
Zoo a botanický park Ostrava: Když se řekne Ostrava, většině lidí se vybaví těžba uhlí, zničené životní prostředí a neustálý smog. Ačkoliv se Ostrava stále potýká se svou minulostí (i přítomností), jsou zde k vidění doslova neuvěřitelné divy světa – stačí zajít do zoologické a botanické zahrady.
Historie zahrady
Na místě zahrady vznikal již od 40. let 20. století oddechový park. Postupně se začaly tvořit pavilony pro zvířata (první byli klokani, opice, divoká prasata a lamy). Poprvé byl park otevřen pro veřejnost v roce 1960, a to jen na letní sezónu, na zimu byla zvířata zazimována ve vytápěných prostorech. V 60. letech pak byl dostavěn celý okruh zoo a přikoupena zvířata, jako jsou medvědi, sloni a kočkovité šelmy. Erbovním zvířetem se stal rys ostrovid.

Co můžete v zoo spatřit dnes
Dnes je Zoo Ostrava členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Současně členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Areál byl celkově modernizován, zejména v tom smyslu, že všechny expozice jsou zpřístupněny bezbariérově. Všechny tabule opatřeny textem v Braillově písmu.
Unikátní je vlastní chov hrochů (mimochodem hroch je druhým erbovním zvířetem zahrady). Ve zdejší zoologické zahradě se podařilo odchovat minimálně 22 malých hrošíků. Což je na naše poměry docela dost.
Žirafa Rothschildova také patří ke zvířatům, které se v ostravské zoo chovají poměrně dlouho (od 1987). Tato žirafa je ekotypem žirafy severní núbijské a poznáte ji podle toho, že její skvrny jsou tmavě hnědé kaňkovité nebo obdélníkovité s nezřetelnými krémovými linkami.
Hulman posvátný patří mezi středně velké opice, jejichž výskyt v původním prostředí je poměrně široký. Od tropického pásu přes subtropický až po mírný. Protože se však většinou nebojí lidí a třeba v Indii, kde jsou uctíváni, se běžně procházejí po ulicích, bývají často ohroženi místní dopravou.
Nezapomeňte také navštívit nový pavilon slonů, expozici pandy červené nebo voliéry ptáků z Číny a Tibetu.

A čím je zvláštní botanický park
Není to totiž jednotvárný park, ale park, který je protkaný třemi naučnými cestami. První je Cesta vody, která provází návštěvníka soustavou vodních ploch, na nichž můžete obdivovat mnoho vodních rostlin (okřenek menší neboli žabinec, vodní kapradinu nepukalku plovoucí a další). Další cestou je Cesta lesa – jak již název napovídá, vede místními lesy a poznáte stromy jako olši lepkavou nebo vrbu bílou. A poslední je Cesta stínu, kde si odpočinete ve stínu i během parného léta, protože vede porostem buku lesního, ale spatřit můžete i břečťan nebo různé druhy ostružiníků. Součástí Cesty stínu je unikátní expozice Rododendron park s 6000 exponáty těchto nádherných keřů. Převážná část pochází z okrasného parku v Průhonicích.
Jste-li po cestách parkem unaveni, jistě spočinete na některém z odpočívadel a děti si rády pohrají na dětském hřišti, je jich po parku nespočet, namátkou jmenujme alespoň Sluneční louku, Ptačí louku a Altán.