Do Ostravy za největším těžebním muzeem v ČR i dalšími zajímavostmi

0

 

vysoka pec
průmysl-vysoká pec-ostrava

Na soutoku řek Odry, Opavy, Lučiny a Ostravice leží město Ostrava. Může se chlubit opravdu bohatou historii, která sahá až do 13. století. Jde také o jedno z největších českých měst (konkrétně třetí největší v České republice) a v současnosti ji obývá téměř 300 000 lidí.

Pro nováčka může být problém vyznat se v tak obrovské mase budov a možných turistických cílů. Takže pokud sem hodláte v nejbližší době zamířit, vypíchli jsme pro vás ty nezajímavější a nejkrásnější. Chcete vědět, jaké to jsou?

Moravská Ostrava alias centrum

Nečekejte přehršel historických budov, spíše zajímavé stavby z přelomu 19. a 20. století. Ovšem najdou se tu i výjimky. Například Stará radnice z roku 1539 s moderní barokní přestavbou. V současné době zde sídlí Ostravské muzeum s opravdu velkým počtem exponátů – asi 600 000. K vidění jsou četné historické, umělecké, hudební, lidové i archeologické sbírky na několika stálých výstavách, ovšem těšit se můžete i na tématické dočasné expozice. A přehlédnout nesmíme ani zajímavý Maškův orloj.

Pokud vás zajímají spíše nevšední výhledy na Staré Město ale i další okolí Ostravy (ovšem za dobrého počasí můžete zahlédnout dokonce i nedaleké Beskydy), zamiřte na Prokešovo náměstí a zdolejte věž Nové radnice, na níž se nachází vyhlídková plošina a to ve výšce 73 nádherných metrů. Celková výška věže je 86,5 metrů a její hmotnost se blíží 155 tunám.

Nejstarší kostel v Ostravě

Kde ho hledat? Jde o kostel sv. Václava ze 13. století. Zpočátku šlo o stavbu v gotickém stylu, ale v devatenáctém století byl modernizován. Uvnitř najdete krásné obrazy křížové cesty a další zajímavosti, včetně půvabně zdobených postranních kaplí.

Náš tip: Ovšem pokud hledáte nejcharakterističtější církevní symbol celé oblasti, pak to bude určitě katedrála Božského Spasitele z roku 1889, která je nyní hlavním kostelem ostravsko-opavské diecéze. Jde o druhý největší kostel na Moravě (předčí ho jen velehradská bazilika), ovšem vypravit se za ním musíte do Opavy.

Dvě tématická muzea, která jinde nenajdete

V Ostravě stojí za návštěvu i další muzea, pokud nepočítáme to, umístěně v budově Staré radnice. Hasičské muzeum v Ostravě-Přívoze vás seznámí se vším, co se k tomuto zajímavému povolání váže – od historie až po současné zajímavosti.

Pivovarské muzeum alias Pivovar Ostravar pak potěší asi hlavně pány. Pochází z 19. století a pivo se tu stále vaří. Vyhlídková trasa prochází samotným dosud funkčním pivovarem Ostravar i starým pivovarem, kde je dnes umístěno právě muzeum. Přijdete na kloub postupu výroby i zrání piva a samozřejmě nebude chybět ani ochutnávka přímo od zdroje.

I Ostrava má svůj hrad – ale prohlídku nečekejte

Slezskoostravský hrad najdete nedaleko Masarykova náměstí u soutoku řek Lučiny a Ostravice. Pohled na něj je zajímavý – vlivem důlní činnosti se totiž propadl o celých 16 metrů. Nabízí několik zajímavých expozic. Turisté si mohou prohlédnout výstavy věnované historii hradu, města a mučení. Na kamenném výklenku na nádvoří je zámecká kovárna. Ovšem většina návštěvníků sem míří zejména kvůli mnoha akcím, které tu pořádá jeho vlastník – město Ostrava. Něco se najde pro malé i velké.

Hrad samotný byl postaven ve druhé polovině 13. století. Měl chránit stezku vedoucí z Opavy až do polského Krakova. I proto můžete dnes obdivovat jeho impozantní zdi, dosahující výšky 4 metrů a šířky 2,5 metru.

Dolní oblast Vítkovice – národní kulturní památka

Obvykle bývají průmyslové zóny v centrech města zpustlé, ale o téhle to rozhodně neplatí. Důl Hlubina, koksovna, vysoké pece – to všechno si můžete prohlédnout. Právě zde se těžilo uhlí, vyráběl se koks a tavilo železo. Jedná se o jedinečnou postindustriální oblast z první poloviny 19. století – jednu z mála takto perfektně zachovalých v Evropě.

V současné době si můžete návštěvu tady užít třeba díky naučné stezce, která vede kolem labyrintů potrubí a přes zmíněný důl Hlubina, dále po vysokých pecích, koksovně, strojovně a energetickém centru. Jedna z vysokých pecí nese název Bolt tower a díky prosklenému výtahu se můžete dostat až na její vrchol. A samozřejmě se podíváte i dovnitř.

ostrava
město Ostrava

Hornické muzeum Landek Park a jeho důlní památky

A co ještě nesmíte minout? Samozřejmě vrch Landek. Právě zde se nachází ono největší těžební muzeum v České republice, zmiňované v nadpisech. Najdete tu nejrůznějším zajímavé exponáty, a to nejenom z oblasti hornictví, ale také geologie a archeologie.

Nadzemní areál nabídne pestrou paletu těžebních strojů, vyřazené hornické stroje a množství sportovních atrakcí i vyžití pro děti. Expozice důlního záchranářství je pak jednou z největších na světě. Pokud si zakoupíte prohlídku, můžete si na vlastní kůži vyzkoušet třeba i výcvik na polygonu.

Nejatraktivnější je však rozhodně podzemní expozice spojená s prohlídkou kulturní památky Dolu Anselm se čtyřicetimetrovou těžní věží. Komentovaná prohlídka vám přiblíží těžbu uhlí i funkci některých vystavených strojů.

Zájemci o těžební zajímavosti však mohou navštívit i atraktivní důl Michal, jehož historie sahá až do roku 1843. Jeho prohlídka zahrnuje několik vyhlídkových tras i autentickou důlní cestu, vedoucí od šaten horníků až k samotné štole. Můžete si tak na vlastní kůži vyzkoušet každodenní cestu horníků od příchodu do práce až do jejího konce.

Ostrava a planetárium aneb zábava nejenom pro děti

A čím zakončit naše putování po pamětihodnostech Ostravy? Nejspíš pozváním do zoologické zahrady a planetária.

Zoo v Ostravě pokrývá téměř 100 hektarů a poskytuje útočiště 385 druhům zvířat. Je to druhá největší zoologická zahrada v České republice a neustále se rozvíjí. Téměř každý rok se tu otevře nový pavilon nebo expozice. Nechybí ani naučné stezky nebo krmné automaty pro zvířátka. A těšit se můžete i na noční prohlídky nebo tématické akce.

Zajímavým tipem na výlet je také astronomická observatoř a planetárium Johanna Palisy (VŠB – Technická univerzita Ostrava) s druhým největším projekčním zařízením v České republice. Těšit se můžete na zajímavé filmy, tématické akce nebo třeba workshopy. Najdete tu i Experimentárium a samozřejmě můžete pozorovat skrze dalekohled i slunce nebo hvězdy – podle denní doby. Myslí tu i na nejmenší a k objektivu vede praktický žebřík. Ale pozor, bývá často vyprodáno, takže si neváhejte rezervovat vstupenky na jednotlivá promítání předem.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA