Kdo by alespoň jednou neslyšel o Sixtinské kapli? Dechberoucí místo nejen pro milovníky umění. Místo, kde můžete vidět nejkrásnější mistrovská díla. Jedna návštěva se změní v zážitek na celý život. Sixtinská kaple byla soukromou kaplí papežů.
Po staletí se tu konají konkláve kardinálů při volbě papeže. Kaple byla původně postavena v letech 1475 až 1481 pro papeže Sixta IV., dle kterého dostala i své jméno. Jedná se o jednu z nejznámějších kulturních a uměleckých klenotů Vatikánu. Kaple je spojena s bazilikou sv. Petra Královským schodištěm. Do kaple se návštěvníci dostanou přes Vatikánská muzea. Konkrétně se Sixtinská kaple nachází ve Vatikánském paláci.
Nic vás nemůže předem připravit na tu impozantní krásu. I na úkor neutuchajícího zástupu návštěvníků, takřka hlava na hlavě, kdy se posouváte a jdete s davem, nemůže nic pokazit na náladě a kochání se tou krásou. Nádhera uměleckých děl přebíjí naprosto vše.
Michelangelův Poslední soud
Kaple je proslulá a známá díky tomu, že se zde nachází jedno z nejslavnějších uměleckých děl na světě a to Michelangelův Poslední soud. Jedná se o fresku pocházející z přelomu 15. a 16. století. Autorem je renesanční umělec Michelangelo Buonarroti, který na ní pracoval sám sedm let, v letech 1536 až 1541. Michelangelův autoportrét je možné vidět na kůži, kterou drží v ruce apoštol Bartoloměj.
Jedná se o největší fresku století a i dnes je nezpochybnitelným mistrovským dílem. Poslední soud je dramatickou freskou, která je plná emocí zobrazující mrtvé, jak jsou vytahování ze svých hrobů a postaveni před Boží hněv. Námět zvolil sám papež a měl jasně varovat věřící, aby setrvali ve víře v období reformace.
Michelangelo byl pověřen papežem Juliusem II. touto výzdobou. Zpočátku váhal, zda nabídku přijme, neboť se Michelangelo považoval především za sochaře a architekta a nikoli malíře. Jak se práce mistrovi povedla, se můžete přesvědčit právě při návštěvě Sixtinské kaple na vlastní oči.
Fresky v Sixtinské kapli
Fresky v přední části kaple znázorňují scény z knihy Genesis, kdy zde tak můžete spatřit stvoření Adama, vypovězení Adama a Evy z ráje. Sixtinská kaple zobrazuje však ve třech částech historii lidstva, tj. od Adama k Noemovi, vyhlášení zákona Mojžíšem, narození Ježíše až k Poslednímu soudu.
A právě na stropní malbě od Michelangela si můžete povšimnout slavného vztyčeného prstu při stvoření člověka, Noemovu opilost i potopu světa.
Na výzdobě kaple se však podílela řada dalších velikánů, jako například Signorelli, Botticelli, Pinturicchio.
Exteriér a interiér Sixtinské kaple
Pokud se na kapli podíváme z architektonického hlediska, tak není až tak zajímavá. Má jednoduchý obdélníkový tvar s rozměry 40,93 m na délku, 13,41 m na šířku a 20,7 m na výšku a spíše evokuje Šalamounův chrám v Jeruzalémě, jenž byl zničen v roce 70 n.l. Římany. Architektem Sixtinské kaple je pravděpodobně Baccio Pontelli.
Interiér kaple byl původně rozdělen na dvě stejné části, na loď pro věřící a presbytář pro kněží. To se ale v 80. letech 16. století zcela změnilo a presbytář se zhruba o 5 metrů zvětšil, aby měli kněží více prostoru při obřadu. Tento posun je patrný na podlaze, neboť zde uvidíte, že každá část měla jinou podlahu.