Brandýs nad Orlicí je menší městečko, které se může pyšnit bohatou historií a památkami. Za zmínku rozhodně stojí dvě zříceniny hradů – Orlík a Brandýs.
Na těchto dvou zříceninách probíhají prohlídky s průvodcem, což je běžná forma od roku 2010 a začíná se na náměstí v Brandýse nad Orlicí. Od roku 1506 začal hrad pustnout, až si místo něj tehdejší majitelé postavili malý zámeček na dnešním náměstí. Hrad měl původně čtyři části – předmostí, předhradí, přední a zadní hrad. Hrad byl obehnán třemi příkopy a k tomu ho střežili tři věže.
Labyrint v Brandýse nad Orlicí skrývá více než se zdá
Přírodní labyrint z habrů najdou návštěvníci na jihovýchodě města mezi dvěma místy – pomníkem Jana Ámose Komenského a řekou Tichou Orlicí. Říká se mu Labyrint světa a ráj srdce jako vzpomínka na Komenského, který pobýval na panství rodu Žerotínů na začátku 20. let 17. století. Kdyby někoho zajímal půdorys, tak je čtvercový. Uličky jsou vytvořeny z poledníků a rovnoběžek, jenž vedou až do středu labyrintu. Tento labyrint byl navržen Davidem Růžičkou a realizoval ho Spolek Brandýs. Výtěžek ze vstupného používá spolek na provoz akce jím konané, například na multižánrový festival Brandýské Mámení, který se koná na začátku září.
Příroda je mocná čarodějka – uklidní a pomůže každému
Přírodní park Orlice je místo k výletům jako stvořené. Vyhlášen je od roku 1996, aby ochránil řeku Nivu a její přítoky. Park je velmi rozsáhlý. Leží na více než 11 000 ha. Dá se tudy v uvozovkách prohánět jak na kanoích, tak i na kole. Kdo miluje přírodu, může obdivovat mokřiny, lužní lesy, rostliny a samozřejmě zvířata.
V Čertově rokli nemusíte mít jen strach. Zažijete zde i romantiku
Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště. Výletníky tam zavede zelená značka z městečka do Oucmanic. Tímto názvem se také označuje naučná stezka, která tudy prochází. Romantika se tu dá zažít i na jaře, kdy přijde tání a tím pádem se tu vytvoří peřeje a vodopády, jenž nahrávají atmosféře. Přes tuto rokli vede Čertova lávka, ke které se váže pověst. Stával tu klášter a mniši museli ke stavbě přenášet kameny přes potok, za což se jim posmíval zdejší čert. Ovšem jednou ho mniši chytili a donutili ho, aby kameny nosil on. Pro usnadnění práce postavil čert lávku přes rokli a od té doby se jmenuje Čertova lávka.