Věděli jste, že v největší přírodní jeskyni světa by bez problémů mohlo přistát i dopravní letadlo? Nebo že nejmenší město světa by se s přehledem vešlo do největšího bazénu? Tyto a mnohé další zajímavosti jsme si dnes pro vás připravili v plné parádě. Guinessovy rekordy ve světě cestování.
Největší hotel na světě vypadá jako z Disneylandu
Najdete ho v Malajsii a na první pohled vypadá jako mnohobarevná Lego stavebnice. Ale nenechte se mýlit, ve skutečnosti je podle Guinessovy knihy rekordů největším hotelem na světě. Zapsán byl v roce 2015 a i když se od té doby o jeho místo ucházely mnohé (např. některé hotely v Las Vegas nebo v Moskvě) jeho prvenství mu zatím nikdo neukradl. Leží na vrcholu hory Ulu Kali v horském středisku Genting Highlands Mountain svým hostům nabízí více než 7 000 pohodlně vybavených pokojů. A aby toho nebylo málo… stále roste! Není divu, vždyť hotelový komplex Abraj Kudai v Mekce v Saúdské Arábii, který mu co do velikosti slušně šlape na paty, má být dokončen už co nevidět.
Nejdražší hotel na světě – jedna noc vás bude stát stejně jako malý rodinný dům
Ještě donedávna držel prvenství nejdražší noci hotel Wilson v Ženevě – stačilo si zaplatit prezidentské apartmá. Nedávno ho ovšem hravě trumfnul pobyt v luxusním hotelu Palms Casino Resort v americkém hlavním městě hazardních her a zábavy Las Vegas. Pokud se tu chcete ubytovat, musíte zaplatit 100 tisíc za noc a osobu. Cena pobytu vám mimo jiné otevře přístup do soukromého baru nebo čistě individuální prohlídku sbírky uměleckých děl samotného Damiena Hirsta. Tak co říkáte? Necháte se přemluvit?
A kde najdete nejvyšší hotel na světě? Samozřejmě nedaleko Mount Everestu
Tedy, on vlastně není nejvyšší, ale nabízí ubytování v té nejvyšší nadmořské výšce. Asi nepřekvapí, že se usadil v Himálajích. Everest View je oficiálně nejvýše položený hotel na světě. Výhled odtud na Mount Everest a nedaleké vrcholy z nadmořské výšky 3962 m je opravdu úchvatný. Možná vás to překvapí, ale byl otevřen už v roce 1971 a je zapsaný nejenom v Guinessově knize rekordů, ale také na seznamu světového dědictví UNESCO.
Do největší přírodní jeskyně na světě se zatím příliš lidí nepodívá
Není divu, vždyť za vstupenku zaplatíte asi 70 000 Kč a dorazit sem budete muset pěšky v rámci pětidenního treku, ve kterém vás čeká procházka asijskou džunglí i táboření ve vlhké jeskyni samotné… Na druhou stranu jde o nezapomenutelný zážitek. Jeskyně Hang Son Doong je dostupná pouze nemnoha lidem, ovšem vynaložené náklady a útrapy cesty vám bohatě vynahradí.
Hang Son Doong znamená Jeskyně horské řeky a najdete ji v národním parku Phong Nha-Ke Bang ve středním Vietnamu (konkrétně v provincii Quang Binh), v blízkosti hranic s Laosem. Jde o krasovou jeskyni a její velikost vás opravdu překvapí. Je totiž 9 km dlouhá, 200 m vysoká a 150 m široká. Uvnitř protéká podzemní řeka a venku se rozprostírá skutečná džungle, která se místy prodrala i dovnitř. Mohlo by tu přistát i osobní letadlo, ale vietnamské úřady se prozatím snaží toto velkolepé dílo přírody před masovou turistikou spíše chránit. A to je jedině dobře.
Nejmenší město na světě podle Guinessovy knihy rekordů leží v Evropě
Hledáte město, které křížem krážem projdete za méně než půl hodiny? Pak vítejte ve městě Hum, ležícím na severovýchodě Istrie v Chorvatsku, konkrétně mezi městy Poreč a Opatija. Hum je totiž nejmenším městem na světě! I přesto tu najdete hned dva kostely (románský a barokní), hřbitov, hostinec, galerii umění, školu, nemocnici, parkoviště a dvě ulice. A kolik tu žije obyvatel? Ještě na na počátku 20. století to bylo necelých 400 obyvatel, nejnovější údaje pak uvádějí okolo třiceti.
Největší bazén na světě může hostit i plachetnice
Pokud byste podobně velkolepou stavbu hledali někde v arabském světě, pak byste se nehezky spletli. Je větší než 20 olympijských bazénů plné velikosti a na jeho hladině klidně můžete potkat plachetnici. A výše zmiňovaný Hum by se do něj vešel několikrát. Bazén větší než město – najdete ho u letoviska San Alfonso del Mar v Algarrobu, v centrální části Chile. Možná tomu ani nebudete chtít věřit, ale celková plocha vodní nádrže je téměř 8 ha. Na délku pak měří přes kilometr a v nejhlubší místě můžete prozkoumávat jeho dno (samozřejmě s patřičnou potápěčskou výbavou) až do hloubky 35 metrů. K jeho naplnění bylo použito téměř 300 milionů litrů vody, odčerpaných přímo z Tichého oceánu.
Nejvyšší skluzavka na světě má výšku paneláku
Nával adrenalinu, spousta vody a neuvěřitelná jízda – to všechno se rázem stane skutečností pro návštěvníky aquaparku Beach Park ve městě Fortaleza v Brazílii. Jmenuje se Isana nabídne vám sjezd ze 41 metrů, který trvá asi 4,5 sekundy (při rychlosti 105 km / h) a končí v hlubokém bazénu. Je to jako, jako kdybyste se chtěli sklouznout ze střechy 14 patrové budovy! Nic vyššího zkrátka prozatím nikde jinde neobjevíte.
Nejbělejší písek? I takový rekord existuje
Že to není pravda? Přesvědčí vás procházka po australské pláži Hyams na jižním pobřeží Jervis Bay, leží v Novém Jižním Walesu. Pokud si odmyslíte okolní tropické teploty, budete si připadat, jako byste se procházeli po sněhu … a to při průměrné teplotě asi 20 ° C. Ano, právě zdejší pobřežní písek je považován za nejbělejší na celém světě. Přidejte k tomu modré vody oceánu, bujnou vegetaci námořní rezervace zálivu Jervis nebo nedaleký národní park Booderee a získáte bez nadsázky skutečný ráj na Zemi. Prošlápněte si stezky vedoucí podél hřebenů útesů mysu a hlavně odtud žádný písek neodvážejte. Australské úřady by se na to nemusely dívat zrovna s pochopením.