
Černé jezero, které jinde neuvidíte
V blízkosti města Sidi Bel Abbes je jedinečné jezero, ve kterém nejsou žádné ryby a rostliny. A voda samotná je jako inkoust. Lze jej skutečně použít pro psaní. Po dlouhou dobu byl tento jev pro vědce tajemstvím. Nedávno se objevila verze, že „smíchání“ se vytváří díky slití vod dvou řek, které protékají do jezera. Jedna obsahuje soli železa, druhá rašelinu.
A pokud není černá barva pro vás tím pravým ořechovým, pak vás možná zaujme pohoří Hoggar (anebo také arabsky Ahaggar), které se vypíná k nebo mnoha roztodivnými a bizarními tvary. Určitě se vyplatí zamířit i do centra celé oblasti – Tamanrasset. Odtud uvidíte vše jako na dlani a navíc se tu často konají vyhlášené velbloudí trhy. Pokud chcete proniknout Alžírsku tak trochu pod kůži, pak tady se vám to určitě povede.
Náš tip: Máte-li dobrodružného ducha, pak se lze v okolí Tamanrasset můžete vydat i po dávných stezkách Touaregů (toto území jim totiž kdysi patřilo) a užít si trochu túr a dobrodružných výprav. Koneckonců tu a tam tu můžete místní obyvatele stále ještě potkat – živí se jako pastevci. Nebezpečí od nich nehrozí – možná vás dokonce pozvou do některého ze svých plátěných přístřešků na kalíšek dobrého čaje.
Další zajímavosti
Nejvyšším státním vyznamenáním Alžírska je Národní záslužný řád a je udělován za vynikající služby státu. Řád mohou získat pouze občané Alžírska, cizinci jsou odměňováni jen ve výjimečných případech.
Mnoho žen se panicky bojí nadváhy. Ale ne v Alžírsku, kde se obecně věří, že žena by měla mít kypré tvary, hubené ženy nemají mnoho šancí se vdát. Proto byl po dlouhou dobu v zemi zajímavý zvyk – hubené dívky byly poslány do speciálních penzionů, kde byla pomocí vysoce kalorické výživy upravena jejich váha na požadované parametry.
Alžír nemůžete minout
Metropole Alžírska je perfektní základnou pro jakékoliv výlety. Ale i sama o sobě nabízí řadu zajímavostí. Minout třeba rozhodně nemůžete osmanský palác Dar Hassan Pacha s jeho nádhernou výzdobou. Doporučujeme i velkolepou katedrálu Notre Dame d’Afrique a množství divadel v jejím okolí. Hrají po celý den, takže si nějaké zajímavé představení pro zpestření svého výletu určitě vyberete.
Pokud toužíte spíše po památkách na antické období, pak pro vás bude ideální Djémila. Právě tady najdete skvěle zachované ruiny starověkých římských měst. Projít se můžete mezi zbytky fóra, baziliky, divadla či baptisteria. Zajímavé pozůstatky antické období jsou pak také v Timgadu.