Přes hory, lesy i pouští… Zní vám to jako začátek dobrodružného románu? Ale Pacific Crest Trail taková opravdu je. Měří 4 286 kilometru a pokud ji chcete zdolat celou a se vším všudy, budete si muset v práci vzít nejméně na půl roku volno. Pojďte se spolu s námi podívat na to, jak tento nevšední trek vypadá.
Pokud byste si o Pacific Crest Trail něco vyhledali, jako první by vás do očí udeřila zcela jistě informace, že jde o nejslavnější dálkovou turistickou trasu, vedoucí skrze území USA. A vlastně asi o nejslavnější trasu tohoto typu vůbec.
Skrz území USA 3x jinak
Samozřejmě nejde o jednu jedinou možnost, jak procestovat USA skrz naskrz. Ty možnosti jsou vlastně hned tři:
• Pacific Crest Trail s délkou 4 286 km
• Continental Divide Trail, na níž urazíte rovných 5 000 km
• Apalačská stezka s délkou 3 518 km
Všechny dohromady měří více než 12 790 kilometrů a třeba na Continental Divide Trail se stále ještě pracuje. Tak proč jsme si vybrali právě Pacific Crest Trail? Protože možná právě díky ní pochopíte, jak je takovýto typ cestování náročný a jaká příprava je vlastně třeba. Nemůžete se totiž jen tak rozhodnout a vyrazit, některé části trasy jsou neschůdné v zimě, jiné vás lehce zradí přehřátím v těch největších tropických vedrech. Riziko smrti nebo vážného úrazu tu hrozí na každém kroku, takže rozhodně nejde o jednoduchou turistiku pro začátečníky. Vyžaduje hodně důkladnou přípravu a plánování s předstihem.
Koho Vlastě napadlo projít Ameriku křížem krážem?
Jako úplně první zmínil Pacific Crest Trail Clinton C. Clarke. Nepřekvapí, že spolupracoval se skauty. Od návrhu v roce 932 však uplynuly celé tři roky, než se mohly první průzkumné práce skutečně rozjet.
Mezi lety 1935-1938 pečlivě studují a mapují terén na snaží se, aby se myšlenky Pacific Crest Trail udala sama americká vláda. Clinton C. Clarke s tím bohužel za svého života neuspěje (žil v letech 1873-1957), ovšem v roce 1968 se tato myšlenka zalíbí prezidentovi Lyndonovi B. Johnsovi. A to se vším všudy. Jmenuje ji totiž jednoduše národní stezkou. A od té doby se na jejím zprůchodňování, mapování a udržování intenzivně pracovalo. Ovšem k definitivnímu dokončení vyhlášení došlo teprve v roce 1993. Úctyhodný výkon, že?
Pacific Crest Trail nabídne opravdu zajímavé zážitky
Pokud se rozhodnete tuto výzvu zdolat, připravte se, kromě již zmíněných 4 286 km, třeba i na více než čtyřtisícové převýšení. Projdete celkem 25 národními lesy, sedmi národními parky a absolutně všemi druhy terénu, které Amerika nabízí – od Mexických pouští až po kanadskou divočinu. Nepohybujete se totiž jen v rámci USA, ale opravdu skrz naskrz celou Severní Amerikou.
Její plánovači odhadovali, že ji lze zdolat asi za 6-8 měsíců nepřetržité snahy. Ovšem ten, kdo to jako první dokázal, byl teprve student Eric Ryback a to v roce 1970. A nemyslete si, že tu budete sami. Pacific Crest Trail se každý rok snaží zdolat několik stovek cestovatelských nadšenců. A padají přitom i rychlostí rekordy
A kolik lidí dorazí do cíle? Odhaduje se, že asi polovina. A někteří se snaží si celý úkol ještě ztížit a prošlápnout si Pacific Crest Trail tam i zpět. Ovšem doopravdy se to podařilo teprve Scottu Williamsovi v roce 2004. A to teprve na čtvrtý pokus. Trvalo mu celých 197 dní.
Cestovatelské zásoby na půl roku? Naštěstí to není potřeba
Možná uvažujete nad tím, v čem je zdolání Pacific Crest Trail lepší, než prostý výlet nazdařbůh po kontinentě. Inu, protože pokud opravdu dobře neznáte místní terén, polovinu chodníčků a stezek byste ani nenašli. Pokud chcete, můžete jít navíc celou dobu divočinou. Nečekají vás žádné průchody skrze centra měst apod. Na druhou stranu lze na mnoha místech ze stezky sejít a opatřit si potřebné zásoby nákupem v blízkém obchodě. Zapomeňte na neaktuální turistické průvodce nebo kolísavý internet třeba v mobilu. Pacific Crest Trail je v tomto opravdu velmi dobře vybavená, platnost informací je pravidelně ověřována a vy se tak můžete na navržený plán trasy 100 % spolehnout. Samozřejmě neovlivníte např. počasí, ale základní kostru svého cestování budete mít už hotovou.
Navíc se nemusíte spoléhat jen na nákupy. Do mnoha míst si lze zásoby jednoduše nechat zaslat. Jde o města, vesničky, ale třeba i obyčejné kempy. Až na místo dorazíte, snadno si je vyzvednete a můžete pokračovat v cestě. A zapomeňte na to, že si vystačíte jen s potravinami. Potřebovat rozhodně budete i nové boty nebo oblečení. Trek je to totiž opravdu náročný a i ty nejkvalitnější „kanady“ se dají prochodit. Ne nadarmo zkušení cestovatelé říkají, že naplánování Pacific Crest Trail zabere téměř stejný čas, jako jeho zdolání.
Water report i andělé stezky
Nejpalčivějším problémem bývá voda. I když se to nemusí na první pohled zdát, putování divočinou neznamená, že každou chvíli narazíte na pramen. Vyplatí se proto sledovat tzv. water report, ke kterému se snadno dostanete v mobilu. Jen nečekejte zázraky, mnohdy může být nejbližší vodou třeba jen bahnitá kaluž. Nevyhnete se tedy nošení těžkých barelů na zádech – osm litrů je považováno za takové přijatelné minimum.
O Pacific Crest Trail se pravidelně starají také tzv. andělé stezky. Ti vozí vodu a leckdy i nějaké menší zásoby na předem vybraná strategická místa, kde je přístup k vodě i jídlu nejhorší. Mimochodem hlad je také problém – zvýšená námaha vás tak donutí zkonzumovat během tří dnů tolik jídla, kolik by vám jindy vystačilo na týden. Pokud se však se všemi těmito úskalími úspěšně poperete, dostanete výlet, který na konci určitě bude stát za to!