Že vám klasické rozhledny nic neříkají? Pak máme pro vás opravdu zajímavý tip. Viděli jste někdy historické centrum města, zalité právě se probouzejícím slunečním kotoučem? A co takhle prohlídky v kostýmech a s průvodcem ? To všechno vám nabídne Bílá věž v Hradci Králové – jedinečná dominanta v renesanční podobě. Vyšší přístupný bod ve městě nenajdete (měří 72 metrů).
Z renesančního vyhlídkového patra – bezpochyby jednoho z nejkrásnějších v severních Čechách – si můžete užít opravdu fascinující výhledy na toto prastaré krásné město. Nemine vás ovšem zdolání 226 schodů, které byly nedávno kompletně zrekonstruovány (v letech 2013-2015 s podporou fondů EU. Jde o jednu z deseti věží, z nichž lze spatřit Hradec Králové z ptačí perspektivy, jako jediná však nabízí i organizované prohlídky a další zajímavosti.
Hradec Králové – město věží
Ano, říká se to sice o Praze, ale Hradec za ní příliš nezaostává. Kromě Bílé věže tu najdete i dvě gotické věže sousední katedrály svatého Ducha (ty měří jen 48 m). A ostatní jsou ještě nižší. Kromě církevních (kostel Nanebevzetí Panny Marie, svatého Antonína, svaté Anny a sv. Pavla) je najdeme také na světských budovách. Nejnižší ze všech dominant je „pouze“ 31,5 metrová kopule muzea východních Čech.
Renesanční Bílá věž vděčí za svůj název bílým hořickým pískovcům, z nichž byla postavena. Charakteristický je pro ni čtvercový půdorys se stranami 10×10 metrů. Čtyři metry silné stěny se stavěly 15 let – od roku 1574 – podle návrhu Buriana Vlacha. Měla sloužit jako pozorovací stanoviště a také jako ukazatel času.
Hodiny Bílé věži jsou v ČR unikátní
Bílá věž samozřejmě krásně a hlasitě odbíjí, ale není jediný důvod, proč se za nimi vydat. Hodinový strojek umístěný pod vyhlídkovou plošinou a s mechanismem Josefa Božka z roku 1829, je nyní umístěn v obrovské skleněné vitríně, takže můžete bez překážek sledovat jejich činnost. A je opravdu na co se dívat – ukazují totiž čas poněkud neobvyklým způsobem.
Hodiny nejsou vyznačeny velkými dílky, ale malými a u minut je to přesně naopak. Účelem byla dobrá odečitatelnost času i z velké dálky. A dnes navíc ve věži najdeme i zvon Augustin, který sem v roce 1509 osadil český zvonař Ondřej Žáček. Je vysoký 169 cm, široký 206 cm a váží 8 tun.
Jde o třetí největší zvon u nás. Zpočátku byl zavěšen v dřevěné zvonici vedle katedrály sv. Ducha, ovšem už v roce 1581 byla přesunut do věže.
Není bez zajímavosti, že od roku 1967 se ozývá jen při výjimečných příležitostech. Panují totiž obavy o narušení statiky věže. Ozývá se přibližně 8-10x do roka. Konkrétní termíny jsou uvedeny na webu Bílé věže nebo jsou k doptání na infocentru.
Důležité vědět: na samotné zvonění je třeba zakoupit samostatné vstupenky. Pokud probíhá během běžné otevírací doby, musí návštěvníci bez speciálních vstupenek prostory Bílé věže opustit. Kapacita věže je 30 osob, takže obsluha má velmi dobrý přehled. Podvádět tedy rozhodně nedoporučujeme.
Víc, než jen obyčejná návštěva vyhlídkového místa
Při výstupu po 226 schodech se však určitě nudit nebudete. Asi největším lákadlem je nádherný skleněný model Bílé věže. Vážící více než jednu tunu a s unikátním nasvícením v měřítku 1:20. Můžete si tak tuto unikátní stavbu prohlédnout i z úhlů, které jsou jinak nemožné. A čeká na vás i několik skleněných informačních panelů s rozmanitým programem. Tento model byl vyroben skláři z Nového Boru a může se pochlubit asi 500 prvky. A to stále není vše. Na každém patře jsou k nahlédnutí zajímavé archeologické vykopávky z nedávné rekonstrukce Bílé věže.
Věděli jste, že: Bílá věž byla postavena na místě středověké kaple sv. Klimenta a částečně také nad katedrálním hřbitovem?
Když se tak trochu rozhlédnete z ochozu
Je-li pěkné počasí, můžete z vyhlídky spatřit nejenom panorama města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory. Ze zcela jiného úhlu se vám ukáže také blízká katedrála Svatého Ducha. Neváhejte ji navštívit také uvnitř. Jde o jeden z nejstarších chrámů města, v minulosti farní kostel, postavený královnou vdovou Eliškou Rejčkou ve 14. století. Nejcennější v jeho interiéru jsou dva oltáře: hlavní – gotický z konce 15. století – a barokní s obrazem sv. Antonína v jižní části katedrály.
Dalším zajímavým objektem je bezpochyby radnice. První zmínka o ní pochází z roku 1418. Nějakou dobu sloužila jako městské vězení a v letech 1851-1852 byl přestavěna v klasicistním slohu a stala se hlavním sídlem zemského soudu a správních úřadů.
Hlavní a nejkrásnější pohled z vrcholu Bílé věže však bezpochyby míří na Velké náměstí. Obklopují ho nádherné historické domy a uprostřed se pyšně tyčí barokní morový sloup se sochou Panny Marie na vrcholu, postavený vděčnými měšťany v roce 1717.
Zejména při západu slunce nebo při jeho východu jde o pohled opravdu impozantní. A obojí můžete na Bílé věži snadno zažít. Stačí si pohlídat prodloužené nebo naopak brzké ranní prohlídky. V České republice je jen málo míst, kde je něco takového možné.
Kdy nahoru
Jde o víc, než jen o obyčejnou rozhlednu, takže vstupné typu dvacetikoruny nečekejte. Je otevřeno každý den včetně víkendů a svátků. Výjimku tvoří jen 1. leden, 7. září a 24. prosinec. Brány se otevírají v 9:00 a zavírají v 18:00, přičemž poslední vstup je možný hodinu před zavírací dobou.