Adamov je město obklopené lesy a skalami Moravského krasu, přičemž například do Brna je to pouhých 12 km. I když historie města sahá tisíce let zpátky, tak založeno bylo až v 18. století Josefem Adamem z Lichtenštejna.
Jelikož se od začátku město specializovalo na hutní průmysl, tak jsou tu logicky k vidění hutě. Konkrétně je to stará huť u Adamova, jenž se jmenuje Huť Františka. V areálu jsou k vidění dvě pece, které se používaly k pálení vápna, dále zděné zavážecí rampy, obytné budovy a kromě toho tu mají expozici zachycující historii místního železářství. Několikrát do roka se tu konají experimentální tavby s ukázkou starých řemesel – to vše na volném prostranství.
Náboženské památky v Adamově
Kostel sv. Barbory vybudovali mezi lety 1855 až 1857. Je 26 m dlouhý a 10 m široký, postavený v novogotickém stylu. Kostelní věž je zde nahrazena vížkou o dvou výklencích pro zvony nad hlavním vstupním portálem. Uvnitř kostela jsou dva oltáře – sv. Jakub a sv. Jan Křtitel. Boční oltář je přítomen též – Nanebevzetí Panny Marie. Ten však není v uvozovkách náš, pochází z dolnorakouského cisterciáckého kláštera ve Zwettlu.
Z Josefovského údolí okolo Býčí skály
Josefovskému údolí se někdy říká také Křtinský žleb s délkou 10 km. Patří mezi krasové kaňony, přičemž se v něm nachází kromě jeskyní a jeskyněk i několik závrtů. Jelikož jde o oblast Moravského krasu, tak přístupné jeskyně tu jsou v počtu pěti, z nichž Výpustek patří mezi nejvýznamnější. Údolí je vyhlášeno za národní přírodní rezervaci i proto, že když proběhl mykologický výzkum, bylo nalezeno na 400 druhů hub, z toho mechorostů na 187 druhů.
Výhled do kraje ze zdejší rozhledny
Alexandrova rozhledna, které se lidově říká Alexandrovka je z kamene. Z rozhledny je krásný výhled na okolí, třeba na Pálavu. Nachází se v nadmořské výšce 496 m. n. m. K rozhledně se dá dostat po zeleně značené stezce pro turisty, což je větší stoupání, případně z Babic nad Svitavou, též po zelené značce, avšak tato trasa je vhodná i pro maminky s kočárky.