Rabštejn nad Střelou: Ještě donedávna utajená zřícenina hradu, zámek v barokním slohu, nádherný gotický most nebo půvabné skvěle zachované lidové domy. To je jen malá ochutnávka toho, proč se vyplatí vydat se do Rabštejna nad Střelou.
Nejbližším velkým sousedem Rabštejna je Plzeň – odtud je to pouhých 30 kilometrů. Ale připravte se na překvapení na poslední chvíli. Tohle město s pouhými pár desítkami stálých obyvatel totiž leží doslova utopené v malebném údolí řeky Střely, z obou stran obklopené strmými svahy a krásnou přírodou. Není divu, vždyť leží právě uprostřed národního přírodního parku Horní Střela.
Historicky nejmenší, dnes už jen městská část
První písemná zmínka o Rabštejnu nad Střelou pochází z poloviny 13. století. Tehdy patřil poměrně neznámému rodu Milhosticů, aby posléze přešel do rukou rodu Pluhů z Rabštejna. Ani tady se však dlouho neohřál. Jeho jedinečného významu si totiž povšiml král Karel IV. A nuceně ho od jeho původních vlastníků odkoupil za pouhých 3 000 kop grošů. Sám císař Rabštejn s oblibou navštěvoval a nakonec ho daroval své manželce – Elišce Pomořanské.
Ovšem už jeho syn Václav IV. Použil Rabštejn jako zástavu a ten se posléze dostal do rukou ještě několika dalších majitelů. Jeho „putování po šlechtických rodinách“ zarazil až král Vladislav II. Bohužel jen na devět let. Mimochodem právě v této době tu žil jeden z prvních českých humanistů Jan z Rabštejna. Po králově smrti se však celá situace se zástavou opakovala…
A nevšední historie tohoto kousku země pokračovala. Svou roli tu sehrály i události na Bílé hoře nebo třicetiletá válka. Na počátku 19. století však začal význam Rabštejna pomalu klesat. Problémy učinila vzdálenost od tehdejšího centra říše i omezený sídelní prostor. Na zisky z dávné kupecké stezky nebo břidlicové lomy bylo dávno zapomenuto, většina obyvatel se živila zemědělstvím nebo v textilním průmyslu. A vzhledem k početné německé komunitě se mu nevyhnuly ani události okolo Sudet.
Dnes je Rabštejn nad Střelou „pouhou“ městkou částí a jedním z nejmenších historických měst v Evropě. O obnovení jeho slávy se však už několik let stará spolek místních nadšenců. Zchátralé památky jsou postupně znovu zpřístupňovány, vznikají nové muzejní expozice, byla obnovena mariánská pouť a v létě to tady opravdu žije.
Za památkami Rabštejna nad Střelou
Dominantou Rabštejna i jeho okolí je rozhodně klášter a kostel Panny Marie Sedmibolestné. Dříve šlo o součást kláštera, patřícího servitům. Později (spolu se zbořením blízkého kostela sv. Matouše) získal statut farního kostela. Není jisté, kdo stojí za jeho návrhem, ale pravděpodobně jde o stavbu architekta Anselma Luraga. Obdivovat v něm můžete například unikátní varhany, pocházející až z roku 1793. Mimochodem stavba kostela vznikla z iniciativy rodu Lažanských, který byl zodpovědný za celou řadu zajímavých staveb a rekonstrukcí v oblasti. Vstup do kostela je zdarma, navštívit ho však můžete jen v době konání bohoslužeb. Pokud se však odmluvíte předem, je možné si klíč od něj zapůjčit v blízkém informačním centru.
Nemůžete si nevšimnout ani nedalekého zámku s nádherně udržovaným francouzským parkem. Do parku lze vstoupit bez omezení, prohlídka zámku je však zpoplatněna. Prohlídky jsou spíše příležitostné, mnohem častěji zde můžete narazit na pořádání svateb. Interiéry příliš zajímavé nejsou, většina z původního vybavení se totiž nenávratně ztratila. Cenu plného vstupného (100 Kč) tak zaplatíte spíše kvůli zajímavé přednášce o historii zámku od vašeho průvodce.
Zajímavá je také loretánská kaple (Loreta) ze 17. století. Nejde o památkou, kterou by se bylo nutné kochat jen zvenčí případně mlsně nahlížet přes mříže. Pokud nebudete litovat několika kroků do InfoCafé Četnická stanice, můžete si právě tady vypůjčit klíč. Musíte se zastavit ale pouze od středy do neděle a to v časech 10:00 – 17:00 hod. Najdete ji snadno – stačí se řídit zastaveními na okružné naučné stezce Rabštejna nebo jednoduše zamířit přímo k pravému předmostí nepřehlédnutelného gotického mostu.
Mimochodem i samotná naučná stezka Rabštejn nad Střelou rozhodně stojí za návštěvu – sedm kilometrů a čtrnáct zastavení vás provede všemi pamětihodnostmi Rabštejna.
Až na hrad Sychrov…
Ano, jde jen o shodu jmen. A navíc, zříceniny hradů tu najdete hned dvě – hrad Rabštejn nad Střelou a Sychrov se tyčí naproti sobě. Ovšem existence Sychrova byla dlouho tajemství. Věřilo se totiž, že jde o pouhé pozůstatky opevnění druhého hradu nebo součást bývalých městských hradeb. Dnes víme, že jde o samostatnou stavbu, založenou pravděpodobně za vlády Karla IV. Procházka sem rozhodně stojí za to.
A minout samozřejmě nesmíte ani Muzeum Rabštejna nad Střelou. To navazuje na tradici místního patriota a nadšeného badatele Josefa Vorla. Dnes se všechny expozice věnují (nepřekvapivě) výhradně Rabštejnu. A jak už bylo naspáno výše, nudit se rozhodně nebudete. Ale nepůjde jen o historii. Nechybí totiž ani přírodovědná expozice včetně zvukových ukázek apod. Expozice se dodnes rozšiřují a vylepšují, živeny výhradně nadšením místních obyvatel. V tomto ohledu je tedy Muzeum Rabštejna nad Střelou opravdu unikátní a neměli byste ho minout ani vy.
Na závěr se můžete občerstvit v již zmíněném InfoCafé Četnická stanice a pokud byste stále neměli dost zajímavých zážitků, pak zamiřte do blízkého Manětína s nádherným zámkem a dalšími zajímavostmi.