Jen málo měst u nás se může pyšnit tolika NEJ, jako právě Jáchymov. Jen tak namátkou tu došlo k prvnímu měření koncentrace radonu v bytech, najdete tu nejstarší funkční důl v Evropě i úplně první radonové lázně na světě…
Zároveň jde o jedno z nejmenších českých léčebných středisek u nás. Město Jáchymov najdeme jen pár kilometrů od německé hranice se Saskem v Krušných horách v malebném údolí potoka Jáchymov. Ze školy pak možná budete znát Jáchymovské tolary (ražené v 16. století) nebo neblaze proslulý důl pro politické vězně
Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum. A je toho víc. Pokud byste tu hledali staré těžební město jen s několika památkami, spletli byste se. Bylo totiž ve 20. století přeměněno na léčivé středisko, proslavené zejména radonovými vodami. A funguje tak dodnes. V současné době má něco málo přes 3 000 stálých obyvatel a pro vaše výlety vám nabídne množství památek a zajímavých objektů.
Památka už z doby Ludvíka Jagellonského
Právo razit mince udělil městu Jáchymovu už v roce 1520 český král Ludvík Jagellonský (ano, ten který padl u Moháče). Ovšem úplně první tolar tu byl vyražen už dříve. V roce 1519 ve sklepích nedalekého Šlikova hrádku, z něhož do dnešních dnů přežily jen ruiny. Ovšem v Jáchymově se dodnes zachovala půvabná renesanční budova místní královské mincovny.
Může se chlubit například nevšedním vysokým arkýřem z roku 1536 a arkádovým vnitřním nádvořím. Dříve byla mincovna spojena s rodinným sídle rodu Šliků, dnes s budovou radnice.
Místní mincovna ukončila svou činnost v roce 1671 a to kvůli vyčerpání stříbrné rudy v Krušných horách. Později byla proto budova mincovny využívána pro administrativní účely a po nějakou dobu byla též sídlem první hornické školy v České republice.
V současné době tu najdete muzeum, které vás s historií jáchymovského stříbra seznámí opravdu se vším všudy. Dozvíte se mimo jiné, že ražené tolary a menší mince se staly základem evropského měnového systému až do poloviny 18. století.
Stálá je též expozice o internování politických vězňů po roce 1950 a balneologická expozice, mapující nevšední historii radonových lázní. Muzeum pořádá také dočasné výstavy.
Kostel sv. Jáchyma a jeho zajímavosti
Jakmile vyjdete z muzea, nemůžete si jeho špičaté věže nevšimnout. Farní kostel sv. Jáchyma byl postaven v letech 1534-1540 jako luteránský a to v gotickém stylu, ale s renesančními portály a křtitelnicí. Jeho současná novogotická podoba vznikla až při rekonstrukci po rozsáhlém požáru města v roce 1873. Nejde však o nejstarší kostel ve městě. Už v letech 1516-1533 tu vyrostl, původně nemocniční, později farní kostel Všech Svatých. Ten už v současné době mše svaté nehostí, slouží pouze jako památník. Obzvláště cenným vybavením je třídílný gotický oltář z dílny Łucase Cranacha staršího, sochy Křížové cesty drážďanského mistra Christopha Waltra a celá série barokních obrazů a soch.
Důl Svornost v Jáchymově a Štola č. 1
Původně se jmenoval Konstantin a první těžba tu začala v roce 1518. Název Svornost pak není nějakým poválečným přežitkem, ale odkazem na úspěšně vyřešený spor těžařů z roku 1530. Jde o nejstarší dosud funkční důl v Evropě a jeho věž je jednou z nepřehlédnutelných dominant Jáchymova. Nejprve sloužil pro těžbu stříbrných a kobaltových rud, v 19. století však došlo k objevu vody, nasycené radonem. Ta se od roku 1922 používá pro léčebné účely.
Aktuálně tu prýští čtyři prameny, používané pro léčebné účely. Důl běžně přístupná není, ovšem Léčebné lázně Jáchymov, jimž patří, pořádají příležitostně prohlídky běžně nepřístupných prostor 12. patra dolu. Vyšší patra přístupná nejsou. Hloubka tohoto dolu je 532 m.
V Jáchymově se nachází také Hornický skanzen – Štola č. 1, které byla proražena při těžbě uranové rudy v roce 1952. Mimo jiné právě odtud pocházela ruda, z níž Marie Skłodowska-Curie extrahovala radon.
V současné době je část této štoly (v délce trasy trasy 230 metrů) přístupná návštěvníkům a to od května do října (od neděle do středy). Expozice se zabývá jak těžbou jako takovou, tak i obdobím, kdy právě zde nuceně pracovali političtí vězni. Díky mnoha unikátní exponátům tu panuje opravdu mrazivá atmosféra.
Dvě naučné stezky Jáchymova
Pokud byste se chtěli o tomto temnému období českých dějin dozvědět více, pak zamiřte na naučnou stezku Jáchymovské peklo, která tímto místem prochází. Celá má asi 8,5 km a nabízí 12 zastávek. Ovšem nejsou tu informace jen o lágrech, najít lze spoustu zajímavostí i o krušnohorské přírodě. Startuje od již zmíněného kostela svatého Jáchyma a pokud na ní vydržíte až do konce, zavede vás ke Šlikovskému hrádku, odkud je na celý Jáchymov a jeho okolí nádherný výhled.
A druhá stezka? Tak to je rozhodně první radonová stezka na světě! Je dlouhá asi tři kilometry a začíná u muzea v bývalé mincovně a končí stromovou alejí, která vás dovede až k Radium paláci. Nezabere vám více než dvě hodiny a na každém zastavení vám přitom nabídne něco zajímavého. Právě unikátnost této stezky a velmi dobře zachovalá oblast hornické kulturní krajiny Jáchymov se společně zasloužily o to, že byla celá oblast v 6.7. 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Jde o poměrně čerstvý zápis, takže o něm zatím ví málokdo. Ovšem uvážíme-li fakt, že členství v tomto prestižním seznamu vždy přiláká k zapsaným památkám velkém množství návštěvníků, pak se určitě nevyplatí návštěvu Jáchymova odkládat. Tedy pokud si ji chcete užít ještě v relativním klidu a pohodě.
Jáchymov a jeho lázeňská část jsou jako oheň a voda
Pokud se vydáte do centra Jáchymova, budete nejspíš nepříjemně překvapeni. V blízkosti radnice a náměstí sice přežilo množství starých kupeckých domů, ovšem některé z nich jsou v opravdu žalostném stavu. S rozbitými okny a padajícími omítkami připomínají spíše opuštěné předměstí. Za vše mohou spory o vlastnictví, takže se to nejspíš ještě nějaký čas nezlepší.
Naštěstí lázeňská část vypadá mnohem lépe. Hlavní budova – lázeňské sanatorium Radium Palác – byla postavena v letech 1911-1912 jako neoklasický hotel pro pacienty z vyšších společenských vrstev. Možná to nevíte, ale právě v něm v roce 1930 oslavil své 80. narozeniny T. G. Masaryk. Před rokem 1997 prošlo sanatorium nákladnou rekonstrukcí a dnes je vybaveno veskrze moderně.
Lázně se specializují především na léčbu vážných nemocí. Ukázalo se totiž, že koupání v radonových vodách vyvolává v lidském těle celý řetězec pozitivních fyziologických reakcí. Jako první si toho všimli lékaři, ošetřující horníky v nedalekém dole. Bývali totiž podstatně zdravější než zbytek populace a to i přes svou fyzicky náročnou práci. A odtud byl už radonovým lázním jenom krok.
Radonová voda se při správném použití postará mimo jiné o zmírnění bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů, zlepšení krevního oběhu a regeneračních procesů vtěle a v neposlední řadě také o posílení imunitního systému. A nemá žádné vedlejší účinky. K dostání je léčba komplexní i preventivní a není problém zaplatit si některý z mnoha wellness programů, které lázně Jáchymov nabízejí. Lázně jsou celoroční a užít si tu můžete třeba i aktivní odpočinek. Může tak jít o dobrý tip třeba na prodloužený víkend nebo dárek pro někoho blízkého.