Patří u nás k poměrně málo známým přírodním památkám. Vlčí rokle leží prakticky jen několik málo kilometrů od jižního konce Prahy a určitě nebudeme přehánět, pokud ji nazveme skutečným klenotem dolního Posázaví. A co je na ní tak jedinečného?
K tomu, abyste si mohli užít dlouhé údolí se strmými svahy, jehož dno je zasypáno zřícenými kameny, se obvykle musíte vydat někam vysoko do hor. Ale Vlčí rokle vás této námahy (a nákupu horolezecké výbavy) ráda ušetří. Pod kameny sice bublá lesní potok a některé z nich jsou opravdu obrovské, takže některými místy je opravdu problém se prodrat, ale nakonec tenhle výlet určitě bude stát za to.
I pro rodiny s dětmi a kočárky
Že si právě teď protiřečíme? Vlastně ani moc ne. Úpatí rokle je opravdu přístupné velmi dobře. Vede sem víceméně rovinatá stezka, kterou zvládne opravdu kdokoliv. Ještě i malý kousek náhledu do údolí si můžete dopřát a teprve potom začíná ona balvanová štreka. Ale rozhodně jde o tip na příjemnou procházku, navíc přístupnou celoročně. Nejlepší je však na jaře a ta podzim. Na potoce totiž najdete spoustu malých vodopádů, které nejlépe vyniknou právě v období, kdy je vody nejvíce. Fotografové pak určitě nejvíce ocení podzim, kdy se okolní bukové lesy zbarvují do rezava a roztroušené osamělé kameny pod jejich korunami vyniknou o to více.
Pokud vám jde jenom o procházku, tak cestu k rokli ujdete za necelou hodinku a půl, leckdy i méně. Počítáme tedy od vlakové zastávky v Prosečnici, která je jako startovací bod ideální i pro majitele automobilů. Vede od ní šikovný okruh, který vás asi po čtyřech kilometrech dovede zase zpět. Je tu dost místa na zaparkování i restaurace pro osvěžení po náročném výletu. Zn. ideál, chtělo by se říct.
Prosečnice a požárská žula
Kdo se jen trochu zajímavá o kamenictví, určitě bude šedivou požárskou žulu znát. Obdivovat ji můžete třeba na pomníku Františka Palackého, který stojí na stejnojmenném náměstí v Praze, ale její věhlas se rozšířil i za hranice republiky.
A kterou stezkou se vydat nahoru? Po červené přijde k rokli seshora, takže za odměnu dostanete zajímavý výhled. Žlutá sleduje trasu potoka v mírném stoupání, takže můžete už ze startu obdivovat několik půvabných vodopádů. A začíná ještě romantičtěji. Provede vás totiž tunelem pod železniční tratí, mine malou chatovou osadu a proběhne okolo lesního rybníčku. Říká se mu U vodárny a nabídne vám také turistické posezení a místo pro piknik a ohniště. Nelze se neobdivovat obrovskému smrku, který vyrůstá přímo na střeše vodárenské budovy. Za ním ovšem musíte o pár kroků dál – k rybníčku U Kovárny.
Už jen kousek a minete velkou informační ceduli, na které stojí, že vstupujete do rezervace Vlčí rokle. Stačí zajít za první zákrut a budete ohromeni. Kameny vyplňují dno rokle místy opravdu hustě. Pokud je chcete překonat, pak jen směle do toho. Ovšem pozor – na podzim a v zimě to v návějích listí a mezi namrzlými mechy značně klouže.
Pravěká katastrofa? Ne, jen trochu sesuté žuly
Ten pohled je tak fascinující, že ihned začnete přemýšlet nad tím, co asi za vznikem této jedinečné přírodní památky stálo. Nejde o pozůstatky titánské kopané ani i žádnou katastrofu. Klíčem je okolní žula. Ta pomalu zvětrává a rozpukává, díky čemuž se uvolňuje v opravdu velkých kusech. A díky strmosti okolních svahů většina z nich dorazí právě až na dno údolí.
Bublá pod nimi potůček jako někde v krasové oblasti. Vydejte se podle něj dál. Z pohledu od úpatí rokle je levá cesta schůdnější a zvládne ji třeba i terénní kočárek, pokud není příliš mokro a bahno. A co vás čeká, pokud dojdete až na samý vrchol rokle? Především fragmenty kamenných zdí a krásný pohled zpět. Abyste se dostali zpět do Požárnice, musíte ještě kousek pokračovat po žluté až k rozcestí Horní Požáry, odkud vás už červená dovede zpět. Jakmile uvidíte to prudké klesání, budete rádi, že jste se do rokle vydali po té žluté.
Když chcete výlet na celý den
A kam se vypravit, pokud vám jeden výlet nestačí? Míst je v okolí dost a dost. Tak třeba osada Modrý orel, dodnes oblíbená mezi trampy i milovníky romantiky. Značenou cestu nehledejte, pohlédněte se po mapách.
Když přidáte do okruhu další čtyři kilometry (i se zpáteční cestou), můžete dorazit až na vyhlídku Panská skála. Ještě o něco dál leží štola Halíře, kde se konají prohlídky z průvodcem a najdete tu mnoho zajímavého. A konečně majitelům aut nebo milovníkům náročné pěší turistiky by neměla uniknout šest kilometrů vzdálená zřícenina hradu Zbořený Kostelec, případně Vojenské muzeum techniky Lešany.